Montaż paneli podłogowych: jak prawidłowo go wykonać

redakcja.regiodom, Grzegorz Mazur, ekspert z firmy Witex
Panele laminowaneW przypadku podłogi z paneli laminowanych, jest tak jak w puzzlach - na spójny obraz składa się wiele, dopasowanych do siebie elementów. Końcowy rezultat jest efektem wieloetapowych prac oraz odpowiednio dobranych materiałów. Układanie paneli podłogowych to zadanie, z którym bez problemów możemy poradzić sobie sami. Wystarczy wcześniej zapoznać się z kilkoma wskazówkami i z pewnością równa, ciepła i elegancka podłoga będzie w zasięgu ręki.
Panele laminowaneW przypadku podłogi z paneli laminowanych, jest tak jak w puzzlach - na spójny obraz składa się wiele, dopasowanych do siebie elementów. Końcowy rezultat jest efektem wieloetapowych prac oraz odpowiednio dobranych materiałów. Układanie paneli podłogowych to zadanie, z którym bez problemów możemy poradzić sobie sami. Wystarczy wcześniej zapoznać się z kilkoma wskazówkami i z pewnością równa, ciepła i elegancka podłoga będzie w zasięgu ręki. Witex
Warto przeczytać porady eksperta na temat prawidłowego montażu paneli podłogowych. Dzięki temu dowiesz się, jak właściwie układać panele laminowane i na co zwróć uwagę przy zastosowaniu ogrzewania podłogowym.

Zaczynamy od wyboru wzoru paneli. Powinien on być dopasowany do aranżacji wnętrza. Potem tylko montaż i gotowe. Jednak zanim przystąpimy do układania paneli należy zgromadzić potrzebne narzędzia oraz odpowiednio przygotować materiał i podłoże.

Niewskazany jest montaż podłogi zaraz po zakupieniu paneli. Należy odczekać najlepiej 48 godzin, pozostawiając panele w pomieszczeniu, w którym będą wykorzystane. Dzięki temu wyrówna się ich poziom wilgotności i unikniemy powstawania szpar, czy wypaczenia po ułożeniu podłogi.

Niezbędnymi narzędziami są długa miara, gumowy młotek, klocki dystansujące (niezbędne do zachowania szczelin pomiędzy ścianą, a podłogą) oraz piła. Najlepiej przycinać panele piłą elektryczną.

Dowiedz się: Jak dbać o panele laminowane

– W przypadku paneli, w których występuje łatwy, bezklejowy montaż typu klic, nie potrzebne są żadne, dodatkowe akcesoria mocujące takie jak gwoździe, czy klej – wyjaśnia Grzegorz Mazur z firmy Witex. Przygotowanie podłoża powinniśmy rozpocząć od usunięcia z niego wszelkich nierówności, które mogłyby wpłynąć na stabilność ułożonej podłogi. Następnie, oczyszczoną powierzchnię pokrywamy specjalną paroizolacyjną folią polietylenową (nie można stosować jej na podłoża drewniane), która będzie pełnić funkcję izolacji i chronić panele przed działaniem wilgoci. Folię kładziemy pasami na zakładkę, tak, by zachodziły na siebie minimum 10–20 cm, a przy ścianach wystawały kilka centymetrów w górę. Na niej możemy ułożyć warstwę pośrednią np. w postaci maty wyciszającej, która nie tylko zredukuje nierówności, ale zapewni również perfekcyjną akustykę wnętrza. Jako materiał wyciszający można zastosować maty korowe.

Montaż podłogi krok po kroku

Po odpowiednim przygotowaniu podłoża można zabrać się za właściwe prace związane z układaniem podłogi. Montaż paneli laminowanych jest jednym z prostszych sposobów, zwłaszcza, że kładziemy je tzw. „metodą pływającą", czyli bez trwałego przymocowania do podłoża.
– Istotnym elementem, o którym należy pamiętać jest pozostawienie pomiędzy ścianami, a krawędzią boczną podłogi tak zwanej szczeliny dylatacyjnej o szerokości około 1 cm, która pozwoli na naturalną pracę desek – tłumaczy ekspert.

Panele układamy prostopadle do największego okna w pomieszczeniu, tak by były one ustawione zgodnie z kierunkiem padania promieni słonecznych. W ten sposób łączenia pomiędzy nimi będą mniej widoczne. W długich, wąskim pokojach warto również montować je równolegle do dłuższego boku – zapewni to większą stabilność i ładnie wyeksponuje deski. Układanie paneli rozpoczynamy od lewego górnego rogu, kładąc każdy element w taki sposób, aby bok z piórem skierowany był w stronę ściany.

Następne panele wsuwamy pod kątem stroną czołową w te ułożone już płasko na podłodze. W celu ich właściwego włożenia na długiej krawędzi można posłużyć się gumowym młotkiem. Po skończeniu całości usuwamy kliny, które umieszczone pomiędzy ścianą, a podłogą pozwalały zachować szczelinę.

Świetnie sprawdzają się panele o wydłużonym formacie. Doskonale pasują one zarówno do przestronnych, jak i tych nieco mniejszych wnętrz. Pozwalają na szybki montaż nawet na dużych płaszczyznach.

Podłoga ciepła pod stopami

To przyjemność mieć pod gołymi stopami ciepłą podłogę. Panele laminowane już same w sobie są „ciepłym" materiałem, który zapewnia komfort użytkowania.
– Dodatkowo, przystosowane do tego modele paneli możemy montować na ogrzewaniu podłogowym. Musi być to jednak ogrzewanie typu wodnego, system elektryczny jest niewskazany do tego podłóg laminowanych – wyjaśnia Grzegorz Mazur.

Przed ułożeniem podłogi na posadzkę z ogrzewaniem podłogowym, firma, która zakładała ogrzewanie musi dostarczyć klientowi protokół z uruchomienia ogrzewania. Układanie paneli podłogowych należy również poprzedzić pomiarem wilgotności wylewki podłogowej (dla wylewki betonowej nie może być to więcej niż 2% wilgotności – badanej metodą karbidową CM, a dla jastrychów anhydrytowych maks. 0,5%).

Pod panele podłogowe należy obowiązkowo zastosować folię paroizolacyjną PE (polietylenową) o grubości 0,2 mm. Musi ona był ułożona na zakładkę o szerokości ok. 10–20 cm – niezależnie od izolacji zastosowanej w posadzce. Panele należy montować na włączonym ogrzewaniu, utrzymując przy tym stałą temperaturę około 18°C. Zaleca się utrzymywanie temperatury 18°C do 5 dni po zakończeniu układania podłogi. Podczas użytkowania podłogi maksymalna temperatura na jej powierzchni nie może nigdy przekraczać 26°C.

Do montażu paneli podłogowych na ogrzewaniach podłogowych nie należy stosować żadnych profili wykończeniowych, które są montowane na wkrętach bezpośrednio wkręcanych do podłoża.

Zobacz również poradnik z filmem: Samodzielny montaż paneli podłogowych 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom