„Puls Biznesu”: mieszkania podrożały w styczniu, choć lekko. Co dalej? Eksperci nie mają dobrych wieści dla kupujących

OPRAC.:
Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Wzrost cen mieszkań w styczniu zaobserwowano i na rynku pierwotnym, i na rynku wtórnym.
Wzrost cen mieszkań w styczniu zaobserwowano i na rynku pierwotnym, i na rynku wtórnym. Joanna Urbaniec / Polska Press / ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE
Ceny mieszkań wzrosły w styczniu zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Zdaniem ekspertów spadków nie należy się spodziewać także w nadchodzących miesiącach – informuje piątkowy „Puls Biznesu”. Zakup mieszkania stał się jednak nieco łatwiejszy dzięki zmianom w sposobie obliczania zdolności kredytowej.

Spis treści

Ceny mieszkań w styczniu w górę. Najsilniej w Łodzi i Warszawie

Jak podaje piątkowy „Puls Biznesu”, w porównaniu z grudniem 2022 r. ceny nowych mieszkań były w styczniu 2023 r. wyższe o średnio 0,8 proc. Podwyżki odnotowano zarówno na rynku nowych, jak i używanych nieruchomości – te drugie podrożały o średnio 0,34 proc. Jak podano, największe wzrosty cen odnotowano w:

  • Łodzi – o 5 proc. mdm (rynek pierwotny),
  • Warszawie – o 1 proc. mdm (rynek wtórny).

– Względem stycznia 2022 r. zwyżki były znacznie większe, zwłaszcza gdy chodzi o mieszkania deweloperskie, które podrożały aż o 10,1 proc. Największy wzrost – o 14,5 proc. – odnotowano w Katowicach – podaje „PB”. – Względem stycznia 2022 r. rynek wtórny podrożał o 7,1 proc., najmocniej w Gorzowie Wielkopolskim i Opolu, odpowiednio o 19 proc. i 13 proc. Na pozostałych 16 rynkach, przebadanych przez Otodom, wzrosty były jednocyfrowe.

Eksperci „PB” są zdania, że również w kolejnych miesiącach nie należy się spodziewać spadków cen mieszkań. Warto jednak zauważyć, że nie wszyscy analitycy rynku są tego zdania – są i tacy, którzy spodziewają się lepszych warunków dla kupujących w drugiej połowie roku.

Zdolność kredytowa poprawiła się po rekomendacji KNF. To dobry moment na zakup M?

Warto przypomnieć, że w lutym 2023 r. Komisja Nadzoru Finansowego wydała nową rekomendację, zgodnie z którą banki mają przy obliczaniu zdolności kredytowej zakładać mniejsze niż przedtem ryzyko wzrostu stóp procentowych. W praktyce oznacza to, że banki powinny doliczać tzw. bufor w wysokości nie 5 pp., a 2,5 pp. W efekcie zdolność kredytowa Polaków wzrosła, choć warto pamiętać, że nie był to wzrost spektakularny. Nadal jednak zmiana ta oznacza, że więcej osób będzie mieć szansę na otrzymanie kredytu hipotecznego. Część ekspertów spodziewa się też, że rynek mieszkaniowy ożywi w połowie roku program „Pierwsze Mieszkanie”.

– Zakłada m.in., że przez pierwsze 10 lat to nie kredytobiorca, a państwo będzie spłacać koszty oprocentowania kredytu powyżej 2 proc. Dzięki temu – według wyliczeń rządu – wydatek kredytobiorcy na pierwszą ratę zmniejszy się nawet o połowę. To znacząca różnica i rzeczywiście spore ułatwienie dla kupujących, które może przełożyć się na ożywienie rynku – uważa Tomasz Łapiński, dyrektor zarządzający inwestycjami mieszkaniowymi w Cordia Polska.

(PAP)

wnk/ pad/

Oprac. PZG

Aktualne promocje z Duki

Materiały promocyjne partnera

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom