Oświetlenie sypialni: jakie najlepiej wybrać

Ilona Burkowska
Ilona Burkowska
Sypialnia KloseZamontowana w wezgłowiu łóżka podświetlana listwa z powodzeniem może pełnić rolę nastrojowej lampki nocnej. Jej rozproszone światło stworzy przytulny klimat w sypialni, sprzyjający wieczornemu odprężeniu.
Sypialnia KloseZamontowana w wezgłowiu łóżka podświetlana listwa z powodzeniem może pełnić rolę nastrojowej lampki nocnej. Jej rozproszone światło stworzy przytulny klimat w sypialni, sprzyjający wieczornemu odprężeniu. Klose
Światło w sypialni powinno komponować się z kolorami ścian, a także z materiałami wykorzystanymi w aranżacji pomieszczenia. Dlatego najczęściej wybierane jest to o ciepłej, subtelnej barwie, rzucające delikatne refleksy na ściany i sufit.

Sypialnia to miejsce, które daje nam poczucie bezpieczeństwa i intymności, zapewniając jednocześnie idealne warunki do relaksu. Bardzo ważne więc jest, aby dekoracja tego małego królestwa sprzyjała atmosferze wypoczynku.

Delikatne i nastrojowe

Bardzo ważnym elementem wystroju sypialni jest także jej odpowiednie oświetlenie. Światło w sypialni powinno być delikatne, subtelne, przyciemnione i komponować się z kolorami ścian, a także z materiałami wykorzystanymi w aranżacji pomieszczenia.

Kojące barwy, miękkie tkaniny, zmysłowe zapachy i relaksujące dźwięki tworzą przytulną sypialnię, sprawiając, że staje się prawdziwą oazą po ciężkim dniu.

– W sypialni postawmy więc na oświetlenie nastrojowe i łagodne. Najlepiej sprawdzą się kinkiety i lampy stojące – mówi Katarzyna Skąpska, ekspert firmy Praktiker.

Gdy oświetlenie jest zbyt ostre, może odbijać się od różnych powierzchni, rozpraszać i drażniąco wpływać na wzrok. Jeśli jednak jest zbyt słabe, wówczas bardziej wytężony wzrok szybciej się męczy. Ciepła barwa światła jest przyjemna dla oka, obniża koncentrację, sprzyja rozluźnieniu i usypianiu. Dlatego takie światło powinniśmy stosować w sypialni.

Kinkiety - to jest to

W zależności od tego, jak dużą mamy sypialnię i jakie meble się w niej znajdują, możemy:

  • Na stolikach nocnych ustawić lampki nocne ze słabymi żarówkami, które mają rozpraszać mrok, ale dawane przez nie światło nie będzie nadawało się już do czytania. Jeśli nie mamy nocnego stolika – nad łóżkiem zawieśmy kinkiety – efekt będzie podobny.
  • W kąciku do czytania, jeśli mamy taki w sypialni, należy ustawić dużą lampę stojącą (najlepiej z częściowo przyćmionym kloszem, który ochroni wzrok przed zbyt mocnym światłem). Wysokość umieszczenia źródła światła ok. 50 cm, licząc od powierzchni stołu czy biurka. Czytanie wymaga światła umieszczonego z lewej strony albo z tyłu. Przy czytaniu w łóżku kinkiet może być umieszczony z tyłu, nad głową albo z lewej strony czytającego
  • Tam, gdzie odpoczywamy, możemy umieszczać lampki na półkach albo na komodzie - ich delikatne światło ociepli przestrzeń i wprowadzi do wnętrza harmonię i spokój
  • Światło w sypialni nie może oślepiać - tu z pomocą przychodzą klosze: stożkowe kwadratowe czy owalne. Dostępne w różnych odcieniach, a także stylach, wpiszą się w wystrój pomieszczenia. Taką lampę można postawić na stole, komodzie bądź przy łóżku.
  • Lampy sufitowe, np. te wykonane z metalu i drobnych kryształków, zawieszone emitują łagodne, rozproszone światło. Takie oświetlenie jest idealne do sypialni, w której z założenia nie potrzeba nam bardzo silnego światła. Oczywiście rodzaj lampy nie ma znaczenia – ważne, by była to lampa dająca delikatne światło
  • Jeśli mamy taką możliwość – zrezygnujmy z tradycyjnej lampy sufitowej na rzecz umieszczonych w suficie lampek halogenowych – ich delikatne światło także idealnie nadaje się do sypialni, a lampki rozmieszczone z pomysłem dadzą niesamowity efekt
  • Wykorzystując różnego typu lampy, punkty świetlne oraz węże i przewody, można też dowolnie podświetlać wnęki, krawędzie, podwieszane sufity, a także meble czy półki. Za pomocą węży świetlnych i węży LED możemy także układać na ścianach rozmaite, kolorowe wzory i kształty, nadając przestrzeni oryginalnego wyrazu. To rozwiązane będzie też doskonałe do sypialni, gdy np. pod łóżkiem albo półkami umieścimy przewody led dające delikatne światło.

Czytaj też: Oświetlenie ledowe do minimalistycznych wnętrz 

Niebo w sypialni zrobisz sam

Na niebanalny pomysł oświetlenia swojej sypialni wpadła pani Kamila z Zielonej Góry. Furorę w jej sypialni robią... gwiazdy na suficie. Dosłownie! Wystarczy położyć się na łóżku, spojrzeć w górę i... już mamy przed sobą cały gwiazdozbiór.

– Te gwiazdy to małe światłowody świecące w milimetrowej wielkości otworach, które zostały wywiercone w specjalnej płycie podwieszonej do sufitu - opowiada Kamila.
Aby „gwiaździste niebo" było jak najbardziej podobne do tego prawdziwego, pani Kamila z atlasem w ręku, siedziała i zaznaczała ołówkiem, gdzie wywiercić otwory, aby oczom ukazał się Mały i Wielki Wóz oraz Kasjopeja. – Przyznaję, mozolna robota – śmieje się. Ale efekt zadziwia! 

Jasne ściany sprzyjają relaksowi

Na ściany w sypialni wybierzmy spokojne kolory, które lubimy. Najbardziej uniwersalne są pasujące do wszystkiego pastele, beże i szarości, które dodatkowo podkreślą panującą w pomieszczeniu atmosferę spokoju i relaksu. Chcąc nadać naszemu wnętrzu wyrazistego charakteru, postawmy również na jeden mocny, kolorystyczny akcent.

Jeśli ktoś uwielbia granat, może ozdobić swoją sypialnię granatową narzutą na łóżko i dopasowanymi zasłonami, alternatywą jest także podkreślenie intensywnym odcieniem jednej ze ścian lub przemycenie koloru za pomocą drobnych, ale ciągle bardzo efektownych dodatków - ozdobnych poduch, czy też atrakcyjnej lampy. Nie przesadźmy jednak z „ostrością" kolorystyki - sypialnia ma być miejscem wyciszenia i relaksu.

Zobacz też: Jak stworzyć nastrój we wnętrzu. Rodzaje oświetlenia i lamp 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom