Iluminacje świąteczne z diodami LED

Edyta Hanszke
Oświetlenie w Boże Narodzenie w przydomowym ogrodzieDecydując się na ozdoby zewnętrzne powinniśmy pamiętać, że nie każde oświetlenie sprosta zimowej pogodzie
Oświetlenie w Boże Narodzenie w przydomowym ogrodzieDecydując się na ozdoby zewnętrzne powinniśmy pamiętać, że nie każde oświetlenie sprosta zimowej pogodzie scx.hu
Oświetlenie technologii LED-y może być eksploatowane nawet cztery razy dłużej niż zwykłe świetlówki i nie przepala się.

Oświetlenie LED (ang. Light Emitting Diode – dioda emitująca światło) ma coraz więcej zwolenników i, zdaniem ekspertów, za kilka lat może wyprzeć tradycyjne żarówki. Choć jest droższe podobno warto w nie zainwestować ze względu na trwałość, oszczędność w poborze energii i ochronę środowiska.

Diody elektroluminescencyjne (LED) cechuje m.in. duża trwałość. Mogą być eksploatowane nawet cztery razy dłużej niż zwykłe świetlówki, a dodatkowo nie przepalają się. Świecą nawet przez 50 tysięcy godzin, a następnie jedynie zmieniają natężenie jasności. Nie ma więc obaw, że diodowy łańcuch choinkowy, odmówi posłuszeństwa podczas świątecznej kolacji – wyjaśnia Karina Skiba z firmy Skoff.

Zobacz równiez: Choinka cięta czy w doniczce – którą z nich wybrać

Decydując się na ozdoby zewnętrzne na choince w ogrodzie powinniśmy pamiętać, że nie każde oświetlenie sprosta zimowej pogodzie. Tradycyjne żarówki nie są odporne na wilgoć i niską temperaturę – mróz i śnieg szybko doprowadzą do ich degradacji. Ozdoby LED-owe wytrzymują nawet –20°C.

"Wąż" LED do wykonania dekoracji świetlnej

Rekordy popularności w przedświątecznym okresie biją silikonowe węże o długości do kilkunastu metrów, wyposażone w wielobarwne diody elektroluminescencyjne. Elastyczny materiał, z którego są wykonane, pozwoli opleść nimi każdą gałązkę drzewa czy barierkę na balkonie. A jeśli mamy zdolności manualne, możemy z nich utworzyć bożonarodzeniowe obrazy, takie jak gwiazdy, dzwonki czy płatki śniegu. Inne popularne rozwiązanie to kaskada świateł diodowych w postaci siatki czy kurtyny do zawieszenia np. na balustradzie tarasu.

– Oświetlenie LED-owe idealnie nadaje się także do mieszkań ze względu na swoje właściwości energooszczędne. Możemy być pewni, że nasze rachunki za prąd nie wzrosną, bo diody potrzebują o 60–80 proc. energii mniej, niż inne źródła światła – dodaje Karina Skiba. – Dodatkowo nie marnują energii, jak zwykła świetlówka, na produkcję ciepła, ponieważ wytwarzają wyłącznie światło. Szacujemy, że w tradycyjnych żarówkach aż 95 proc. pobieranej mocy zamienia się w ciepło.

W domach również możemy stworzyć aranżacje z łańcuchów, oplatając nimi ramy okienne, czy tworząc wzory na ścianach lub sufitach. Dodatkowo, możemy wykorzystać już gotowe, świecące ozdoby, które najpiękniej prezentują się wieczorami na szybach. Najczęściej wybierane są świąteczne motywy, takie jak choinki, bałwanki, mikołaje, sanie z reniferami czy zdobione skarpety na prezenty.

Zobacz również: Zdobimy choinkę w domu

LED-owe oświetlenie cieszy się popularnością m.in. wśród ekologów i osób propagujących zdrowy styl życia. Powód? Jego utylizacja jest bezpieczna dla środowiska, ponieważ nie zawiera groźnych składników. Co więcej, nie emituje szkodliwego dla wzroku promieniowania UV. 

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom - Google Chome

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom