Jak zaprojektować idealny taras?

Ewa Wieczorska, Bruk-Bet
Jak zaprojektować idealny taras?Jak zaprojektować idealny taras?
Jak zaprojektować idealny taras?Jak zaprojektować idealny taras? Bruk-Bet
W sezonie wiosenno-letnim taras jest nieoceniony. Podczas ciepłych dni można wypocząć z dobrą książką, a wieczorem poimprezować w gronie najbliższych. Wystarczy odpowiednio go zaaranżować.

Przed przystąpieniem do wykonania tarasu, powinniśmy skierować swoją uwagę na spójna kompozycję materiałów na jego nawierzchnię z architekturą domu, ale i na poprawę przygotowania podłoża pod nim.

Zobacz również: Projekt domu jednorodzinnego z tarasem, czy bez niego 

Na sam początek

Miejsce ekspozycji tarasu określa z reguły projekt architektoniczny domu. Musi być on powiązany z drzwiami balkonowymi na parterze domu.

– Jeżeli chcemy, aby przydomowy taras przez długi czas skąpany był w słońcu, wybierzmy dom z miejscem wypoczynku usytuowanym w kierunku południowo-zachodnim. – radzi Tomasz Ługowski, Główny Projektant firmy Bruk-Bet.

Ilość słońca na tarasie ma wpływ na rośliny, którymi będzie można ozdobić nasz taras. Lawenda i pelargonia doskonale sprawdzą się na elewacjach od południa i zachodu. W zapełnienie donic, które umiejscowimy po stronie północnej, trzeba będzie włożyć nieco więcej pracy, gdyż nie każda z roślin lubi cień. Roślinami, które lubią ciemniejsze miejsca są m.in. begonie i fuksje.

Polecamy: Balkon i taras - jakich błędów unikać przy ich budowie 

O czym warto pamiętać

Zanim zaczniemy wkładać płyty tarasowe, warto usunąć ziemię na głębokości 40 centymetrów, z całej jego planowanej powierzchni. Pamiętajmy o przygotowaniu spadku podłoża w kierunku przeciwnym do ścian domu, aby w przyszłości zapobiec problemom gromadzenia się wody.

- Pod płytami tarasowymi powinny znaleźć się ubite zagęszczarką warstwy: piasku ok. 10 cm, łamanego kruszywa ok. 20 cm i podsypki z drobnego grysu ok. 5-6 cm – tłumaczy ekspert Bruk-Betu. – Dla zwiększenia stabilności tarasu jego krawędzie można zabezpieczyć obrzegowaniem z układanych na półsuchym betonie palisad lub elementów schodowych. – dodaje.

Nowoczesność, a retro

Na rynku dostępne jest wiele rodzajów płyt tarasowych, które pozwolą nam zaaranżować miejsce wypoczynku w dowolny sposób. Można podjąć decyzję o wykorzystaniu geometrycznych, wielkoformatowych płyt lub nietypowych, różnokształtnych, swoim wyglądem przypominających skałę. Zakupić można również takie, które odpowiadać będą miłośnikom stylu retro.

Warto zobaczyć: Sposoby na wykończenie tarasu

– Przy wykładaniu płyt tarasowych pamiętajmy o jednej zasadzie – podkreśla Tomasz Ługowski z firmy Bruk-Bet. – Między poszczególnymi elementami powinniśmy zostawić 5-10 mm fugę, aby nawierzchnia mogła „pracować" przy zmiennych warunkach atmosferycznych. Warto wypełnić tę przestrzeń na przykład fugą żywiczną, piaskiem lub drobnym grysem. – dodaje. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom