Styl retro w aranżacji wnętrz - trendy i pomysły (ZDJĘCIA)

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Styl retroMeble i dodatki jak z domu naszej prababci to główny element wystroju w stylu retro.
Styl retroMeble i dodatki jak z domu naszej prababci to główny element wystroju w stylu retro. Homeissimo
Mówi się, że jeśli w domu panuje styl retro, to jest to dom z bogatym wnętrzem i dobrą przeszłością. I coś w tym powiedzeniu jest. Tłumaczymy, jakie są trendy w stylu nawiązującym do starych, dobrych, pięknych czasów.

Aranżacje w stylu retro nie muszą nawiązywać do jednej, określonej epoki czy wieku. Jedne sprzęty mogą pochodzić z lat młodości naszych babć (lub być stylizowane na takie meble). Inne mogą wyglądać niczym przedmioty i meble, jakich nie powstydziłby się barok.

Ściany, sufit i podłoga retro

Na ścianach zazwyczaj są tapety. Przeważnie są to tapety papierowe, matowe, z drobnymi wzorkami, ewentualnie, jakby przeciwieństwo, połyskujące tapety o bogatym wzornictwie, np. w stylu barokowym, zdobione złotem i srebrem. Inne rozwiązanie to ściany malowane na jeden kolor, a na nich wytłaczany wałkiem srebrny lub złoty wzorek (takie były modne na początku lat 80-tych). W łazience i kuchni na ścianach są kafelki, jakie nasze mamy pamiętają z czasów swojej młodości. Podłoga to deski albo połyskujące płytki. Sufit we wnętrzu w stylu retro jest śnieżnobiały.

Styl retro, czyli jaki?

Kolory tego stylu to brązy, beże, czerwienie, róż i złoto, a także szarości i ciemne zielenie. Styl retro opiera się na łączeniu kontrastów. To wygląda, jak połączenie np. stylu barokowego (przepychu i fantazji wzorów), prowansalskiego (tzw. lekkość wsi) z vintage (skromnymi w istocie sprzętami stylizowanymi na te z dawnych lat). Łączenie przeciwieństw może wyrażać się również w pojawianiu się w jednym pomieszczeniu elementów „wielkomiejskich" jak z dobrego domu (np. biblioteczki, gazetniki, ozdobne poduszki) z tymi kojarzącymi się ze spokojną wsią (choćby serwetki wykonane na szydełku albo płócienna zasłonka z napisem „Miłego dnia" w łazience lub kuchni).

Retro propozycje

Łączenie mebli i dodatków w różnych stylach może gwarantować efekt na samym wejściu. Na przykład: ciężka, masywna szafa drewniana z XIX wieku, do tego bogato rzeźbiona, na solidnych nogach, z zaśniedziałym lustrem, efektownie wygląda w sąsiedztwie skromnej, delikatnej lampy, otrzymanej po babci, która mieszkała na wsi.

Polecamy! Zobacz: Piece kaflowe w stylu retro 

Inna propozycja: na toaletce, jakiej w swojej dużej sypialni nie powstydziłaby się bogata mieszkanka dużego miasta, stoi podniszczone, proste w swojej konstrukcji krzesło z lekko wytartym tapicerowanym siedziskiem.

I jeszcze jeden pomysł: głównym przedmiotem w salonie jest kryształowy potężny żyrandol. To jedyny „bogaty" element wystroju, poza aksamitnymi poduszkami z falbanami. Pozostałe meble są skromne, proste, np. drewniany stolik pod telewizor, proste, małe jednokolorowe wazoniki czy tapczan rodem z lat 60-tych minionego stulecia.

Styl retro to przede wszystkim meble drewniane i tapicerowane. Modne są deski podłogowe (albo stary parkiet), masywne, zdobione trzydrzwiowe szafy ubraniowe, kredensy z witryną i lustrem, stoły z grubym blatem i tak samo grubymi nogami, do tego krzesła tapicerowane. Sofy aksamitne, pufy z obiciem materiałowym czy fantazyjne niby pikowane podnóżki także znajdą się w pokojach stylizowanych na retro.

Dodatki w stylu retro dodatki

Dodatki w stylu retro pochodzą sprzed przynajmniej 50 lat lub są stylizowane na takie i postarzane. To m.in. lampy na mosiężnej nodze i z płóciennym abażurem lub wykonanym ze szkła, obrazy w pozłacanych ramach, wazony z ceramiki, która ma ślady, jakby się zaczęła kruszyć. Mogą to być również stary czarny telefon z okrągłą tarczą, lakierowana miniszafka na klucze, ozdobna klatka (jak dla ptaka) z metalu pokrytego białą farbą, kubki z kamionki, stalowe czy kryształowe popielniczki, figurki wykonane z metalu, przypominające posążki (rzadziej rzeźbione).

Fantastycznym dodatkiem w stylu retro jest gramofon.
Fantastycznym dodatkiem w stylu retro jest gramofon. Fot. Skitterphoto (Pixabay.com)

Stylowe każde pomieszczenie

W łazience może stanąć żeliwna wanna, bateria w stylu retro albo chociaż starodawna szafka na kosmetyki lub taki kosz na brudną bieliznę. W przedpokoju pojawi się wieszak na trzech nogach i z osobnym stojakiem na parasole. W pokoju dziennym – gazetnik albo pufka pod nogi wykonana z kolorowego materiału tapicerowanego. W kuchni będzie natomiast tradycyjna kuchnia gazowa, jakie montowane były w wieżowcach budowanych w latach 70-tych. Na kuchennym stole będzie „babcina" serweta, a na niej – pieprzniczka i solniczka z kamionki.

 

Baterie w stylu retro są najczęściej dwuuchwytowe. Zawory w formie krzyżaków lub rozet z kulistymi zakończeniami są efektowne i wygodne w obsłudze, ale
Baterie w stylu retro są najczęściej dwuuchwytowe. Zawory w formie krzyżaków lub rozet z kulistymi zakończeniami są efektowne i wygodne w obsłudze, ale wyregulowanie temperatury wody zajmuje więcej czasu niż w przypadku modeli jednouchwytowych. Fot. Armatura Kraków

 

Takie meble, dodatki i dekoracje, czy nawet tekstylia można zdobyć w sklepie z używanymi meblami, sprzętem agd, na pchlim targu czy w lumpeksie.

Tekstylia w stylu retro

W tekstyliach także widać styl retro i to nie tylko za sprawą tapicerowanych obić. Ozdobne poduszki z połyskującego materiału albo te lniane lub płócienne, przyozdobione falbankami, haftowane bieżniki, serwetki robione na szydełku, a także grube, ciężkie zasłony sprawią, że pokój dzienny, sypialnia albo jadalnia będą robiły wrażenie.

Zobacz również: Meble pokojowe w stylu rustykalnym 

To nie wszystko. – Prym wiodą afrykańskie wzory oraz połączenie retro z futuryzmem, czy cyfrowości z ekologią – uważa Magdalena Tomaszewska, kierownik Działu Kreacji Produktu z Fabryki Firanek i Koronek HAFT. – Wśród innowacyjnych trendów można zauważyć również nawiązanie do tradycji. Rękodzieło w połączeniu z nowoczesną technologią, pozwala stworzyć nową jakość. Materiały zdobiące dom to głównie drelich, wełna i len. Nawiązują do prostego i spokojnego życia z dala od miejskiego zgiełku. W tradycyjnym wystroju przestrzeni sprawdzą się też koronki. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom