Okładziny kamieniopodobne na ścianach. Zobacz, jak można je wkomponować (zdjęcia)

Edyta Hanszke
Kamieniopodobne płytki dekoracyjneOkładziny to ważny element aranżacji współczesnych wnętrz. Co w nich lubimy najbardziej? Architekci cenią w nich bogactwo dostępnych wzorów, wykonawcy łatwy montaż, a klienci bezproblemową eksploatację i walory estetyczne.
Kamieniopodobne płytki dekoracyjneOkładziny to ważny element aranżacji współczesnych wnętrz. Co w nich lubimy najbardziej? Architekci cenią w nich bogactwo dostępnych wzorów, wykonawcy łatwy montaż, a klienci bezproblemową eksploatację i walory estetyczne. Stegu
Kamień ozdobny we wnętrzu pozwala zaaranżować wnętrze na nowo. Dodaje mu elegancji. Jest efektowny i niekoniecznie drogi – jeśli zastosujemy jego imitację, czyli płytki kamieniopodobne.

Wielość kolorów i form płytek kaminiopodobnych – ostatnio bardzo popularnych – daje duże możliwości przy projektowaniu wystroju pomieszczeń. 

Pozwala na to wielość odcieni i rozmiarów elementów kamieniopodobnych, inspirowanych architekturą wielu zakątków świata, od mroźnej Północy aż po rozgrzane słońcem uliczki śródziemnomorskich miast.

Co przemawia za zastosowaniem płytek kamiennych

– Struktury imitujące charakterystyczne dla Bliskiego Wschodu wapienne bloki czy drobno cięty piaskowiec wprowadzą do nowoczesnych wnętrz delikatne ciepło – podpowiada ekspert z firmy Stegu. – Z kolei, tworzące układ szlifowanych łupków jasne kamienie dekoracyjne o surowym, północnym charakterze, doskonale harmonizują również z „chłodnymi" materiałami, takimi jak szkło i metal. Natomiast kamienie wewnętrzne o wyraźnej, wypukłej strukturze starego kamiennego muru inspirowanego kulturą śródziemnomorską, pozwolą na wyraźne zaakcentowanie reprezentacyjnych części pomieszczeń.

Zaletą okładzin jest ich lekkość, stosunkowo łatwy montaż, który pozwala na szybką metamorfozę wnętrz  i demontaż (jeśli już nam się znudzą) i niska – w porównaniu z naturalnym kamieniem – cena. Takie okładziny wytłumiają też pomieszczenia.

Zobacz: Bajkowe tapety w dziecięcym pokoju

Płytki kamieniopodobne wykonane są z naturalnych kruszyw (gipsu) i barwników. Oprócz pełnienia funkcji ozdobnej chronią ściany przed uszkodzeniami i trudniej na załamanych formach dostrzec zabrudzenia niż na gładkiej, pomalowanej w jednolitym kolorze powierzchni. To ważny atut w często używanych pomieszczeniach takich, jak domowe salony czy korytarze.

Okładziny kamieniopodobne sprawdzą się też w sypialniach, bibliotekach, domowych gabinetach jako ciekawy, surowy dodatek we wnętrzu. Natomiast nie są polecane do kuchni czy łazienki, czyli pomieszczeń o podwyższonej wilgotności. 

Płytki kamieniopodobne dobrze zabezpieczone

Płytki dekoracyjne z gipsu należy zaimpregnować. Można to zrobić na dwa sposoby: metodą natryskową lub pędzlem. Spryskiwacz pozwala na uzyskanie większej wydajności i równomierne pokrycie powierzchni. Impregnat ułatwia czyszczenie gipsowej powierzchni i chroni ją przed uszkodzeniami.

W pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności sprawdzą się natomiast panele ścienne imitujące kamień, a wykonane z tłucznia marmurowego i poliuretanu. Możne je instalować nawet na zewnątrz. Nie dość, że ładnie wyglądają, to jeszcze ocieplają pomieszczenie, wytłumiają i zabezpieczają przed wilgocią. Nie wymagają też konserwacji i w niewielkim stopniu się ścierają.

Zobacz: Jak malować sufity i ściany

W sklepach dostępne są też imitujące kamień okładziny z betonu artystycznego lub keramzytobetonu. Są one bardziej wytrzymałe mechanicznie niż wykonane z gipsu. 

Uzupełnieniem dla płytek okładzinowych są narożniki i dodatkowe elementy dekoracyjne, np. imitujące malowidła czy płaskorzeźby.

Wybierając barwę i fakturę okładziny powinniśmy dopasować ją do innych elementów wnętrza, np. obudowy kominka czy parapetów. 

Wykonywanie okładzin wewnętrznych ścian z materiału kamieniopodobnego jest łatwiejsze niż w przypadku naturalnego kamienia – przede wszystkim są lżejsze i nie wymagają takiej precyzji. Możemy to wykonać nawet we własnym zakresie, jeśli mamy smykałkę do takich prac.

Okładziny kamieniopodobne montuje się tak jak inne płytki: na czyste, suche i wyrównane podłoże. Mocuje się je na cienkiej warstwie specjalnej zaprawy lub kleju mineralnego. Szczeliny między płytkami wypełnia się specjalną fugą.

Zobacz: Wybieramy płytki. Jakie do jakich pomieszczeń?

Płytki powinno się układać w temperaturze nie wyższej niż 20 stopni Celsjusza i nie niższej niż 5 i przy wilgotności powietrza nie większej niż 50 procent.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom