Jak dobrać okap kuchenny - wyspowy, sufitowy czy kominowy?

Ewa Wieczorska
Jak dobrać okap kuchenny - wyspowy, sufitowy czy kominowy?Jak dobrać okap kuchenny - wyspowy, sufitowy czy kominowy?
Jak dobrać okap kuchenny - wyspowy, sufitowy czy kominowy?Jak dobrać okap kuchenny - wyspowy, sufitowy czy kominowy? Ciarko
Trudno wyobrazić sobie współczesną kuchnię bez okapu. Jednak szeroka oferta dostępnych na rynku rozwiązań utrudnia wybór właściwego urządzenia. Jakie możliwości montażowe oferują nam okapy kominowe? Co powinniśmy wiedzieć o różnych modelach sufitowych, zanim zdecydujesz się na zakup?

Na rynku dostępnych jest wiele modeli okapów, które różnią się konstrukcją budowy i sposobem montażu. Do wyboru mamy m.in. okapy kominowe, wyspowe i sufitowe. Ich wybór podyktowany jest w dużej mierze możliwościami montażu, wielkością powierzchni kuchni, usytuowaniem otworu wentylacyjnego i kuchenki. Największą popularnością cieszą się okapy kominowe. Montowane są bezpośrednio nad płytą grzewczą, przy ścianie, często w przestrzeni między szafkowe. 

Zobacz również:**

 Okap kuchenny - jaki model wybrać 

**

Okap kominowy

Jak sama nazwa wskazuje, okapy kominowe podłączone są do kanału wentylacyjnego, umożliwiając tym samym odprowadzenie powietrza na zewnątrz budynku. Powoduje to wzrost wydajności, a sama eksploatacja okapu jest tańsza. Co zrobić w sytuacji, gdy szyb wentylacyjny zlokalizowany został w pewnym oddaleniu od miejsca docelowego montażu okapu?

- Wybierając okap kominowy, zwróćmy uwagę na to, czy dany model może pracować w dwóch trybach - jako wyciąg i pochłaniacz. Oznacza to, że urządzenie sprawdzi się także w pomieszczeniach, w których podłączenie do szybu wentylacyjnego nie jest możliwe. Dzięki zamontowaniu filtrów węglowych, okap pracuje jako pochłaniacz i skutecznie oczyszcza powietrze - radzi Kamil Machura, ekspert marki Ciarko Design.

W tym przypadku zasysane powietrze przepuszczane jest przez filtry z aktywnym węglem, a następnie oczyszczone wydostaje się z powrotem do kuchni. Testy udowodniły, iż okapy, które zainstalowano jako pochłaniasz są jednym z mniej skutecznych niż wtedy, kiedy stają się wyciągiem. Kolejnym mało pozytywnym faktem dotyczącym pochłaniaczy jest ich wyższa cena eksploatacji - wynika to z konieczności regularnej wymiany flitów węglowych.

To też cię zainteresuje: Jak zadbać o dobrą wentylację w domu

Okap sufitowy

- Niewątpliwą zaletą okapów sufitowych jest możliwość instalacji silnika w oddaleniu od korpusu za pomocą specjalnego przewodu, np. na poddaszu - podkreśla Kamil Machura, ekspert marki Ciarko Design. Okapy tego rodzaju są najczęściej zaawansowane technologicznie. Montaż nie sprawia trudności, a urządzenie jest praktycznie całkowicie zintegrowane z sufitem. To szczególnie istotne dla osób poszukujących nowoczesnego, minimalistycznego designu, dla których sprawą kluczową jest jak największa ilość wolnej przestrzeni w kuchni - dodaje ekspert.

Okap wyspowy

Jeśli nasze stanowisko do gotowania jest tzw. wyspą kuchenną (oddalone jest od ścian), idealny może okazać się okap wyspowy. Urządzenie charakteryzuje się wysoką wydajnością i bardzo ciekawym wzornictwem. Okap powieszony jest przeważnie w centralnym punkcie pomieszczenia dlatego też wielu producentów skupia swoją uwagę szczególnie na designie produktu - ma on idealnie komponować się z meblami i pozostałymi urządzeniami AGD.

- Okapy wyspowe to grupa produktów montowanych do sufitu, bezpośrednio nad kuchenką, do przewodu kominowego. W sytuacji montażowej, w której nie ma możliwości podłączenia okapu do otworu wentylacyjnego, urządzenie pracuje w trybie zamkniętym - wyjaśnia ekspert z firmy Ciarko. Szczególny nacisk położony jest na design urządzenia. Wysokiej jakości materiały, interesująca forma, dbałość o detal - okap wyspowy, obok funkcji użytkowej, musi być także ozdobą kuchni.

Warto zobaczyć: **

Oryginalny okap - magiczna i kolorowa kostka (ZDJĘCIA) 

**

Wybierając okap uwzględnijmy przede wszystkim techniczne możliwości instalacji okapu w naszej kuchni. Nie zapominajmy jednak, że dzięki rozwojowi technologii i produktu, okap kuchenny to już nie tylko urządzenie pochłaniające nieprzyjemne zapachy powstające podczas gotowania. To także funkcjonalny sprzęt, będący źródłem dodatkowego oświetlenia, nadający wnętrzu nowoczesnego, niebanalnego charakteru. Dlatego zwróćmy uwagę na rozwiązania proponowane w danym modelu, takie jak: sterowanie dotykowe, wskaźnik nasycenia filtrów, czujnik zapachów, czy energooszczędność silników w postaci niskiego poboru mocy na pierwszym biegu. Ważna jest także jakość wykonania – to, z jakich materiałów wykonany jest nasz okap, przełoży się w przyszłości m.in. na łatwość utrzymania go w czystości. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom