Kotły olejowe. Dostępne rodzaje kotłów

redakcja.regiodom, ewk
Kocioł olejowy marki ViessmannOlejowy kocioł grzewczy
Kocioł olejowy marki ViessmannOlejowy kocioł grzewczy Viessmann
Jak wszystkie kotły, tak i kotły olejowe mają swoje wady i zalety. Kotłownia na olej opałowy to wygodny sposób zaopatrzenia w ciepło obiektów oddalonych od sieci gazowej. Niestety kotły i instalacje olejowe (szczególnie zbiorniki) nie należą do najtańszych.

Koszty eksploatacyjne kotłów olejowych są wyższe niż np. w przypadku kotłowni gazowych czy na paliwo stałe. A dzieje się tak głównie z powodu dużego wzrostu cen oleju opałowego w ostatnich latach. Dodatkowo kotłownie na olej opałowy muszą spełniać, poza ogólnymi wymaganiami budowlanymi i instalacyjnymi, także wymagania specyficzne dla tego rodzaju paliwa (dotyczące szczelności podłóg, odwodnień, odległości od przegród budowlanych, odporności ogniowej, itp.).

Wybór odpowiedniego kotła olejowego

Decydując się na kocioł olejowy należy pamiętać, że jednym z podstawowych zagadnień jest składowanie paliwa czyli w tym przypadku oleju opałowego. Mamy tu do wyboru zbiorniki jedno- lub dwupłaszczowe wykonane ze stali lub tworzyw sztucznych.
Na plus kotłów olejowych można też zaliczyć:

  • możliwość stosowania ich na obszarach nieobjętych siecią gazową,
  • dowolność wyboru dostawcy paliwa i negocjacji jego ceny.

Nie bez znaczenia jest też (przy odpowiednim doborze wielkości zbiorników olejowych) perspektywa magazynowania paliwa przez dłuższy czas, co wiąże się z ograniczeniem dostaw paliwa do 1–2 w ciągu roku i uniezależnieniem od ewentualnych problemów związanych z jego dostawą. Ze względu na ich ogromne podobieństwo w budowie do kotłów gazowych mogą być (po wymianie palnika lub zastosowaniu palnika dwupaliwowego) eksploatowane jako kotły gazowe.

Rodzaje kotłów na olej opałowy

Kotły olejowe możemy podzielić

  • ze względu na ich funkcję na: jedno- i dwufunkcyjne,
  • ze względu na ich konstrukcję na: stojące i wiszące,
  • ze względu na typ regulacji palnika na: jedno- i dwustopniowe, 
  • ze względu na zastosowaną technologię na: konwencjonalne i kondensacyjne.

Zadaniem kotłów jednofunkcyjnych jest podgrzew wody na potrzeby centralnego ogrzewania. Kotły dwufunkcyjne mają za zadanie ogrzanie domu oraz bezpośrednie podgrzanie ciepłej wody użytkowej. Dla większości dwufunkcyjnych kotłów olejowych należy przewidzieć wkład z częściową lub pełną akumulacją ciepła, ponieważ generalnie w kotłach olejowych nie ma możliwości zastosowania pełnego priorytetu c.w.u. Ostatnio jednak pojawiły się na rynku kotły małej i średniej mocy wyposażone w wolno stojący ewentualnie wbudowany podgrzewacz lub zasobnik c.w.u. (z dedykowanym układem regulacyjnym).

Zdecydowana większość kotłów olejowych to jednostki stojące, przeznaczone do montażu w pomieszczeniach wydzielonych na zasadzie kotłowni. Mały wiszący kocioł olejowy przeznaczony np. do zabudowy w pomieszczeniu mieszkalnym to zawsze urządzenie, które trzeba kompletować z podgrzewaczem lub zasobnikiem c.w.u.

Stosowane w kotłach olejowych palniki nadmuchowe (wentylatorowe) mogą mieć regulację jednostopniową – wówczas zmiana wydajności kotła odbywa się poprzez włączenie/wyłączenie palnika lub dwustopniową – w tym przypadku kocioł pracuje z mniejszą mocą na pierwszym stopniu, z mocą nominalną na drugim stopniu. Palnik dwustopniowy gwarantuje bardziej ekonomiczne wykorzystanie paliwa, jednak jego zakup wiąże się z większymi wydatkami.

Coraz częściej producenci kotłów olejowych wykorzystują technikę kondensacji. Jednak ze względu na niższe temperatury (a co za tym idzie udział pary wodnej w spalinach), zysk energetyczny z racji zastosowania tej techniki jest mniejszy, niż w kotłach gazowych. Aby w pełni wykorzystać zalety takiego kotła najlepiej zastosować go do wodnego ogrzewania podłogowego lub systemu mieszanego (grzejniki i podłogówka). 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom