Włókna celulozowe to materiał izolacyjny z makulatury

redakcja.regiodom, Marzena Smoręda
Daniel Gołębiowski pokazuje włókna celulozowe- Ten sypki materiał to Ekofiber, izolacja którą produkujemy z makulatury gazetowej. Jest materiałem całkowicie przyjaznym dla otoczenia oraz obojętnym dla ludzkiego zdrowia. Uzyskał wszystkie wymagane przez prawo dokumenty dopuszczające do stosowania go w budownictwie – mówi Daniel Gołębiowski, dyrektor w spółce Nordiska Ekofiber Polska z Bilczy koło Kielc.
Daniel Gołębiowski pokazuje włókna celulozowe- Ten sypki materiał to Ekofiber, izolacja którą produkujemy z makulatury gazetowej. Jest materiałem całkowicie przyjaznym dla otoczenia oraz obojętnym dla ludzkiego zdrowia. Uzyskał wszystkie wymagane przez prawo dokumenty dopuszczające do stosowania go w budownictwie – mówi Daniel Gołębiowski, dyrektor w spółce Nordiska Ekofiber Polska z Bilczy koło Kielc. Dawid Łukasik
Tarmoizalacja z włókien celulozowych jest bezpieczna dla człowieka i przyjazna dla środowiska. Tego typu materiał jest produkowany i stosowany również w Polsce - od około 20 lat.

Do produkcji włókien celulozowych wykorzystywana jest makulatura gazetowa. Jest ona rozwłókniana i impregnowana związkami boru. Włókna są krystalizowane. Wszystko po to, by materiał izolacyjny był trudno zapalny, nie rozprzestrzeniał ognia i nie wydzielał toksycznych gazów podczas pożaru. Dzięki tym zabiegom włókna są też odporne biologicznie. Nie rozwijają się na nich grzyby domowe, glony i pleśnie. Nie zalęgną się w nich gryzonie i insekty.

Izolacja nie boi się wilgoci

Włókna celulozowe mają również inna zaletę. Mają możliwość wiązania wilgoci i przemieszczania jej w miejsca bardziej suche. W związku z tym wykonywana w nich izolacja termiczna nie potrzebuje paro- i wiatroizolacji. Przy czym wiążąc wilgoć włóka celulozowe nie tracą na właściwościach termoizolacyjnych. Wystarczy jedynie zapewnić odpowiednią wentylację warstwy włókien, które bardzo szybko oddadzą nadmiar wilgoci. Minusem higroskopijności tego materiału jest ograniczenie w jego stosowaniu. Nie można używać go poniżej poziomu gruntu i w podłogach na gruncie, by nie nastąpiło kapilarne podciąganie wody.

Izolacja z włókiem celulozowych sprawdzi się nie tylko zimą... latem również

W upalne dni izolacja kumuluje ciepło i opóźnia jego oddawanie do otoczenia. Dzięki temu działa wtedy jak bariera przeciwdziałająca przegrzewaniu się pomieszczeń. To również dobry izolator akustyczny, ponieważ pochłania dźwięk.

Włókien celulozowych nie dostaniemy w markecie budowlanym

Włókna celulozowe montowane są metodą nadmuchu – na sucho lub na mokro. Potrzebny jest do tego agregat, dlatego pracę zleca się wyszkolonej ekipie. Dzięki temu, że izolacja jest nadmuchiwana, w jej strukturze znajduje się dużo zamkniętego powietrza. Stąd bardzo niski współczynnik przewodzenia ciepła, czyli dobra izolacyjność termiczna materiału.

Włókna celulozowe spod Kielc

W Polsce włókna celulozowe produkuje firma z Bilczy koło Kielc – Nordiska Ekofiber Polska. Sypka
termoizolacja budowlana nazywa się EKOFIBER. Na nasz rynek została wprowadzona w 1994 roku. Firma stawia na ekologię. Produkuje włókna celulozowe z surowca wtórnego – makulatury pozyskanej z gazet. Produkcja włókien charakteryzuje się niską energochłonnością oraz brakiem emisji szkodliwych odpadów. 

Więcej na temat materiałów termoizolacyjnych: Ocieplenie domu - sposoby na ocieplenie ścian zewnętrznych 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom