Woda z kranu zdatna do picia

redakcja.regiodom, UST-M
Wodę do picia możemy pobierać z kranuWoda z kranu jest tania, zdatna do picia i zawsze pod ręką.
Wodę do picia możemy pobierać z kranuWoda z kranu jest tania, zdatna do picia i zawsze pod ręką. UST-M
Po wielu tygodniach oczekiwania w końcu możemy cieszyć się latem. Należy jednak pamiętać, że w upalne dni, bardziej się pocimy, dlatego powinniśmy więcej pić, zwłaszcza podczas wysiłku fizycznego. Najlepiej pić wodę.

Ciało człowieka w 75 procentach składa się z wody. Dlatego powinniśmy wypijać przeciętnie 6–8 szklanek dziennie. Nawet minimalne odwodnienie organizmu może mieć nieprzyjemne skutki. Jakie? Krew się zagęszcza, tkanki są słabiej odżywiane, następują problemy z usuwaniem produktów przemiany materii. Gdy naszemu organizmowi stale brakuje odpowiedniej ilości wody, nabawimy się przesuszonej skóry, a nasze narządy i naczynia krwionośne będą gorzej funkcjonować. Będziemy odczuwać osłabienie i bóle mięśni. Przy uzupełnianiu płynów, najlepiej wybierać wodę i to z kilku powodów. Jest mniej kaloryczna od soków czy napojów, najskuteczniej gasi pragnienie, nie zaburza apetytu a organizm łatwo ją przyswaja. 

Warto wiedzieć: Jak radzić sobie z upałem w mieszkaniu 

– Pragnienie można skutecznie ugasić nawet wodą z kranu. Przeważnie jest ona zdatna do picia. Jednak nadmiar związków wapnia, magnezu czy zanieczyszczenia mechaniczne mogą zepsuć jest smak i zapach. Gdy mamy problemy z wodą, warto rozważyć zastosowanie filtra – wyjaśnia Zofia Czechowicz, Specjalista ds. Jakości z firmy UST-M. 

Jak ugasić pragnienie wodą z kranu

Woda płynąca z kranów to prawdziwe dobrodziejstwo – jest zdatna do picia, tania i zawsze na wyciągnięcie ręki, gdy chce się nam pić. Nie zawsze jednak będzie nam odpowiadał jej smak i zapach.

– Przestarzałe instalacje mogą sprawić, że woda będą zawierać zanieczyszczenia mechaniczne. Jeśli woda dostarczana do naszych domów przepływa przez podłoże wapienne, będzie zawierać nadmiar związków wapnia i magnezu, co skutkuje dużą twardością wpdy. Do uzdatniania wody często stosuje się chlor. Jego nadmiar psuje smak i zapach wody – tłumaczy ekspert.

By woda z kranu miała lepszy smak i zapach, można na przykład zastosować filtr podzlewozmywakowy. Obecnie tego typu urządzenia pozwalają na takich wkładów filtrujących, które będą dostosowane do tego, jakie problemy mamy z wodą. Wkład sedymentacyjny, działający na zasadzie dokładnego sita, usunie z niej zanieczyszczenia mechaniczne. Wkład zmiękczający rozwiąże problem nadmiernej twardości, a dzięki wkładowi z węglem aktywowanym pozbędziemy się z wody związków chloru. 

Wyniku ogólnopolskiego badania jakości wody z kranu

W Polsce powszechny jest brak zaufania społecznego do wody z kranu. W związku z tym firma Brita postanowiła przeprowadzić badania jakości wody w polskich kranach. Celem akcji było zweryfikowanie, czy woda z kranu jest bezpieczna do spożycia i spełnia normy, określone w rozporządzeniu Ministra Zdrowia. Wyniki badań pokazują, że woda z kranu, nawet bez wcześniejszego jej przegotowania, doskonale nadaje się do picia. Często wręcz nie różni się niczym od wód butelkowanych, a nawet jest od nich lepsza.
Co ważne badania były prowadzone w mieszkaniach prywatnych na zaproszenie ich właścicieli. Dlatego próbki stanowiła woda, która przeszła już całą drogę przez rury, doprowadzające ją do domów z zakładów wodociągowych.
Brita pobierała próbki wody do badań w dziesięciu miastach Polski: Warszawie, Łodzi, Katowicach, Wrocławiu, Poznaniu, Gdańsku, Lublinie, Białymstoku, Krakowie i Zakopanem. 

Dowód na dobrą jakość kranówki: Dystrybutory z kranówką w łódzkich szkołach i przedszkolach

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom