Klimatyzacja w domu i mieszkaniu oraz jej samodzielny montaż

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Klimatyzator Cały montaż urządzenia klimatyzacyjnego nie powinien zająć więcej niż 4 godziny
Klimatyzator Cały montaż urządzenia klimatyzacyjnego nie powinien zająć więcej niż 4 godziny Samsung
Nie musisz być fachowcem, ani też mieć specjalistycznych narzędzi, żeby samodzielnie zainstalować klimatyzator w domu lub mieszkaniu. Przyda się jednak podstawowa wiedza na temat montażu klimatyzacji.

Ścienny klimatyzator stanowi najpopularniejszą metodę chłodzenia i ogrzewania pomieszczenia. Klimatyzator zapewnia również odpowiednią wilgotność powietrza. Aby poprawnie zamontować klimatyzator, oprócz instrukcji producenta, warto również posiłkować się filmami w internecie. Można zobaczyć na nich instalację klimatyzatora krok po kroku. 

Klimatyzator na dwie części podzielony

Klimatyzator typu split składa się z dwóch części: jednostki wewnętrznej i zewnętrznej. Jednostka wewnętrzna składa się z parownika i wentylatora. Natomiast w skład jednostki zewnętrznej wchodzą: skraplacz, sprężarka i wentylator. Skąd taki podział? Chodziło o odsunięcie głośnej części klimatyzatora (jednostka zewnętrza) od miejsca pobytu ludzi.

O ile wymiary jednej i drugiej jednostki są podobne, o tyle część zewnętrzna jest mniej więcej dwukrotnie cięższa niż element wewnętrzny. Do wewnętrznej części doprowadzone są chłodnicze przewody, na końcu których znajduje się klamra. Tę klamrę wpina się do części zewnętrznej. Należy dopilnować, żeby odległość pomiędzy elementem wewnętrznym i zewnętrznym nie przekraczała długości przewodów chłodniczych (mają one np. 4 metry).

No to zaczynamy działać - montaż klimatyzatora

Cała operacja nie powinna zająć więcej niż 4 godziny. Gdy wybraliśmy miejsce na część wewnętrzną, trzeba przymocować panel dla niej. W tym celu wiercimy otwór w ścianie i zawieszamy tę część wewnętrzną na tym panelu. Przez wykonany wcześniej otwór przeciągamy wąż do tzw. skroplin oraz elektryczny przewód, który łączy część wewnętrzną i zewnętrzną oraz przewody chłodnicze.

Kolejny krok to mocowanie części zewnętrznej na wspornikach. Należy połączyć przewody elektryczne i przewody chłodnicze według wskazówek producenta zawartych w instrukcji. Rury można ukryć w specjalnej zabudowie, zwanej korytem. Przewód elektryczny podłączamy pod napięcie i włączamy klimatyzator. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom