Siding jako wykończenie elewacji. Czy jeszcze jest modny?

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
SidingSiding jest alternatywą dla tynku.
SidingSiding jest alternatywą dla tynku. Gamrat
Siding (oblicówka winylowa) w Polsce przeżywał swoje wzloty i upadki. W latach 90-tych potraktowano go jako nowinkę i stosowano powszechnie. A teraz?

Siding stosowano powszechnie. Często jednak wzbudzał on zdziwienie jako nowa forma estetyczna zewnętrznych elewacji. Taka była znana dotychczas z filmów przedstawiających przedmieścia USA i Kanady. Dekadę później uciekano od sidingu, bo stał się synonimem bezguścia i budowlanej tandety, a modne było obkładanie elewacji szalówkami z drewna.

A może takie rozwiązanie?: Elewacje drewniane dla domów z charakterem 

Dziś sytuacja się unormowała, a materiały wykończeniowe stosowane w sidingu powodują, że stał się on na powrót ciekawą alternatywą dla dociepleń wszędzie tam, gdzie wykonawcy szczególnie zależy na osłonie domu przed wiatrem i opadami.

Siding - co to takiego

To sposób ochrony budynków przed deszczem i wiatrem. Stosuje się w tym przypadku kilkumetrowe panele (wykonane najczęściej z PVC z dodatkami chemicznymi zwiększającymi odporność i wytrzymałość tworzywa, choć zdarzają się też sidingi drewniane i metalowe) przytwierdzane do drewnianych rusztowań. Tak zabezpieczony dom jest znacznie odporniejszy na warunki atmosferyczne – nie boi się wiatru ani deszczu.

Gdzie stosować siding

Nie ma żadnych przeszkód, by siding stosować zarówno w budownictwie jednorodzinnym, jak i wielorodzinnym. Dobrze sprawdza się też przy okazji wykończeń lokali użytkowych czy pomieszczeń gospodarczych. Ze względu na niskie koszty i ogromną trwałość, siding warto stosować przy odnowie i renowacji zniszczonych budynków – dzięki niemu stare obiekty szybko i tanio można odświeżyć i to bez konieczności kolejnego remontu w najbliższych latach.

Zalety sidingu

Kluczowy dla wielu argument przemawiający za używaniem sidingu to taki, że jest tani: już od kilkunastu złotych za metr kwadratowy. Kolejny plus to trwałość – siding nie zardzewieje, jak elementy metalowe, nie zgnije też, jak niekonserwowane elementy drewniane. Jest niepalny, nie kruszy się i nie pęka. „Opieka" nad sidingiem jest bezproblemowa – nie trzeba specjalistycznych urządzeń ani substancji – wystarczy zwykłe mycie wodą z detergentami, aby elewacji przywrócić blask i czystość.

Przeczytaj również: Jak utrzymać elewację w dobrym stanie

W dodatku system ten jest trwały – nietrudno na rynku znaleźć producentów, którzy dają nawet pół wieku gwarancji na swoje wyroby. To nie koniec zalet sidingu – jego położenie jest proste, a przez to szybkie. Doświadczona ekipa budowlana może wykonać elewację dużego domu w ciągu kilku dni.

Kolorowy siding

Elewacja ta może być w niemal dowolnym kolorze, bo producenci (wytwarzają go polskie firmy na amerykańskich licencjach) nie ograniczają się do kilku wzorów i kolorów swoich produktów. To sprawia, że nawet w momencie większych uszkodzeń w elewacji bez trudu otrzymać można takie same panele do wymiany. Jeśli projekt przygotuje osoba z wyobraźnią, to umiejętna gra kolorami sidingu sprawi, że dom będzie atrakcyjny wizualnie i w niczym nie będzie przypominał podobnych do siebie jak dwie krople wody „klocków" znanych z amerykańskich filmów. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom