Farby termoizolacyjne – chwyt marketingowy czy faktyczny przełom na rynku?

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Farby termoizolacyjne mają swoich zwolenników i przeciwnikówPomalowanie ścian farbami termoizolacyjnymi może przynieść oczekiwane rezultaty, ale o farbę trzeba następnie odpowiednio dbać, by nie traciła swoich właściwości.
Farby termoizolacyjne mają swoich zwolenników i przeciwnikówPomalowanie ścian farbami termoizolacyjnymi może przynieść oczekiwane rezultaty, ale o farbę trzeba następnie odpowiednio dbać, by nie traciła swoich właściwości. Lucyna Nenow
Zastosowanie farby termoizolacyjnej to kusząca wizja – zamiast płyt styropianowych i wełny mineralnej czy układania nowych ścian z bloczków od wewnątrz, wystarczy docieplenie w postaci pomalowania ściany farbą. Czy to jednak możliwe?

Co jakiś czas kolejny producent farb ogłasza rewolucję na rynku dociepleniowym. Oto opracował i wyprodukował farbę, którą wystarczy odpowiednio nanieść na ściany, by poprawić efektywność energetyczną mieszkania czy domu. Gdy doda się do materiałów reklamowych informacje, że to „technologia NASA" przełom wydaje się oczywisty, bo kosmiczny. Jedni poddają w wątpliwość prawdziwość tych propozycji, inni wydają się być nimi zachwyceni, prawda jednak leży jak zwykle pośrodku.

Przeczytaj: 5,5 miliona Polaków żyje w tragicznych warunkach mieszkaniowych

Farby termoizolacyjne faktycznie potrafią zmniejszyć zapotrzebowanie na ciepło, a więc mają działanie ekologiczne (im mniej energii potrzeba do wytworzenia określonej temperatury wewnątrz, tym mniej węgla, drewna czy gazu trzeba zużyć, to rzecz oczywista). Według niektórych źródeł odpowiednie naniesienie farby – przy użyciu tych samych źródeł ciepła w mieszkaniu – jest w stanie zwiększyć temperaturę wewnątrz o kilka stopni Celsjusza. Dla osób, które mieszkają w starych, nieocieplonych kamienicach, ogromne znaczenie może mieć fakt, że przebywają w mieszkaniu, w którym zamiast 15 jest 18–19 stopni Celsjusza. A to właśnie między innymi do takich nieocieplonych murów przeznaczona jest farba termoizolacyjna.

Jak działają farby termoizolacyjne?

Skąd ta poprawa parametrów cieplnych ściany? Przecież warstwa farby ma grubość zaledwie kilku milimetrów. Tajemnica tkwi w rozprzestrzenianiu się ciepła. O ile w starych kamienicach opalanych węglem czy też ogrzewanych grzejnikami elektrycznymi różnica temperatur w pomieszczeniu „przy nogach" i „przy głowie" może być znaczna (lokatorzy takich mieszkań doskonale znają taki stan – w nogi jest ciągle zimno, a pod sufitem temperatura dużo wyższa), to w pokojach pomalowanych farbami termoizolacyjnymi ciepło inaczej cyrkuluje. Odbijane jest bowiem od ścian i sufitów we wszystkich kierunkach co powoduje, że temperatura rozkłada się we wnętrzach w miarę równomiernie. To z kolei powoduje, że farba taka przyspiesza nagrzewanie się pomieszczeń, przez co szybciej (a więc również i taniej) można osiągnąć oczekiwany komfort cieplny.

Co więcej farba termoizolacyjna, dzięki swoim właściwościom antykondensacyjnym, zapobiega również powstawaniu grzyba i pleśni oraz przeciwdziała skraplaniu się wilgoci w miejscach, w których występują mostki termiczne. Znajduje również zastosowanie latem, bowiem pomieszczenia pomalowane farbami termoizolacyjnymi są chłodniejsze w upalne dni.

Warto przeczytać:Jak na stałe usunąć grzyb i pleśń ze ścian w mieszkaniu

Właściwości farb termoizolacyjnych

Farba termoizolacyjna tworzy na ścianach i sufitach trwałe powłoki, które są odporne na częste zmywanie (dlaczego to takie istotne piszemy poniżej). Dzięki swojej elastyczności ma dużą odporność na pękanie i zarysowania. Farby termoizolacyjne najczęściej występują w kolorze białym, a oczekiwane barwy można uzyskać dodając do nich odpowiednie pigmenty. Coraz częściej jednak producenci oferują już gotową, dość szeroką paletę barw farb gotowych do nakładania na ścianę.

Warto pamiętać, że swoje ostateczne właściwości farba termoizolacyjna nabywa po minimum dwóch tygodniach od jej aplikacji. Przy czym nie można jej nakładać, gdy temperatura wewnątrz jest niższa niż 15 stopni Celsjusza. Dla lepszej skuteczności zaleca się podwójne malowanie.

Producenci, którzy poważnie traktują swoje obietnice, publikują również wyniki badań, które przeszły ich farby. Analizy te potwierdzają, że zastosowanie farb termoizolacyjnych ma wpływ na zwiększenie komfortu cieplnego wewnątrz pomieszczeń, choć nie zawsze rezultaty są tak oszałamiające, jak czytamy w materiałach reklamowych.

Dowiedz się: Do jakich chorób prowadzi życie w niedogrzanych domach i mieszkaniach

– Obliczenia zostały wykonane dla modelu idealnego. W rzeczywistości należy wziąć pod uwagę efekt pogarszania się jakości warstwy farby i osiadania na niej wraz z upływem czasu pyłu. Pamiętajmy też, że obliczenia uwzględniające promieniowanie od urządzeń grzewczych wewnątrz pomieszczenia są wiarygodne tylko dla obszaru przegrody znajdującej się w bezpośredniej bliskości źródła ciepła (grzejnika), gdyż intensywność promieniowania maleje w kwadracie odległości od źródła ciepła – czytamy w podsumowaniu badań jednej z farb, która trafiła niedawno na rynek. 

Oznacza to, że dla lepszych efektów trzeba o ścianę, a właściwie o farbę na niej, odpowiednio dbać. Regularne czyszczenie (odkurzanie) w kontekście przedstawionych wyników badań wydaje się mieć głęboki sens.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom