Nie ilość, a jakość, czyli wybór odpowiedniego klucza do domu (ZDJĘCIA)

Ewa Wieczorska, Assa Abloy
Nie ilość, a jakość, czyli wybór odpowiedniego klucza do domu (ZDJĘCIA)Nie ilość, a jakość, czyli wybór odpowiedniego klucza do domu (ZDJĘCIA)
Nie ilość, a jakość, czyli wybór odpowiedniego klucza do domu (ZDJĘCIA)Nie ilość, a jakość, czyli wybór odpowiedniego klucza do domu (ZDJĘCIA) Assa Abloy
Na co dzień posługujemy się pękiem kluczy - do drzwi wejściowych, furtki, piwnicy, garażu itp. Opisujemy je identyfikatorami, próbujemy zapamiętać, który pasuje do czego, a rzadko używane odkładamy do szuflady. A gdyby tak mieć jeden klucz, który otwiera wszystko?

Nowe meble nie mieszczą się w drzwiach frontowych? Wnieśmy je tyłem, od garażu. Zaraz, tylko gdzie jest ten klucz? O, przyszedł list! Ciekawe od kogo? No nie - klucze do skrzynki zabrał mąż. Sytuacje, w których dany klucz nagle znika albo nie możemy otworzyć konkretnego zamka, bo klucz ma któryś z domowników, zdarzają się bardzo często.

Czytaj: Nowoczesne, designerskie i bezpieczne drzwi 

Zamiana wielu kluczy funkcjonujących w domu czy mieszkaniu na system jednego klucza rozwiązuje wiele codziennych problemów, oszczędza czas i nerwy domowników. System tego typu pozwala połączyć ze sobą wiele odpowiednio dobranych, elementów zamykających. Jednym kluczem można więc otwierać obydwa zamki w drzwiach wejściowych, ale też bramę, piwnicę, garaż i skrzynkę na listy. Jest wiele rodzajów systemów, dopasowywanych każdorazowo do aktualnych potrzeb użytkowników budynków. Np. w tzw. bliźniakach można stworzyć dwa rodzaje kluczy. Każda rodzina swoimi kluczami będzie otwierać swoją część budynku, a wspólnie będą mieli dostęp do furtki i bramy.

- Systemy klucza są bardzo elastyczne. Możemy domawiać dodatkowe zamknięcia do istniejących kodów klucza np. dodając kłódkę do bramy czy zamek do skrzynki na listy. Osoba z jednym kluczem jest także mniej atrakcyjna dla potencjalnego złodzieja. Obserwator zwraca uwagę na osoby z pękiem kluczy, w jego mniemaniu jest to potencjał związany z dużą ilością dóbr materialnych - mówi Mariusz Jesionowski, ekspert firmy Ferro-Met.

Warto wiedzieć: Wybieramy szklane drzwi na taras 

Komfort ponad wszystko

- Koszty związane z wymianą pęku kluczy na jeden zależą oczywiście od naszych potrzeb. Jedna osoba zamawia system na 4 zamki, inna, mieszkająca poza miastem, może potrzebować ich nawet 50. Biorąc pod uwagę 5 użytkowników i 4 zamki obejmujące system klucza, klient musi się liczyć z wydatkiem od 500 do 1600 zł. Wyższa cena związana jest zazwyczaj z wyższym poziomem bezpieczeństwa oferowanym przez rozwiązanie - dodaje Mariusz Jesionowski.

Nie ilość, a jakość

Klucz systemu wykonuje dziennie dużo większą pracę niż klucz indywidualny, dlatego trzeba postawić na jego jakość - trwałość i bezpieczeństwo. Podstawą bezpieczeństwa klucza jest trudność skopiowania modelu. Produkt powinien posiadać konstrukcję, która uniemożliwi lub w jak największym stopniu utrudni jego sczytanie i skopiowanie przy użyciu ogólnodostępnych narzędzi czy urządzeń. Największą ochronę zapewniają klucze wyposażane w elementy ruchome.

Zobacz: Jak wykryć usterki w nowym mieszkaniu? Odbiór techniczny 

- Bardzo ważną kwestią jest kontrola samej możliwości dorabiania kluczy. Najwyższy poziom bezpieczeństwa użytkownika oferują klucze chronione patentem. Są zarejestrowane w Urzędzie Patentowym, a więc prawo do ich wytwarzania i sprzedaży ma tylko producent oraz firmy przez niego upoważnione. Odpowiednimi patentami chronione powinny być zarówno rozwiązania konstrukcyjne, jak i wzór klucza surowego. Istotne jest również, aby przedmiotem patentu było rozwiązanie konstrukcyjne współpracy klucza z wkładką. Próba wykonania klucza działającego z opatentowaną wkładką jest wówczas poważnym naruszeniem prawa - mówi Grzegorz Korzeniowski, ekspert firmy Assa Abloy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom