Przedwiosenne prace w ogrodzie. Zadbaj o drzewa i krzewy

Ewa Wieczorska, Honda Versatool
Przedwiosenne prace w ogrodzie. Zadbaj o drzewa i krzewyPrzedwiosenne prace w ogrodzie. Zadbaj o drzewa i krzewy
Przedwiosenne prace w ogrodzie. Zadbaj o drzewa i krzewyPrzedwiosenne prace w ogrodzie. Zadbaj o drzewa i krzewy sxc.hu / danjaeger
W tym roku wiosenna aura wyjątkowa nas rozpieszcza. Ciepłe i słoneczne dni zachęcają do pracy w ogrodzie i sprzyjają rozpoczęciu przedwiosennych prac ogrodowych, zwłaszcza pielęgnacji roślin.

Już w lutym warto zadbać o swoje trawniki, krzewy i drzewka, które znajdują się w ogrodzie. Jeśli ziemia rozmarzła, warto dokładnie wygrabić trawnik, by usunąć mech i sfilcowane resztki roślin. Kolejnym krokiem będzie wertykulacja.

Zobacz również: Drzewa i krzewy na działkę: które z nich warto uprawiać 

- Jeśli śnieg całkowicie stopniał, wskazane jest dostarczenie roślinom minerałów, których te potrzebują do wznowienia cyklu życia i zdrowego dalszego rozwoju. – radzi Lidia Tokarska, architekt krajobrazu. Wczesna wiosna jest dobrym momentem na przeprowadzenie wapnowania gleb zbyt mocno zakwaszonych. Zabieg ten poprawia strukturę gleby oraz ogranicza rozrost mchów i skrzypów w darni. Odpowiedni poziom Ca uodparnia rośliny na choroby i szkodniki. Jeśli nie mamy doświadczenia w wykonywaniu tego zabiegu, warto zasięgnąć fachowej porady, by nie doprowadzić do szkodliwego przedawkowania. Wapnowanie należy przeprowadzić raz na kilka lat w zależności od rodzaju gleby i poziomu pH.

Drzewa i krzewy lubią na krótko

Wiosna, która nadchodzi wielkimi krokami to czas, w którym przycina się tylko niektóre drzewka, krzewy i żywopłoty. W przypadku krzewów - mowa o owocowych - porzeczka i agrest oraz krzewach ozdobnych, które kwitną od wczesnego lata i jesienią. Wiosną nie jest wskazane przycinanie drzew, w których już o tej porze roku krążą soki - brzozy, klony i orzech.

- Przycinanie krzewów i drzew o tej porze roku odgrywa ważną rolę w dalszym rozwoju roślin, ale termin przeprowadzania tego zabiegu zależy od warunków pogodowych i prognoz. – wyjaśnia Lidia Tokarska. Usuwamy przede wszystkich pędy stare i chore. W przypadku krzewów, należy co roku usunąć 1/3 pędów. - zawsze najstarszych. Pędy drzew i krzewów przycinamy tak, aby rozprowadzać koronę na zewnątrz, co eliminuje pędy krzyżujące się i odpowiednio doświetla rośliny.

Kilka praktycznych zasad

Pod koniec zimy należy pamiętać o tym, by zdążyć z przycinaniem drzew "płaczących", czyli takich jak brzozy lub klony. Plusowe temperatury powodują bowiem, iż soki, które te drzewa zawierają, zaczynają krążyć i po przycięciu. Warto zwrócić uwagę na krzewy, które kwitnące wiosną, tniemy dopiero po kwitnieniu. Do przycinania krzewów i drzewek należy używać zawsze ostrych narzędzi. Najlepsze dla roślin jest cięcie prostopadle do gałęzi, gładkie i proste.

Czytaj też: Czas na wiosenną reaktywację. Ogrodnicy budzą się z zimowego snu

Jakie narzędzia wybrać?

W przypadku przycinania roślin, można użyć wielu funkcyjnych narzędzi. Ich wybór zależy od naszych potrzeb, ale przede wszystkim od rodzaju ośliny. Pojedyncze pędy i małe krzewy można formować za pomocą narzędzi ręcznych typu sekator. Jeśli chodzi o powierzchnie większe, warto użyć narzędzi bardziej zaawansowanych technicznie, takich jak nożyce spalinowe i podkrzesywarka. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom