Sufity podwieszane z płyt z wełny mineralnej: fakty i mity

Edyta Hanszke, Rockfon
sufit podwieszanyObecnie sufity podwieszane są coraz częściej stosowane w domach jednorodzinnych, ponieważ pozwalają na tworzenie niestandardowych aranżacji.
sufit podwieszanyObecnie sufity podwieszane są coraz częściej stosowane w domach jednorodzinnych, ponieważ pozwalają na tworzenie niestandardowych aranżacji. Rockfon
Czy sufit podwieszany można zamontować w mieszkaniu? Czy instalacja jest trudna? Jak go wyczyścić? Odpowiadamy na te pytania.

Sufitów podwieszanych nie stosuje się w domu jednorodzinny – MIT

Obecnie sufity podwieszane są coraz częściej stosowane w domach jednorodzinnych, ponieważ pozwalają na tworzenie niestandardowych aranżacji. Rosnącą popularnością cieszą się np. rozwiązania wyspowe, które można instalować w różnych kombinacjach. Płyty sufitowe warto montować również, gdy zależy nam na poprawie warunków akustycznych np. w pokojach, w których jest sprzęt muzyczny.

Sufit podwieszany pozwala obniżyć rachunki – FAKT

Montaż sufitu podwieszanego jest jednoznaczny z obniżeniem wysokości stropu, co sprawia, że kubatura pomieszczenia maleje, więc do ogrzania go zużywamy mniej energii. Sufity z wełny mineralnej dobrze izolują termicznie, dzięki czemu mogą być stosowane także jako izolacja cieplna, np. w garażach podziemnych, budynkach z nieogrzewanymi piwnicami czy budynkach z dachami płaskimi. W dodatku jeśli sufi jest pomalowany na biało, odbija światło (nawet do 85%), co z kolei pozwala ograniczyć korzystanie ze źródeł sztucznego światła (mniejsze rachunki za prąd).

Płyty sufitowe odkształcają się pod wpływem wilgoci – MIT

W pomieszczeniach wilgotnych, np.łazienkach, stosuje się dedykowane płyty, które nie absorbują wilgoci, dlatego nie wpływa ona negatywnie na ich kształt ani strukturę. Doskonale sprawdzają się zwłaszcza te, wykonane z wełny mineralnej, która jest materiałem trudnozwilżalnym.

Zobacz również: Jak pomalować sufit i ściany

Płyty sufitowe pochłaniają dźwięki – FAKT

Sufity podwieszane z wełny mineralnej mają właściwości dźwiękochłonne, co oznacza, że padające na nie fale dźwiękowe zostają pochłonięte. Dzięki temu w pomieszczeniu minimalizowany jest efekt pogłosu.

Warto przeczytać: Jak zabezpieczyć się przed hałasem w domu: izolacyjność akustyczna

Płyt sufitowych nie można samodzielnie czyścić – MIT

Na rynku funkcjonują co prawda profesjonalne firmy zajmujące się czyszczeniem, jednak realizują one zlecenia dla biur – głównie o dużych powierzchniach. Płyty w domu możemy czyścić samodzielnie. Najbezpieczniejszym i ogólnoprzyjętym rozwiązaniem jest odkurzanie ich za pomocą szczotki z miękkim włosiem. Pozwala to usuwać kurz i inne osady bez ryzyka zadrapania czy uszkodzenia sufitu, natomiast płyty stosowane w wilgotnych pomieszczeniach możemy myć gąbką z wodą.

Sufit podwieszany jest łatwy w montażu – FAKT

Trudność instalacji uzależniona jest od systemu montażowego, na który się zdecydujemy, jednak producenci starają się, by maksymalnie uprościć ten proces. Składa się on zaledwie z kilku kroków i nie wymaga specjalistycznych narzędzi, co przekłada się również na koszt montażu. Płyty sufitowe z wełny mineralnej są lekkie, łatwe w przycinaniu, nie kruszą się i nie wytwarzają uciążliwego pyłu, dlatego są przyjazne dla osób je instalujących. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom