Jak najlepiej wietrzyć mieszkanie. Poradnik

redakcja.regiodom, Internorm
Nawietrznik w ramie oknaRama okienna z zamontowanym nawietrznikiem
Nawietrznik w ramie oknaRama okienna z zamontowanym nawietrznikiem Internorm
Ostatnio dużo pisze się o oszczędnościach na ogrzewaniu. Uzyskać je można docieplając ściany i wymieniając stare okna na nowe - o wysokim współczynniku izolacyjności cieplnej. Niestety najczęściej pomija się konieczność zadbania o prawidłową wentylację w mieszkaniu.

A przecież to między innymi dopływ świeżego powietrza zapewnia nam dobre samopoczucie, spokojny sen i większą wydajność w pracy.

Przeczytaj poradnik: Stolarka okienna: szczelność i dobra wentylacja 

Prawidłowe wietrzenie

Bardzo często po wymianie okien okazuje się, że jeszcze do niedawna świeże powietrze przedostawało się do naszego mieszkania poprzez nieszczelności spowodowane niedoskonałościami w konstrukcji okien. Tymczasem producenci nauczyli się tworzyć szczelne okna i pojawił się problem z brakiem wentylacji.

A brak dobrej wentylacji mieszkania może prowadzić do złego samopoczucia. A w skrajnych przypadkach nawet do pojawienia się pleśni w okolicach styku okien ze ścianą. Najprostszym, a zarazem najczęściej stosowanym rozwiązaniem problemu jest otwieranie okien w celu wpuszczenia świeżego powietrza. Sposób ten ma jednak szereg wad.

Dowiedz się: Jak usunąć grzyb i pleśń ze ścian 

Otwarte okno, szczególnie zimą, powoduje utratę ogromnej ilości ciepła, a co za tym idzie pieniędzy, które musimy wydać na ogrzewanie. Powinniśmy również uważać, by przez szeroko otwarte okna nie napadał śnieg lub deszcz do wnętrza. Może to spowodować niszczenie ścian, a czasem nawet podłóg. Wietrzenie może także zakłócać działanie zaworów termostatycznych. Jeśli już musimy korzystać z tego sposobu, najlepiej otworzyć okna szeroko i na krótki okres czasu. Najgorsze, co możemy zrobić, to podkręcić ogrzewanie i uchylić okno na stałe.

Rozszczelnienie okien

Nieco korzystniejszym od otwierania okien rozwiązaniem stosowanym w celu zapewnienia prawidłowej wentylacji jest powszechnie stosowana obecnie przez producentów opcja „rozszczelniania" okien, zwana też mikrowentylacją. Metoda ta polega na tym, że skrzydło można dodatkowo ustawić w innym położeniu, w którym poprzez jego minimalne uchylenie zluzowane zostają uszczelki. Wówczas świeże powietrze przedostaje się do wnętrza poprzez powstałą między nimi szczelinę. Rozwiązanie to może jednak powodować zakłócenia w pracy zaworów termostatycznych (jeśli grzejniki umieszczone są bezpośrednio pod oknami) lub skutkować przedostawaniem się do wnętrze odczuwalnego chłodu. W zimie korzystanie z mikrowentylacji może doprowadzić do zamarzania uszczelek, co uniemożliwi całkowite zamknięcie okna. W czasie niepogody rozszczelnione okna mogą także przeciekać.

Wywietrzniki z wymiennikami ciepła

– Jednym ze stosowanych obecnie sposobów wentylowania pomieszczeń jest tak zwana wentylacja nawiewno-wywiewna z odzyskiem ciepła – podpowiada Dariusz Olszewski, doradca klienta w Internormie. Niekontrolowane wietrzenie mieszkania powoduje duże straty energii. A stosując wywietrzniki z wymiennikami ciepła możemy odzyskać nawet ponad 80 procent ciepła.

Okna z wbudowanymi w ramę wywietrznikami z odzyskiem ciepła stale dostarczają do pomieszczenia w świeże powietrze. Jednocześnie odprowadzają nieprzyjemne zapachy i wilgoć.

Wywietrzniki można dodatkowo wyposażyć w filtr przeciwpyłkowy. Okna z takim wywietrznikami mogą okazać się zbawieniem dla alergików w okresie wiosennego pylenia roślin. Stosowanie okien z wywietrznikami przyczynia się także do poprawy bezpieczeństwa. Dzięki nim nie musimy martwić się, że po wietrzeniu zostawiliśmy okna otwarte. Ponieważ wentylacja odbywa się w pozycji zamkniętej, okna nie tracą swoich właściwości antywłamaniowych. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom