Oświetlenie łazienki: prawidłowo i efektownie

redakcja.regiodom, Kobi Light
Oświetlenie łazienki - kinkiety zamontowane po obu stronach lustraOświetlenie łazienki - kinkiety zamontowane po obu stronach lustra
Oświetlenie łazienki - kinkiety zamontowane po obu stronach lustraOświetlenie łazienki - kinkiety zamontowane po obu stronach lustra Kobi Light
Najczęściej łazienka jest pomieszczeniem bez okien. Mimo to nie musi być ciemna. Lekarstwem jest odpowiednie oświetlenie.

Odpowiednie oświetlenie łazienki jest warunkiem tego, żeby pomieszczenie to było miejscem relaksu i wyciszenia. Pomaga również bez przeszków wykonywać codzienne czynności, takie jak nakładanie makijażu czy golenie się. Powinniśmy pamiętać również o tym, żeby zastosowane w łazience oprawy oświetleniowe były bezpieczne. Niebezpieczeństwo związane jest w tym przypadku z istnieniem wilgoci w pomieszczeniu i narażeniem niektórych opraw na bezpośredni kontakt z wodą. Radzimy jakie oświetlenie zastosować, żeby łazienka była jednocześnie estetyczna oraz funkcjonalna.

Oświetlenie ogólne

Oświetlenie ogólne, czyli to umieszczone na suficie musi dawać wystarczająco mocne, dobrze rozproszone światło, które dotrze w równym stopniu do wszystkich miejsc łazienki.

Małe łazienki najlepiej oświetlić oprawą typu plafoniera, wykorzystującą energooszczędną świetlówkę kompaktową jako źródło światła. W większych łazienkach warto użyć opraw punktowych z żarówkami halogenowymi, które nie potrzebują czasu do uzyskania pełnego natężenia światła lub oświetlenia LED SMD (diody SMD charakteryzują się czystą barwą oraz bardzo wolnym wypalaniem się luminoforu).

Oświetlenie miejscowe, zwane roboczym

Miejsca, które powinny być dodatkowo oświetlone to z pewnością te, w których spędzamy nieco więcej czasu. Bez wątpienia będzie to ściana, na której znajduje się lustro, ponieważ jest ono jednym z ważniejszych elementów wyposażenia każdej łazienki.

Oświetlenie wokół lustra powinno być rozmieszczone równomiernie oraz wystarczająco silne, aby twarz była całkowicie widoczna, bez jakichkolwiek cieni. Tylko wówczas wykonywanie makijażu czy golenie się nie sprawią problemów. Dlatego zadbajmy o kinkiety po obu stronach lustra (na wysokości naszego wzroku) oraz jeden nad nim. Ciekawym i praktycznym rozwiązaniem są podłużne oprawy naścienne (montujemy je podobnie do kinkietów) lub oprawy podobne do stosowanych w teatralnych garderobach (sprawdzają się jako element okalający duże lustra łazienkowe). 

Żarówki stosowane w oprawach łazienkowych powinny być mleczne lub osłonięte mlecznym kloszem. Dzięki temu światło będzie delikatne i nie będzie drażnić oczu. Powinniśmy zadbać również o ciepła barwę emitowanego światła.

Kolejnym miejscem, w którym szczególnie powinniśmy zadbać o oświetlenie jest okolica wanny lub kabiny prysznicowej. Baczną uwagę powinniśmy zwrócić na to, żeby użyć opraw, w których woda nie będzie miała kontaktu ze źródłem światła. Doskonale sprawdzą się tu zamontowane na suficie halogeny, które dodatkowo oświetlą wnętrze łazienki oraz zapewnią bezpieczną kąpiel. 

Ze względów bezpieczeństwa oświetlenie należy umieszczać w odległości 60 cm oraz na wysokości powyżej 225 cm od poziomu podłogi. Ponadto oprawy łazienkowe powinny mieć podwyższony stopień ochrony przed wnikaniem wody (oznaczenie określające stopień ochrony składa się z liter IP oraz następujących po nich dwóch cyfr).

Dekoracyjne oświetlenie łazienki

Nie zapominajmy, że łazienka jest nie tylko miejscem codziennych zabiegów higienicznych. Bardzo często stanowi dla nas funkcję domowego SPA, gdzie wypoczywamy i relaksujemy się. W pomieszczeniu takim oświetlenie powinno tworzyć nastrój, który zagwarantuje nam spokój i wyciszenie np. po ciężkim dniu pracy. 

Dekoracyjne efekty świetlne uzyskamy np. podświetlając wnękę lub poprzez ściankę z oświetlonych luksferów, czy świecący różnymi kolorami strumień wody. Możemy również zamontować półki z podświetlanymi frontami lub światła pod wanną (uzyskamy wówczas efektu unoszenia się wanny nad podłogą). Nie powinniśmy się w żaden sposób ograniczać – dla ciekawszych efektów poddajmy się wodzy fantazji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom