Rury miedziane w instalacjach wodnych. Czy warto je stosować

ewk
Instalacja miedziana łączona lutem miękkimRury miedziane w instalacjach wodnych. Czy warto je stosować
Instalacja miedziana łączona lutem miękkimRury miedziane w instalacjach wodnych. Czy warto je stosować ewk
Domowe instalacje wodne czyli ciepłej i zimnej wody użytkowej oraz cyrkulacji coraz częściej wykonywane są z rur miedzianych. Poznajmy plusy i minusy tego rozwiązania.

Wykonanie nowych czy remont instalacji wodnych rozpoczyna się najczęściej od określenia materiału, z jakiego instalacje te będą wykonane. A jest w czym wybierać. Są rury stalowe (ocynkowane lub czarne), rury z tworzywa sztucznego (PE – polietylen PP – polipropylen, PB – polibutylen), rury warstwowe no i oczywiście miedziane. Wszystkie materiały mają swoje zalety i wady, dlatego wybór często jest trudny.

Zalety rur miedzianych

Rury i kształtki z miedzi stosowane są w instalacjach wodociągowych ze względu na cały szereg zalet, którymi charakteryzują się te wyroby:

  • rury miedziane są odporne na starzenie się, korozję i działanie chloru, trwałość instalacji określa się na kilkadziesiąt lat (minimum 50), dzięki temu instalacja jest rzadziej remontowana, a to w czasie eksploatacji generuje wymierne oszczędności finansowe,
  • kształtki i rury mają niewielkie grubości ścianek, dzięki czemu rury miedziane mają mniejszą średnicę zewnętrzną niż ich odpowiedniki wykonane z innych materiałów, dlatego instalacja łatwiej schować w cienkich ścianach lub stropach,
  • miedź podlega w całości recyklingowi, czyli jest materiałem przyjaznym dla środowiska naturalnego,
  • instalacje miedziane są odporne na działanie wysokich temperatur, ognioodporne i niepalne, w przypadku pożaru – nie wytworzą się trujące dla życia opary, a sama instalacja nie ulegnie uszkodzeniu (pęknięciu),
  • łączenie rur przez lutowanie miękkie lub za pomocą złączek zaciskowych upraszcza i skraca montaż instalacji oraz wpływa na estetykę wykonania,
  • na ściankach rur z miedzi nie zachodzi narastanie materiału mikrobiologicznego, liczne badania potwierdzają, że w wodzie transportowanej rurami miedzianymi obniża się koncentracja: wirusa polio oraz bakteriofagów MS-2, bakterii legionalla pneumophila czy bakterii escherichia coli 157,
  • współczynnik rozszerzalności cieplnej miedzi jest średnio 3,5 razy mniejszy niż tworzyw sztucznych,
  • dopuszczalne ciśnienie pracy, jest dla miedzi od 2,5 do 4 razy większe niż dla tworzyw sztucznych (szczególnie przy przesyle wody cieplej).

Jak widać zastosowanie miedzi w instalacjach wodnych ma wiele plusów. Jednak jak zawsze także w tym przypadku należy liczyć się z pewnymi wadami instalacji z miedzi.

Wady instalacji wodnych z rur miedzianych

Jedną z poważniejszych wad miedzi jest podatność na korozję elektrochemiczną oraz wżerową. Chociaż, jak wynika z badań, większość ujęć miejskich dostarcza wodę, która nie powoduje korozji miedzi. Jedynie w niewielu miejscach Polski południowej i południowo-zachodniej, wykonanie instalacji z rur miedzianych powinno być poprzedzone badaniem wody (szczególnie dla indywidualnych ujęć wody).

Należy przestrzegać zasady, że woda płynąca w instalacjach miedzianych powinna mieć pH mniejsze od 7, czyli mówiąc inaczej nie może być zbyt miękka. Powinna też mieć zminimalizowaną zawartość tlenu.
Musimy też pamiętać, że kontakt miedzi z innymi metalami przyspiesza ich korozję. Dlatego szczególnie w czasie prac remontowych instalacji metale w miejscu styku powinny być odizolowane elektrycznie (np. specjalnymi przekładkami dielektrycznymi lub taśmą teflonową).

No i na koniec podstawowy minus: wysoki koszt instalacji wykonanych z miedzi. W porównaniu chociażby z instalacją ze stali ocynkowanej jest on wyższy o ponad 40%. Porównanie z instalacjami z rur z tworzyw sztucznych jest jeszcze mniej korzystne. Ale miedź ma tyle zalet, że mimo wszystko, często warto w taką instalację zainwestować. 

Warto wiedzieć: Skutki braku ochrony antykorozyjnej rur stalowych. Jak im zapobiegać 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom