Izolacyjne panele strukturalne: budowa domu w dwa tygodnie

Joanna Turakiewicz, Kamil Kępa, Gebco.pl
Panel SIPWypełnienie z pianki poliuretanowej lub styropianu zapewnia doskonałą izolacyjność i zapobiega chłonięciu wilgoci.
Panel SIPWypełnienie z pianki poliuretanowej lub styropianu zapewnia doskonałą izolacyjność i zapobiega chłonięciu wilgoci. Gebco
Czy to możliwe, by dom – ciepły i energooszczędny powstał w nawet kilka dni? Owszem, możliwe. Budowa z izolacyjnych paneli strukturalnych nie jest rozwiązaniem znanym i popularnym, ale z pewnością wartym zastanowienia.

Nie jest wielką filozofią postawić ścianę. Ale już sprawić, by ściana ta zapewniała wnętrzu komfort cieplny oraz odpowiednią wilgotność, to całkiem inna sprawa. Dlatego domy murowane i szkieletowe izolujemy styropianem i wełną mineralną z zachowaniem odpowiednich pustek powietrznych.

Ściany domu – mocne, ciepłe i szczelne

Jednym z materiałów stosowanych w nowoczesnym budownictwie energooszczędnym są izolacyjne panele strukturalne, zwane panelami SIP. Rdzeń panela wypełnia styropian lub zamknięto-komórkowa pianka poliuretanowa od zewnątrz pokryta płytą OSB-3 lub MFP-5, płytą g-k lub Fermacell. W zależności od rodzaju wypełnienia i pokrycia, może spełniać bardzo wysokie wymagania odnośnie izolacyjności cieplnej oraz nośności. Również problem izolacyjności akustycznej został tu rozwiązany znacznie lepiej niż w „szkieletówkach", które z dźwiękami mają niemały problem. Dość powiedzieć, że – dzięki zastosowaniu kilku trików, jak choćby wykorzystaniu akupłyt gipsowo-kartonowych – możliwa jest tu do uzyskania izolacyjność akustyczna na poziomie do 30 dB.

Przeczytaj również: Jak zaoszczędzić przy budowie domu 

Tak skonstruowane panele nie zmieniają swoich właściwości izolacyjnych w czasie, nie starzeją się ani nie chłoną wilgoci, sprzyjając obniżeniu kosztów eksploatacji wzniesionego z nich budynku: ogrzewania, schładzania i wentylacji.

Niski współczynnik przenikania ciepła pozwala zaoszczędzić na dodatkowej izolacji, choć w niektórych przypadkach jej wykonanie będzie nadal zalecane: choćby wówczas, gdy budynek narażony będzie na działanie chłodnych, porywistych wiatrów.

Jeżeli stosujemy dodatkowy element wykończenia w postaci tynku, deski elewacyjnej (wentylowanej) czy płyt elewacyjnych, sam proces nie różni się od tego w technologii tradycyjnej. Łatwiejsze jest za to wykończenie wnętrza, bo pokrycie panela z płyt g-k nie wymaga pracochłonnej aplikacji dość kosztownych tynków wapiennych.

Panele nadają się do wznoszenia ścian nośnych, działowych i osłonowych, a także budowy stropów i innych elementów konstrukcyjnych budynków. Mogą też stanowić wypełnienie innych konstrukcji nośnych: żelbetowych, czy drewnianych. Dzięki stosunkowo niewielkiej grubości paneli, ich zastosowanie sprzyja oszczędności przestrzeni, pozwalając uzyskać większe metraże w takim samym obrysie budynku, niż gdyby wznoszony on był np. z betonu komórkowego.

Oszczędzisz na fundamentach

W odróżnieniu od tradycyjnych budynków murowanych, nie ma potrzeby wylewania tutaj pełnych fundamentów. Wystarczą fundamenty lekkie, takie jak pod konstrukcje w szkielecie drewnianym. Oszczędności, w zależności od wielkości budynku wahają się tutaj od kilku do nawet parunastu tysięcy złotych, a dodatkową korzyścią jest czas zaoszczędzony na wylewaniu, a następnie schnięciu fundamentów. Wykonując płytę fundamentową w standardzie energooszczędnym, zwiększamy energooszczędność całego budynku.

Dom gotowy w dwa tygodnie lub trzy dni

Decydując się na dom wzniesiony technologią SIP, możemy wybrać jedną z dwóch dróg: prefabrykacji paneli do własnego montażu na placu budowy (ustawiać wtedy możemy panele bez potrzeby użycia dźwigu) lub montaż pełnych prefabrykatów na hali produkcyjnej. W tej drugiej wersji gotowe ściany o rozpiętości dochodzącej do 13 m rozładowywane są z ciężarówek i za pomocą dźwigu od razu układane na placu budowy. Płyty łączy się za pomocą specjalnego łącznika LHB wypełnionego pianką poliuretanową, co pozwala na redukcję mostków cieplnych i stworzenie dobrze zaizolowanych, jednolitych powierzchni ściany, stropu, podłogi lub dachu.

Z życia inwestoraJak podjąć decyzję o budowie domu

Konstruowanie ścian z paneli na planu budowy jest bardziej praco- i czasochłonne, bo wymaga docinania i łączenia paneli. W takim przypadku budowa może trwać całe... trzy tygodnie! To nie żart. Zamawiając z kolei gotowe ściany, zamkniętą, prostą bryłę budynku o powierzchni 100 m kw możemy uzyskać nawet w trzy dni! Oczywiście wszelkie prace wykończeniowe i układanie dachu zajmą już tyle czasu, ile zająć muszą.

Drożej, czy taniej?

Sprawa kosztów budowy domu na ogół jest względną. Wykonawcy mówią o oszczędnościach rzędu około 20% w porównaniu do budowy domu technologią tradycyjną. Na pewno sporo też zaoszczędzimy na lżejszych fundamentach i samym czasie budowy, który ogranicza kolosalnie ilość roboczogodzin, za jakie zapłacimy wykonawcy. Do tego dochodzą materiały i elementy wykończeniowe, z których można zrezygnować: tynki wewnętrzne, czy dodatkowa termoizolacja całości. Właściwości materiału pozwolą też zaoszczędzić na zakupie kotła grzewczego lub pompy ciepła, które tutaj mogą mieć mniejszą moc, niż w budynku o analogicznej powierzchni, wzniesionego metodą tradycyjną. Dla porównania: wymagana moc pompy ciepła w budynku wzniesionym metodą tradycyjną wyniesie 14 kW. Na analogicznym metrażu i przy takiej samej grubości ścian wzniesionych z paneli SIP, wystarczy już urządzenie o mocy 6,8 kW.

Jako, że każdy medal ma dwie strony, tak i to rozwiązanie ma pewną słabość: podobnie jak technologia szkieletowa wymaga szybkiego wzniesienia budynku do stanu zamkniętego. Co z kolei zmusza inwestora do jednorazowego wyłożenia gotówki na zamknięcie całego etapu. Wyklucza też budowanie tzw. metodą gospodarczą, czyli w jak największej mierze polegając na siłach własnych, wsparciu rodziny i przyjaciół, tudzież zatrudnianych do poszczególnych etapów fachowców lub „złotych rączek". Szczególnie, że technologia jest dość nowa, na rynku panuje niewielka jeszcze konkurencja, a do własnego domu lepiej jednak zatrudnić doświadczonego wykonawcę, mogącego pochwalić się referencjami z co najmniej kilkunastu –  udanych – różnego rodzaju realizacji, wykonanych w tej technologii. Stąd, porównując koszt w zestawieniu z domem wymurowanym metodą gospodarczą, oszczędności mogą już nie być tak spektakularne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom