Niebezpieczny azbest (eternit): co mówią przepisy

ewk
Budynek garażowy pokryty płytami z eternituBudynek garażowy pokryty płytami z eternitu
Budynek garażowy pokryty płytami z eternituBudynek garażowy pokryty płytami z eternitu ewk
Zakaz wprowadzania azbestu i wyrobów zawierających azbest, produkcja wyrobów zawierających azbest oraz obrót azbestem i wyrobami go zawierającymi obowiązuje w Polsce od 1997 roku.

Mimo, że minęło już 15 lat od czasu opublikowania „Ustawy o zakazie stosowania wyrobów zawierających azbest", dalej jest u nas wiele do zrobienia w tym zakresie. Zbyt wielu jeszcze właścicieli i zarządców budowli, w których występują materiały zawierajace azbest nie zdaje sobie sprawy z zagrożeń, jakie wynikają z użytkowania takich obiektów.

Zobacz również: Eternit: szkodliwy problem na dachu 

Najpopularniejszym wyrobem zawierającym azbest są płyty eternitowe, które w latach 70-tych były powszechnie stosowane do krycia dachów oraz fragmentów elewacji. Do dzisiaj, w wielu rejonach naszego kraju, można spotkać domy oraz budynki gospodarcze (nawet 80%) pokryte właśnie tym materiałem.

Zagrożenia, jakie niosą ze sobą włókna azbestu

Włókna azbestowe, są bardzo szkodliwe i powodują wiele chorób układu oddechowego (zwłóknienie płuc – azbestozę, choroby nowotworowe jak rak oskrzela i międzybłoniak). Szczególnie groźne są elementy, z których na skutek uszkodzenia, ułatwione jest uwalnianie się cieniutkich (tzw. respiralne – do 0,01 μm) włókien przenikajacych do dolnych dróg oddechowych.

Zobacz koniecznie: Jak bezpiecznie pozbyć się szkodliwego azbestu? 

Już w rozporządzeniu ministra zdrowia i opieki społecznej z 1996 r. w sprawie czynników rakotwórczych w środowisku pracy oraz nadzoru nad stanem zdrowia pracowników zawodowo narażonych na te czynniki, wszystkie rodzaje azbestu (krokidolit, amosyt, chryzotyl) zostały umieszczone na liście czynników rakotwórczych.

Należy zdawać sobie sprawę z tego, że do wyrobów i odpadów azbestowych (wg obowiązujących przepisów) zalicza się wszystkie substancje zawierające w swoim składzie powyżej 0,1% azbestu. O bezwzględnym objęciu zakazem obrotu decyduje sama obecność wskazanej ilości azbestu.

Uregulowania prawne

Wymienione poniżej ustawy i dokumenty dotyczą, usuwania i unieszkodliwiania wyrobów zawierających azbest, minimalizacji negatywnych skutków zdrowotnych spowodowanych obecnością azbestu oraz likwidacji szkodliwego oddziaływania azbestu na środowisko:

  1. Ustawa o zakazie stosowania wyrobów zawierających azbest - (Dz.U nr 101, poz.628 z 1997 r. z późn. zm.),
  2. Ustawa prawo ochrony środowiska (Dz.U. 2001 Nr 62 poz. 627 U,TAWA z dnia 27 kwietnia 2001 r.), 
  3. Ustawa o odpadach (tekst jednolity Dz.U. z 2007 r. nr 39, poz. 251), 
  4. Ustawa Prawo budowlane (tekst jednolity Dz.U. z 2006 r. Nr 156, poz. 1118, z późn. zm.), 
  5. Program Oczyszczania Kraju z Azbestu na lata 2008–2032.

Obowiązek usunięcia azbestu do 2032 roku

Zgodnie z rozporządzeniem ministra gospodarki, pracy i polityki społecznej z 23 października 2003 r. (Dz.U. 2003, nr 192, poz. 1876). wyroby zawierające azbest mogą być wykorzystywane w sposób niestwarzający zagrożenia dla środowiska i zdrowia ludzi do 31 grudnia 2032 r.
Ale już obecnie, produkcja, stosowanie oraz obrót azbestem i wyrobami zawierającymi azbest są zakazane pod karą grzywny, ograniczenia lub pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.
Poza tym właściciel lub zarządca budowli odpowiada za stan techniczny wyrobów azbestowych i jest dodatkowo zobowiązany do:

  • wykonania inwentaryzacji wszystkich wyrobów azbestowych (niedopełnienie tego obowiązku jest zagrożone karą grzywny od 10 zł do 20 tys. zł liczonej w stawkach dziennych),
  • odpowiedniego oznakowania pomieszczeń, w których znajdują się wyroby azbestowe,
  • opracowania i wywieszenia w widocznym i odpowiednio oznakowanym miejscu informacji ostrzegającej o zagrożeniu azbestowym,
  • oraz zaznaczenia na planie sytuacyjnym terenu miejsc z wyrobami azbestowymi. 

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom