System Wolfcraft do układania paneli laminowanych

redakcja.regiodom, Beata Haligowska, menedżer z firmy Lange Łukaszuk s.j.
Układanie paneli laminowanychUkładanie paneli laminowanych
Układanie paneli laminowanychUkładanie paneli laminowanych Lange Łukaszuk
Panele laminowane są bardzo powszechnie stosowane. Jedną z ich zalet jest łatwy i szybki montaż oraz szeroka oferta dostępnych typów paneli, które charakteryzują się różnym stopniem twardości i ścieralności.

Panele laminowane mogą przetrwać we wnętrzu przez długie lata pod warunkiem, że będą miały właściwą do intensywności użytkowania klasę ścieralności oraz zostaną poprawnie zamontowane.

Zobacz również: Samodzielny montaż paneli podłogowych. Poradnik z filmem 

Montaż paneli laminowanych jest nieskomplikowany, jednakże niewprawnej osobie możne przysporzyć trudności. Prace montażowe można ułatwić sobie stosując właściwe narzędzia.

Gilotyna LC300 do cięcia paneli laminowanych

Gilotyna szybko i bezpyłowo przecina panele laminowane prawie wszystkich rodzajów. Urządzeniem można ciąć również panele z izolacją akustyczną, o maksymalnej grubości 11 milimetrów i szerokości nawet do 330 mm. Nie wymaga użycia dodatkowych przyrządów. Pozwala na wykonanie precyzyjnego cięcia pod kątem 90°, a także docinać panele pod dowolnym kątem w zakresie 0–180°. Gilotyną można wykonać zarówno cięcia poprzeczne, jak i wzdłużne. Ząbkowane ostrze gilotyny pozwala uzyskać po przycięciu gładkie krawędzie materiału od widocznej strony.

Zastosowanie gilotyny zamiast piły ma swoje plusy:

  • nie powstaje uciążliwy pył – ważne w świeżo wykończonych wnętrzach,
  • cicha praca urządzenia – można montować panele nawet w godzinach wieczornych, nie narażając na dyskomfort sąsiadów.

Przymiar do paneli

Gdy ściany w pomieszczeniach są nierówne, wówczas ułożenie ostatniego rzędu paneli stanowi spory problem. W takim przypadku można zastosować na przykład przymiar do wyznaczania ostatniego rzędu paneli. Przymiar jest rodzajem linijki z prowadnicą i zintegrowanym ołówkiem. Przyrząd ten pozwala wyznaczyć dokładną linię cięcia poprzez odwzorowywanie kształtu ściany. Przymiar może być ustawiony na dowolną szerokość paneli w przedziale do 250 mm. Ustawienie żądanej szerokości jest łatwe dzięki płynnej regulacji. Należy przy tym pamiętać, iż szerokość ostatniego rzędu paneli nie powinna być mniejsza niż 5 cm. W trakcie montażu powinno się też zachować 10 mm szczelinę dylatacyjną pomiędzy panelami laminowanymi a ścianą.

Zastosowanie kątownika i wzornika do układania paneli podłogowych

Kątownik z automatycznym wskazaniem kąta cięcia pozwala dokładnie odwzorować kształ, na przykład w narożniku ściany oraz przenieść go na obrabiany panel. Kątownik może byż użyty również w pilarce ukośnej. Do odzwierciedlania kształtów służy również wzornik grzebieniowy, który umożliwia odrysowanie na panelu kształtu np. rury grzewczej. 

Zestaw: kliny dylatacyjne, łyżka dociągająca, dobijak drewniany

W układaniu paneli pomocne okazują się również inne narzędzia ręczne. W skład zestawu do układania paneli marki Wolfcraft wchodzą:

  • kliny z tworzywa sztucznego umożliwiają zachowanie dystansu pomiędzy pierwszym rzędem paneli a ścianą oraz zblokowanie pierwszego rzędu;
  • łyżka dociągająca ze stali pomocna przy łączeniu paneli bez wysiłku lub przy wsuwaniu paneli je pod ościeżnicę drzwi; na spodniej części łyżki znajdują się filcowe podkładki chroniące panele przed zarysowaniem;
  • drewniany dobijak z twardego i odpornego na odkształcenia drewna, który ułatwia łączenie paneli.

Piła ręczna

Wśród elementów systemu do układania paneli laminowanych jest również piła ręczna, która ma specjalnie wygięty i wyprofilowany uchwyt. Narzędzie służy do przycinania futryny (ościeżnicy), dzięki czemu można bezproblemowo wsunąć pod nią panele.

Zastosowanie tych lub innych narzędzi dostępnych na rynku przyspiesza i ułatwia układanie podłogi z paneli laminowanych. Dodatkowo mamy większą pewność, że efekt końcowy spełni nasze oczekiwania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom