Jak przygotować podłoże w ogrodzie na cały sezon (ZDJĘCIA)

Ewa Wieczorska, Aries Power Equipment
Jak przygotować podłoże w ogrodzie na cały sezon (ZDJĘCIA)Jak przygotować podłoże w ogrodzie na cały sezon (ZDJĘCIA)
Jak przygotować podłoże w ogrodzie na cały sezon (ZDJĘCIA)Jak przygotować podłoże w ogrodzie na cały sezon (ZDJĘCIA) Aries Power Equipment
Wraz z pierwszymi oznakami wiosny, prócz zbierania pozostałych liści i grabienia trawy, należy przygotować glebę pod planowane uprawy. Po każdej zimie, podłoże naszego ogrodu wymaga spulchnienia, dotlenienia i ożywienia odpowiednimi składnikami.

- Zawsze na początku wiosennego cyklu wegetacyjnego musimy włożyć trochę wysiłku w odpowiednie przygotowanie gleby. Jest to pewnego rodzaju praca u podstaw w ogrodzie, niezbędna, jeśli chcemy, by nasz ogród zachwycał wyglądem i rodził plony. Powinniśmy pomóc roślinom i stworzyć im jak najlepsze warunki do rozwoju, tym bardziej, że mamy do dyspozycji wiele różnych urządzeń przeznaczonych do wykonywania tych prac - mówi Lidia Tokarska architekt, firma wykonawcza Zielony Salon.

Zobacz również: Przedwiosenne prace w ogrodzie. Zadbaj o drzewa i krzewy 

Od czego zacząć?

Istnieje kilka podstawowych czynności związanych z przygotowaniem podłoża pod uprawy. Na sam początek warto oczyścić teren z resztek roślinnych i kamieni, które zimą wyszły na powierzchnię. Następnie warto przemieszać rodzimą glebę - w trakcie tej czynności można spulchnić i dotlenić glebę. Następnie użyźnijmy ziemię - sposobem, który zalecają specjaliści jest rozścielenie kompostu, który polepsza właściwości sorpcyjne gleby i ogranicza wypłukiwanie nawozów.

Kolejnym krokiem będzie przemieszanie podłoża z nawozem, a następnie odczekanie kilku dni, by podłoże osiadło. Możemy przyspieszyć ten proces podlewanie. Na sam koniec warto zgrabić i wyrównać powierzchnię oraz wysiać lub posadzić rośliny, m.in. warzywa, zioła i inne, wedle uznania.

To też cię zainteresuje: Jak przygotować po zimie kosiarkę do pracy w ogrodzie? 

Urządzenia do wygodnego spulchniania gleby

Spulchnienie ziemi wymaga czasu i wysiłku. Można jednak ułatwić sobie pracę wykorzystując glebogryzarkę, odpowiednio dostosowaną do potrzeb: do wielkości terenu, rodzaju gleby i planowanych prac w ogrodzie.

Jednym z rozwiązań jest wykorzystanie narzędzi wielofunkcyjnych, służących do kompleksowej pielęgnacji ogrodu, obejmujących przystawkę do spulchniania gleby. W tego typu zestawach przystawki są wymiennie podłączane do jednostki napędowej za pomocą innowacyjnego szybko złącza i są przeznaczone do koszenia, wyrównywania krawędzi trawników, spulchniania wąskich grządek gleby pod uprawy kwiatów i warzyw, formowania krzewów i żywopłotów, przycinania gałęzi drzew a także usuwania liści i innego rodzaju drobnych zanieczyszczeń z powierzchni trawnika, tarasu i ścieżek. Narzędzie wielofunkcyjne można skonfigurować wedle indywidualnych potrzeb.

Do spulchniania i napowietrzania gleby, nawet bardzo ubitej, na wąskich powierzchniach, przygotowania podłoża pod uprawy kwiatów, do założenia ogródka warzywnego służy glebogryzarka o szerokości roboczej 20 cm. Jej niewielkie rozmiary umożliwiają wykonywanie pracy z bardzo dużą dokładnością, bez ryzyka ewentualnego uszkodzenia obok rosnących roślin. Łączona jest szybko złączem z jednostką napędową, która z innymi

Na rynku dostępne są także niewielkie glebogryzarki zapewniające wykonywanie szerokiej palety prac na terenie posesji. Maszyny, w połączeniu z dodatkowymi urządzeniami, poza spulchnianiem ziemi i mieszaniem jej z nawozami, mogą być wykorzystywane do wertykulacji i aeracji, zaś zimą - do odśnieżania. Można do nich podłączyć także pług do orki, kultywator, obsypnik do ziemi. Glebogryzarki o uniwersalnej szerokości roboczej 45 cm są wykorzystywane na małych i dużych powierzchniach.

Wymagającym amatorom ogrodnictwa oraz profesjonalistom, rekomendowane są maszyny wyposażone w wiele zaawansowanych rozwiązań technicznych, które zwiększają wydajność i efektywność pracy oraz komfort obsługi. Elementem ułatwiającym pracę są ostrza wyposażone w specjalne wrzeciona ułatwiające usuwanie korzeni i chwastów owijających się w czasie pracy na osi. Nowym rozwiązaniem zastosowanym w wybranych glebogryzarkach, są sześciokątne osie, które minimalizują zużycie wału i umożliwiają podłączanie większej liczby akcesoriów.

Polecamy: Jak zaprojektować idealny taras? 

Obsługę maszyny ułatwiają również inne innowacyjne rozwiązania, np.: kranik spustowy w gaźniku czy wysokie umiejscowienie wlotu powietrza - dzięki czemu powietrze trafiające do silnika jest bardziej czyste. Zwiększa to bezpieczeństwo eksploatacji glebogryzarki zwłaszcza w przypadku upraw pod osłoną. Komfort pracy zapewniają też biegi w przód/tył i możliwość regulacji rączek, które ustawia się odpowiednio do wzrostu i głębokości pracy w glebie. Do tego typu glebogryzarek można dodatkowo podłączać: wertykuator, obsypnik, pług do orki zagonowej, pług z przedpłużkiem, zestaw do odśnieżania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom