Jakiej pielęgnacji wymagają podłogi drewniane

redakcja.regiodom
Troska o podłogę drewnianąPodłogi olejowane i woskowane wymagają częstszej konserwacji od lakierowanych. Olej i wosk nie zamykają porów drewna. Dlatego wnika w nie więcej brudu niż w przypadku drewna lakierowanego.
Troska o podłogę drewnianąPodłogi olejowane i woskowane wymagają częstszej konserwacji od lakierowanych. Olej i wosk nie zamykają porów drewna. Dlatego wnika w nie więcej brudu niż w przypadku drewna lakierowanego. Altax
Drewno jest piękne. Jednak to na podłodze z czasem traci naturalny urok. Najważniejsze, żebyśmy pamiętali, że inaczej dbamy o posadzkę lakierowaną, olejowaną czy woskowaną

Na naszych podłogach wciąż królują podłogi z drewna pokrytego lakierem. To m.in. dlatego, że lakier nadaje się do każdego rodzaju drewna, w tym miękkiego (sosny, świerku, wierzby, topoli). Tworzy mocną warstwę i zabezpiecza drewno przed wnikaniem wody. Ponadto dobrze chroni podłogę drewnianą przed zabrudzeniami, zarysowaniami i ścieraniem. Dlatego podłoga lakierowana dłużej niż olejowana czy woskowana jest ładna i w nienaruszonym stanie. Drewno pokryte olejem lub woskiem jest mniej trwałe i bardziej narażone na uszkodzenia mechaniczne.

Chroń posadzkę drewnianą przed piaskiem!
Piasek to wróg drewnianej podłogi. Ze względu na swoją twardość rysuje lakier. Na drewnie powstają mikrorysy. Z czasem będą się one powiększać, a parkiet stanie się matowy. Podstawą pielęgnacji drewnianej podłogi powinno być jej regularne sprzątanie. Częste zamiatanie lub odkurzanie pozwoli nam pozbyć się z mieszkania piasku, soli, czy błota. Ponadto ilość brudu w domu zmniejszymy stosując wycieraczkę absorbującą kurz i wilgoć, najlepiej bawełnianą. 

Lakier, olej a może wosk?

– Olej powinniśmy stosować na drewno twarde. Wniknie on głęboko w podłogę i podkreśli naturalny rysunek drewna – mówi Andrzej Wójcik, doradca techniczny firmy Altax. Podczas renowacji podłogi powłokę olejowaną dużo łatwiej i szybciej odnowimy niż lakierowaną. Ponadto możemy zrobić to samodzielnie.

Zobacz również: Konserwacja drewna na 4 sposoby: olej, lazura, bejca, lakier 

Lakierowanie podłogi to duże przedsięwzięcie. Zaczynamy od wyniesienia mebli z pomieszczenia, w którym będzie odnawianie posadzki. Później cyklinujemy podłogę – najlepiej zlecając to specjaliście. Niestety podczas cyklinowania powstaje dużo pyłu. Na końcu wietrzymy mieszkanie z zapachu lakieru.

Problem ulatniającego się rozpuszczalnika możemy wyeliminować używając lakieru na bazie wody. Każdy z lakierów najlepiej nakładać w temperaturze minimalnej +5°C i maksymalnej +20°C.

Uwaga! Gdy jest za zimno, lakier schnie zbyt wolno, natomiast gdy jest zbyt ciepło wysycha za szybko. Może wtedy pojawić się efekt zakładek w miejscu łączenia poszczególnych warstw. Takie ryzyko jest duże szczególnie, gdy lakier jest kolorowy.

– Odświeżanie podłogi olejowanej to kwestia przetarcia szmatką nasączoną preparatem. Nie ma też ryzyka, że będzie widać różnicę między starą a nową powłoką zabezpieczającą drewno – mówi Andrzej Wójcik.

Pokrytą olejem podłogę można odnowić w miejscu uszkodzenia, co jest niemożliwe w przypadku posadzki lakierowanej. Jednak, aby podłoga wyglądała estetycznie, trzeba ją olejować nawet dwa razy w roku. Podczas gdy lakier odnawiamy co kilka lat.

Najmniej popularne są woski, ponieważ są dosyć drogie i kłaść je powinni fachowcy. Ponadto drewno woskowane podatne jest na zaplamienia i wymaga częstej konserwacji. Wosk ma też i zalety. Dobrze zabezpiecza drewno przed wilgocią, dlatego podłogi nim pokryte można układać w łazienkach i kuchniach, a uszkodzenia warstwy można bez problemu naprawiać

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom