Wybieramy drzwi wewnątrzlokalowe - czym się kierować

Anna Chreptowicz
Drzwi wewnatrzlokaloweObecnie najbardziej popularne są skrzydła drzwiowe wykonane z płyt MDF i HDF.
Drzwi wewnatrzlokaloweObecnie najbardziej popularne są skrzydła drzwiowe wykonane z płyt MDF i HDF. mk
Wybór drzwi wewnątrzlokalowych do domu lub mieszkania to, wbrew pozorom, wcale nie takie proste zadanie. Powinniśmy się bowiem kierować nie tylko względami estetycznymi. Na co jeszcze należy zwrócić uwagę?

To, co możemy zobaczyć gołym okiem przyglądając się drzwiom, to oczywiście rodzaj wykończenia i jakość wykonania drzwi. I to właśnie te cechy przede wszystkim decydują o tym, czy w ogóle zainteresujemy się drzwiami. Nie powinniśmy jednak poprzestawać na pierwszym wrażeniu. Zwróćmy uwagę również na inne kryteria, które nasze przyszłe drzwi powinny spełnić.

Drzwi otwierane w prawo, czy w lewo?

Sposób otwierania drzwi to ważne kryterium podczas wyboru. Skrzydło może otwierać się w prawo lub w lewo, do wewnątrz lub na zewnątrz pomieszczenia, ewentualnie chować się w ścianie lub znajdować na ścianie po otwarciu. Wszystko zależy od tego, czy wybierzemy drzwi uchylne, łamane (skrzydło łamie się w połowie lub w innych proporcjach), harmonijkowe, czy przesuwne.

W mieszkaniach najczęściej spotykane są drzwi uchylne jednoskrzydłowe, które mogą mieć rozmiary: 60, 70, 80, 90, 100 i 110 cm. W domach na przykład do salonu prowadzą dwuskrzydłowe drzwi, które standardowo mają szerokość: 120, 140 lub 160 cm. 

Ważne jest przeznaczenie drzwi

Nie ma jednych, uniwersalnych drzwi do wszystkich pomieszczeń. Innych będziemy potrzebowali do łazienki, innych do salonu, a jeszcze innych do kuchni. Warto również zwrócić uwagę na to, jak dużo światła dociera do poszczególnych pomieszczeń w domu. Jeśli przedpokój jest bardzo ciemny, warto zamontować w nim drzwi przeszklone, przez które wpadnie więcej światła z pomieszczeń, w których są okna. Na rynku dostępnych jest wiele modeli drzwi tego rodzaju, z przeszkleniami przezroczystymi ze szkła hartowanego, matowego, barwionego, ornamentowego lub witrażowego. Dzięki takiemu rozwiązaniu zyskamy dodatkową ilość światła, z zachowaniem niezbędnej intymności.

Ciekawe zdjęcia: Dekoracje ścienne w aranżacji mieszkania 

Materiał, z którego zrobione są drzwi też się liczy

Kolejnym kryterium, na które powinniśmy zwrócić szczególną uwagę jest materiał, z którego drzwi są wykonane. Lekkie i delikatne nadają się głównie do salonu lub sypialni. Do pomieszczeń, w których panuje wysoka wilgoć, lepiej zamontować drzwi wykonane z materiałów odpornych na działanie wilgoci. Drzwi z płyty MDF lub HDF będą idealnym rozwiązaniem do kuchni lub łazienki. Są wykonane z twardej płyty wiórowej, która jest o ponad 50 proc. gęstsza niż lite drewno. Oznacza to, że zrobione z niej drzwi nie poddadzą się działaniu wilgoci, a co za tym idzie, nie wypaczą się.

MDF czy HDF? Najpopularniejsze są drzwi drewniane i okleinowane. Te drugie mają skrzydła z płyt typu HDF lub MDF. Mogą mieć powierzchnię gładką lub z fakturą imitującą naturalne drewno. Może być ona wykończona farbą kryjącą, okleiną naturalną (fornirem) lub sztuczną (laminatem). MDF i HDF to płyty pilśniowe, powstające w wyniku łączenia włókien drzewnych w odpowiedniej temperaturze i ciśnieniu. Płyty HDF są wysoce zagęszczone (ich gęstość jest większa niż surowego drewna), MDF średnio, co przekłada się na ich mniejszą twardość. 

Pamiętajmy o tym, że sposób wykończenia drzwi determinuje późniejszą ich konserwację. Jeśli kupimy drzwi z surowego drewna, musimy je dodatkowo zaimpregnować, by właściwie nam służyły przez wiele długich lat. Dodatkowo powłokę taką trzeba co jakiś czas odnawiać. Jeżeli myślimy o drzwiach okleinowanych lub fornirowanych, to pamiętajmy, że fornir (który może być dodatkowo pokryty lakierem) charakteryzuje się większą wytrzymałością od okleiny. 

Utrzymanie drzwi w czystości

Problem z utrzymaniem drzwi w czystości może pojawić się szczególnie, kiedy w domu są małe dzieci lub zwierzęta. W takiej sytuacji zanim kupimy drzwi, dokładnie przemyślmy, czy wybrany przez nas kolor, wzór i materiał, mimo niewątpliwych walorów estetycznych, nie będzie na dłuższą metę zbyt kłopotliwy, jeśli chodzi o utrzymanie go w czystości.

Przeczytaj poradnik: Jak zamontować drzwi wewnętrzne

Najłatwiejsze w utrzymaniu i czyszczeniu są drzwi o powierzchni gładkiej, z tworzywa sztucznego. Można je czyścić tradycyjnymi środkami czyszczącymi, bez groźby zniszczenia ich powierzchni.

Drzwi drewniane lub wykonane z materiałów drewnopodobnych są trudniejsze w czyszczeniu. Żeby pozbyć się z nich zabrudzeń, najlepiej wykorzystać w tym celu wilgotną szmatkę, ewentualnie środek do czyszczenia mebli. Pamiętajmy jednak o tym, że drzwi drewniane lub fornirowane nie powinny być czyszczone tłustymi środkami do pielęgnacji mebli. Tłuste substancje mogą pozostawić na powierzchni drzwi plamy, których nie da się usunąć. Nie wolno też czyścić drzwi płynami do czyszczenia podłóg z drewna. Najlepiej sięgnąć po środki do czyszczenia drewna.

Jeśli drzwi są bardzo zabrudzone, można spróbować je wyczyścić łagodnymi detergentami. Może to być np. płyn do mycia naczyń rozcieńczony z wodą, czy woda z mydłem. Roztwór rozprowadzamy za pomocą szmatki, czyścimy zabrudzoną powierzchnię, po czym dokładnie wycieramy ją do sucha. Pamiętajmy, że w przypadku drzwi z okleiną nie możemy wykorzystywać dużej ilości wody. Wilgoć powoduje odklejenia na powierzchni.

W domu z małymi dziećmi i zwierzętami powinniśmy unikać drzwi w kolorze białym. Brudne dziecięce rączki, czy odciski zwierzęcych łap, zaraz będą na nich widoczne. Dlatego, o ile mamy taką możliwość, lepiej wybierać drzwi w kolorach ciepłych, np. odcieniach brązu, by oszczędzić sobie kłopotów z brudnymi plamami. 

Drzwi dopasowane do naszego stylu

Coraz więcej firm oferuje możliwość stworzenia drzwi pod indywidualne potrzeby klienta. Na popularności zyskują drzwi pełne z nadrukiem. Można skorzystać z obszernej palety gotowych wzorów, jak i zamówić własny, niepowtarzalny. Wówczas dostarczamy do firmy wybraną fotografię, która pojawi się na naszych przyszłych drzwiach. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom