Ścieżki ogrodowe z kostki brukowej - jaką kostkę wybrać (ZDJĘCIA)

redakcja.regiodom
Ścieżka z kotki brukowejŚcieżki proste czy kręte, jednobarwne czy kolorowe? Decyzja dotycząca aranżacji ogrodu musi odzwierciedlać nasze gusty i potrzeby użytkowe. Ważne, aby wszystkie elementy małej architektury tworzyły spójną całość i harmonizowały zarówno z bryłą, jak i kolorystyką budynku. Tylko taka kompozycja sprawi, że ogród będzie wymarzonym miejscem spędzania wolnego czasu.
Ścieżka z kotki brukowejŚcieżki proste czy kręte, jednobarwne czy kolorowe? Decyzja dotycząca aranżacji ogrodu musi odzwierciedlać nasze gusty i potrzeby użytkowe. Ważne, aby wszystkie elementy małej architektury tworzyły spójną całość i harmonizowały zarówno z bryłą, jak i kolorystyką budynku. Tylko taka kompozycja sprawi, że ogród będzie wymarzonym miejscem spędzania wolnego czasu. Bruk-Bet
Przydomowe alejki i ścieżki ogrodowe powinny być dobrze przemyślane. Odpowiednio zaaranżowana przestrzeń wokół domu wpływa nie tylko na walory użytkowe ogrodu, ale i nasze samopoczucie.

Kolor, faktura oraz formaty wpływają na postrzeganie przez nas otoczenia. Dzięki odpowiednio dobranym zestawieniom możemy uwypuklić płaskie i gładkie powierzchnie, a małej przestrzeni nadać głębi. Dlatego projektując ogród powinniśmy pokusić się o realizację, często śmiałych i oryginalnych nawierzchni.

Ścieżki w ogrodzie – proste czy kręte?

Ogrodowe alejki i ścieżki mają przede wszystkim ułatwić komunikację domownikom – prowadzą do drzwi wejściowych, altany, placu zabaw czy basenu. Oprócz tego ścieżki mają ogromny potencjał w kwestii aranżacyjnej i dekoracyjnej.

Drewniany dom w stylu rustykalnym nie będzie prezentował się dobrze w otoczeniu nawierzchni o prostych i geometrycznych kształtach. Źle będzie wyglądał też nowoczesny dom otoczony bujną roślinnością w towarzystwie krętych i kolorowych dróżek.

– Minimalistyczny styl domu podkreśli stonowana kolorystycznie kompozycja, dopasowana do ogrodzenia albo elewacji wykonanej ze szkła czy blachy cynkowej. W takich aranżacjach świetnie sprawdzi się kostka o prostej formie i kolorystyce utrzymanej w szarych tonacjach, ponieważ uzupełni oszczędny charakter bryły. Taka kostka brukowa doskonale odnajdzie się także w towarzystwie roślinności o geometrycznych kształtach np. formowanych bukszpanów i dzikich traw oraz żwirowej nawierzchni, charakterystycznych dla nowoczesnych aranżacji ogrodowych – tłumaczy Tomasz Ługowski, projektant firmy Bruk-Bet.

Polecamy poradnik: Zasady poprawnego montażu kostki brukowej

Zupełnie inaczej powinniśmy podejść do planowania otoczenia wokół tradycyjnych budynków. W tym przypadku efektownie będą wyglądały kręte, wijące się alejki, które zaprowadzą nas do nieco oddalonych i ukrytych za bujną roślinnością zakątków ogrodu. Do wykończenia takiej nawierzchni możemy zastosować bardziej nieregularne formaty kostek lub pokusić się o zróżnicowanie kolorystyczne jej elementów.

Nawierzchnia w ogrodzie kontrastowa czy utrzymana w jednej tonacji?

Kolorystykę nawierzchni wokół domu musi dobrać starannie i z dużym wyczuciem. To zieleń, bez względu na styl ogrodu, powinna być w nim barwą dominującą. Wprowadzanie zbyt dużej ilości nawierzchni w mocnych, kontrastowych kolorach może zdominować piękną roślinność i odwrócić uwagę od bryły domu, przez co zachwiane zostaną właściwe proporcje. Z kolei duże powierzchnie w ciemniejszych odcieniach mogą nie tylko optycznie zmniejszać ogród ale i stanowić konkurencję dla okazałych krzewów, kwiatów i drzew.

– Bezpiecznym, a jednocześnie niezwykle modnym rozwiązaniem jest wykorzystanie w ogrodzie szarości oraz pasteli. Na takim tle soczysta zieleń trawnika zawsze będzie się prezentowała znakomicie. Alejki wyłożone kostką brukową w jasnych odcieniach można ująć w ciemniejsze kontury lub dodać kontrastowy, ożywiający element nawierzchni – podpowiada ekspert Bruk-Bet.

Dowiedz się: Z czego można wykonać ścieżki w ogrodzie

Wbrew obiegowym opiniom beton jest niezwykle wdzięcznym materiałem. Różnorodność barw i kształtów sprawia, że z łatwością daje się układać w rozmaite wzory i dopasowywać do palety barw widocznej na elewacji budynku.

Kostka brukowa na nawierzchnię odporną i łatwą w pielęgnacji

Nawet najlepiej zaaranżowane pod względem formy i kolorystyki ogrodowe alejki nie spełnią swojej funkcji, jeśli zostaną wykonane z nieodpowiednich materiałów – ich grubość musi być uzależniona od intensywności i rodzaju obciążeń, jakim będą poddawane.

Do spacerowych ścieżek wystarczą kostki o grubości czterech centymetrów. Na podjeździe prowadzącym do garażu lub wiaty kostki brukowe powinny być nieco grubsze od 6 do 8 centymetrów. Wybierając rodzaj nawierzchni warto zwracać również uwagę na wykończenie powierzchni licowej oraz zastosowanie rozwiązań, które zabezpieczają kostkę przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych i ułatwiają utrzymanie jej w czystości.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom