Hydroizolacja w łazience. W jakich miejscach i dlaczego należy ją wykonać

Edyta Hanszke
Łazienka zabezpieczona przed wilgociąW łazience jest wiele miejsc narażonych na zalewanie i podmakanie. Dlatego warto zabezpieczyć je specjalnymi preparatami jeszcze przed położeniem płytek.
Łazienka zabezpieczona przed wilgociąW łazience jest wiele miejsc narażonych na zalewanie i podmakanie. Dlatego warto zabezpieczyć je specjalnymi preparatami jeszcze przed położeniem płytek. mk
Hydroizolacja w łazience zabezpiecza przez przenikaniem wody przez fugi i nieszczelności. Chroni nas również przed pojawieniem się grzyba na ścianach i zalaniem sąsiada.

W nowo budowanym czy remontowanym domu konieczne jest zastosowanie izolacji przeciwwodnej i przeciwwilgociowej w takich pomieszczeniach jak łazienka czy pralnia.

– Sama wymiana płytek nie wystarczy, bo musimy pamiętać, że fugi przepuszczają wodę – mówi Marek Kopij, reprezentant handlowy firmy Sopro. – Ponieważ modne jest obecnie stosowanie natrysków bez brodzików, woda pod dużym ciśnieniem uderza bezpośrednio w płytki na podłodze i przenika przez fugi na podłoże. Efektem może być zalanie pomieszczeń pod łazienką, powstawanie wykwitów i niszczenie podłoża. Dlatego na takich podłogach powinniśmy stosować izolacje przeciwwodne, a na ścianach także przeciwwilgociowe – podpowiada.

Z czego wykonać hydroizolację w łazience?

Do hydroizolacji stosowane są najczęściej specjalne masy (głównym materiałem izolacyjnym są tzw. folie płynne), które nakładamy na powierzchnię ścian i podłóg. Są to elastyczne, ciekłe masy na bazie dyspersji polimerowych oraz wypełniaczy i środków modyfikujących. Płynne folie są izolacją bezspoinową. Wykonane z nich powłoki nie mają łączeń, dlatego są całkowicie szczelne. Warto wiedzieć, że nie przepuszczają one wody, ani wilgoci, ale są paroprzepuszczalne. Nakłada się je wałkiem lub pędzlem. 

Dostępne są całe systemy uszczelnień. O folii w płynie w ich skład wchodzą m.in. mankiety i narożniki izolacyjne oraz sznur dylatacyjny do wykonania uszczelnienia między płytkami ceramicznych i w dylatacjach. Należy pamiętać również o uszczelnieniu przejść instalacji przez ściany i stropy. W tym celu stosuje się kołnierze kauczukowe. Ich krawędzie zatapia się w warstwie płynnej folii, którą nakładamy w tym miejscu pędzlem. 

Jeżeli w łazience planowane jest ogrzewanie podłogowe, to podłogę możemy zabezpieczyć przed wodą stosując folię płynną, która jest odporna na wysoką temperaturę. 

Które miejsca w łazience zabezpieczyć przed działaniem wilgoci i wody?

Paradoksalnie do powstawania wykwitów w łazienkach przyczyniają się nowoczesne materiały budowlane: płytki, między którymi i pod którymi może migrować woda, oraz mury i tynki mniej odporne na zawilgocenie niż materiały tradycyjne, m.in. tynki gipsowe, którymi pokrywane są ściany współczesnych budynków mieszkalnych czy płyty gipsowo-kartonowe. 

Efekty działania wody pod płytkami nie muszą się pojawić od razu. Aby uniknąć kosztownych prac przy usuwaniu grzybów, należy wykonać izolację przeciwwilgociową ścian i podłóg. Jej celem jest zatrzymanie wilgoci na powierzchni np. płytek, aby została usunięta przez wentylację.

Na hydroizolacji nie warto oszczędzać, bo koszty remontu łazienki (skuwania drogich płytek, demontażu armatury, wyłączenia pomieszczenia z użytku) będą dużo wyższe. 

Zobacz również: Jak się pozbyć grzyba na ścianie łazienki

W łazience można wyróżnić dwa rodzaje stref:

  • strefy mokre – mające bezpośredni kontakt z wodą (ściany pod natryskiem, podłogę, okolice umywalki),
  • strefy wilgotne – pozostałe miejsca w łazience.

Pierwszy rodzaj stref należy zabezpieczyć szczelną izolacją przeciwwilgociową. Na strefach wilgotnych wystarczy okładzina z płytek lub pomalowanie farbami przeznaczonymi do łazienek.

Izolacja przeciwwilgociowa powinna być zastosowana na całej podłodze, również pod wanną czy brodzikiem i na ścianach do różnej wysokości – np. w całej łazience to ok. minimum – 10 cm, przy umywalce – ok. 50 cm, wokół wanny – minimum 200 cm, uwzględniając margines wokół niej o szerokości ok. 50 cm, przy natrysku z gotową kabiną prysznicową także powinniśmy uwzględnić taki margines po bokach kabiny oraz zastosować izolację także powyżej kabiny.

Jeżeli urządzenia sanitarne ulokowane są obok siebie, ich strefy mokre pokrywają się. To charakterystyczne dla małych łazienek. Wówczas konieczne jest zabezpieczenie warstwą przeciwwilgociową całej ściany a nawet sąsiednich.

Aby izolacji przeciwwilgociowa spełniła swoją rolę przed jej nałożeniem musimy przygotować odpowiednio podłoże: ściany i podłogi muszą być czyste, nie zakurzone i nie zaplamione, z usuniętymi farbami czy wykwitami. Konieczne jest także uzupełnienie rys i ubytków, aby powierzchnia była jednorodna i równa.  

W nowych łazienkach ważne jest przed nałożeniem hydroizolacji, żeby powierzchnia była sucha. Jak to sprawdzić? Popularnym testem folii - taśmą klejącą przykleja do podłoża ok. 1 m kw folii z tworzywa sztucznego. Jeśli następnego dnia nie pojawi się pod nią skroplona para wodna, to podłoże jest suche.

Dla zapewnienia większej szczelności, standardowo zaleca się stosować specjalne taśmy uszczelniające narożniki. Jest to konieczne zwłaszcza w przypadku połączeń materiałów, np ściana - posadzka, ściany z karton-gipsu, które lubią pękać w narożach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom