Płytki na balkon i taras - jakie wybrać i jak je montować. Poradnik

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Płytki na balkon lub tarasPodłoże, na którym zostaną zamontowane płytki, powinno być oczyszczone, równe, niepodatne na odkształcenia.
Płytki na balkon lub tarasPodłoże, na którym zostaną zamontowane płytki, powinno być oczyszczone, równe, niepodatne na odkształcenia. Jadar
To, że płytki nam się podobają, to za mało. Przy wyborze płytek trzeba uwzględnić też ich przeznaczenie. Te stosowane na zewnątrz muszą być mrozo- i wodoodporne. Radzimy, na co uważać przy wyborze płytek na balkon czy taras.

Odpowiednie przygotowanie podłoża, na którym zostaną zamontowane płytki, to podstawa. – Podłoże powinno być oczyszczone, a więc bez zaplamień, zatłuszczeń lub innych zanieczyszczeń zmniejszających przyczepność – informuje Małgorzata Winter z firmy Cerrad. – Musi także być równe, czyli bez spękań i zniekształceń, niepodatne na odkształcenia, czyli takie, które jest odpowiednio przygotowane do obciążeń użytkowych danej powierzchni, a poza tym stabilne, niepylące i niekruszące się. W przypadku znacznej chłonności podłoża zaleca się położenie warstwy gruntującej, tzw. warstwy szczepnej.

Nie tylko kierunek wzoru, ale i rozmieszczenie cieni na kafelkach ma znaczenie. – Ułożenie niezgodne z zaleceniami, czyli obrócenie płytki o 180 czy też 90 stopni spowoduje, że płytka straci efekt – dodają w Cerrad.

Dylatacje brzegowe i strefowe, czyli...

Jeśli podłoże nie ma spadku, trzeba przygotować tzw. warstwę spadkową, która stanowi jednocześnie warstwę wyrównawczą. Należy również pamiętać o dylatacjach. Istnieją dylatacje brzegowe i strefowe. – Dylatacje brzegowe to te na krawędziach powierzchni, które stykają się ze ścianami – zaznacza Winter. – W linii przebiegu szczelin dylatacyjnych, w narożach, na styku jastrychu ze ścianą budynku, w warstwę izolacji wkleja się taśmę uszczelniającą. Dylatacje strefowe stosuje się przy większych powierzchniowo tarasach. Zaleca się, aby linie dylatacyjne tworzyły pola o powierzchni nie większej niż 3 na 3 metry kwadratowe. Pola wyznaczone przez dylatacje powinny być prostokątami o stosunku boków od 1:1 do 1:2.

Dylatacje wykonuje się też w miejscach uskoku tarasu albo w innych miejscach, gdzie on się zmienia. - Odpowiednio wykończone dylatacje powinny przechodzić przez wszystkie warstwy posadzkowe. W szczeliny dylatacyjne wciska się polipropylenowy sznur dylatacyjny, stanowiący oparcie dla izolacji z wypełniacza – tłumaczą w Cerrad.

Zaprawa klejowa ma znaczenie

Hydroizolacja, a więc np. dobrana do płytek elastyczna masa uszczelniająca, to następna istotna rzecz. Podobnie, jak zaprawa klejowa. – Przykładowo odpowiednio dobrana zaprawa klejowa przeznaczona do klinkieru powinna być kładziona taką metodą, aby zapewnić 100 procent powierzchni przylegania – wyjaśnia ekspert z Cerrad. – Nie zaleca się natomiast klejenia na „placki" kleju. Grubość warstwy klejącej musi być zgodna z zaleceniami producenta kleju. Ogólnie rzecz biorąc, powinna to być zaprawa elastyczna, która umożliwi rozszerzalność termiczną płytki i zapobiegnie jej „odparzaniu".

Fugi minimum 5-milimetrowe

Producenci płytek zazwyczaj zalecają wykonanie fug o minimalnej szerokości 5 milimetrów. Przed rozpoczęciem prac trzeba zobaczyć, czy fuga nie pozostawia zabrudzeń na płytce. Fugowanie należy rozpocząć po całkowitym związaniu zaprawy klejowej, zgodnie z zaleceniem producenta kleju. W przypadku szczelin dylatacyjnych i naroży, dobrze jest użyć sznurów dylatacyjnych w połączeniu z masami trwale plastycznymi przeznaczonymi do tego celu. Należy również ściśle przestrzegać zaleceń producentów wszelkich materiałów służących do wykonania poszczególnych warstw czy uszczelnień.

Polecamy poradnik: Jakie płytki wybrać, żeby były modne nawet za 10 lat 

Rozwiązanie systemowe, jak szlam uszczelniający, klej, fugę, masę do dylatacji najlepiej kupować od jednego producenta.

Czyste płytki balkonowe albo tarasowe

Jakie płytki ułożone na zewnątrz najłatwiej utrzymać w czystości? – Przy budowie tarasu należy zwrócić szczególną uwagę na rodzaj nawierzchni, którą chcemy zastosować – podkreśla Małgorzata Gral, koordynator ds. rozwoju rynku w firmie Jadar. – Na rynku dostępne są między innymi drewno, płytki ceramiczne, płyty tarasowe, klinkier lub kostka brukowa. Wybór odpowiedniego produktu zależy od wielu czynników, takich jak ukształtowanie terenu, klimat, wielkość przestrzeni czy spójność z ogrodem.

Małgorzata Gral kontynuuje: – Ważne jest utrzymanie czystości na tarasie, więc najlepszym wyborem zdecydowanie będą duże płyty tarasowe. Ich gładka i duża nawierzchnia jest prosta w utrzymaniu czystości. W łatwy sposób czyścimy je przy użyciu szczotki lub myjki pod ciśnieniem. Możemy w tym celu zastosować specjalne końcówki do kostki, aby uniknąć wypłukania fug lub piasku.

Pomocna fuga żywiczna

Sprytnym zabiegiem będzie także użycie fugi żywicznej. Ta zapobiegnie wypłukiwaniu się szczelin. - Materiały betonowe, takie jak płyty czy kostka brukowa, są bardzo chłonnym materiałem – informuje ekspertka.- Należy zatem pamiętać o zastosowaniu impregnacji, jeszcze przed ułożeniem tarasu. Ta zapobiegnie wchłanianiu się zabrudzeń, szczególnie tych najbardziej płynnych. Bardzo ważne jest, aby kupować impregnaty zalecane przez producenta kostki. Są one idealnie przystosowane do materiału, z którego wykonany jest produkt po to, by nie wywołać żadnych niepożądanych reakcji. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom