Drewniane schody - jak je zabezpieczać

redakcja.regiodom, Doradca techniczny Altax, Andrzej Wójcik
Lakierowane schody drewnianeDrewno przed lakierowaniem musi być czyste i suche. Im bardziej oszlifowane, tym korzystniej, ponieważ produkt utrzymuje się lepiej na gładkiej powierzchni. Za pomocą pędzla lub aplikatora nakładamy 2 lub 3 cienkie warstwy.
Lakierowane schody drewnianeDrewno przed lakierowaniem musi być czyste i suche. Im bardziej oszlifowane, tym korzystniej, ponieważ produkt utrzymuje się lepiej na gładkiej powierzchni. Za pomocą pędzla lub aplikatora nakładamy 2 lub 3 cienkie warstwy. Altax
Schody poddawane są intensywnej eksploatacji. Narażone są m.in. na uszkodzenia mechaniczne – zadrapania i otarcia. Mówimy o zasadach zabezpieczania drewnianych schodów.

W przypadku schodów wewnętrznych często wybieramy na nie drewno, które pasuje do wykończenia podłogi. Pamiętajmy jednak, że na trwałość schodów wpływ ma jakość drewna. Przy elementach konstrukcyjnych powinna ona być jak najwyższa. Najczęściej schody wykonuje się z takich gatunków drewna jak dąb, buk, jesion czy modrzew. Coraz większą popularnością cieszą się egzotyczne rodzaje drewna m.in. merbau, teak czy jatoba. Są one jednak droższe niż drewna krajowe.

Polecamy: By schody nie były śliskie 

Wybór surowca na nasze schody decyduje nie tylko o estetyce wnętrza, ale też o doborze zabezpieczenia.

Czym zabezpieczać drewniane schody wewnętrzne

– Dobierajmy środek do gatunku drewna i rodzaju powierzchni. Drewno może być twarde lub miękkie, egzotyczne lub krajowe. Niezależnie od tego, jakie wybierzemy, pamiętajmy, że schody wymagają bardzo trwałego zabezpieczenia. Potrzebujemy więc środka o dużej wytrzymałości – mówi Andrzej Wójcik, doradca techniczny Altax.

Na sośnie czy świerku, a więc drewnie miękkim, doskonale sprawdzą się lakiery. Schody z twardych gatunków krajowych i egzotycznych możemy zarówno polakierować, jak i pokryć olejem. Jeśli zdecydowaliśmy się na drewno egzotyczne, miejmy na uwadze, że gatunki te mają zazwyczaj dużą ilość substancji oleistych. A te zmniejszają przyczepność lakieru. Konieczne może być więc zastosowanie gruntu odcinającego. W takiej sytuacji najlepiej zasięgnąć rady u producenta preparatu.

Unikajmy środków uniwersalnych i czytajmy etykiety

– Często wydaje się nam, że środki uniwersalne to dobre rozwiązanie. Z mojego doświadczenia wynika, że najczęściej decydują się na nie ci użytkownicy, który nie czują się pewnie przy sklepowej półce – komentuje Andrzej Wójcik.

Jeśli jednak jeden środek jest rekomendowany do każdej powierzchni, to powinniśmy się spodziewać, że prawdopodobnie nie sprawdzi się na żadnej. Jeśli czujemy się zagubieni wśród różnych rodzajów produktów, przeczytajmy etykietę. Sprawdźmy rekomendacje producenta. Szukajmy takich preparatów, które są zalecane jako najlepsze do ochrony schodów.

Na schodach Polaków króluje lakier

Zwyczajowo w polskich domach schody maluje się tym samym środkiem, którym zabezpieczona jest podłoga, a tu króluje lakier. I nic w tym dziwnego – z jednej strony lakier doskonale zabezpiecza drewno, z drugiej uzyskany efekt jest estetyczny i przyjemny dla oka.

Lakierowanie schodów drewnianych

Jak przygotować powierzchnię do lakierowania i jak nakładać produkt, by uzyskać najlepszy efekt?

  1. Należy zadbać, aby drewno było oszlifowane, suche i czyste. To bardzo ważne, jeśli chcemy by produkt dobrze pokrył powierzchnię. W czasie malowania lakier należy mieszać co kilka minut.
  2. Nakładane warstwy lakieru powinny być jak najcieńsze. Możemy tu użyć pędzla, wałka lub aplikatora, przeznaczonego do nakładania lakieru, który jest w ofercie niektórych producentów. Pamiętajmy, że wałek sprawdzi się tylko przy lakierze bezbarwnym.
  3. W zależności od rodzaju produktu, którego użyliśmy, drewno pozostawiamy do wyschnięcia na 2 godziny (lakiery wodne) lub na około 12 godzin (produkty rozpuszczalnikowe) w temp. 20°C. Dopiero po tym czasie możemy nakładać kolejną warstwę.
  4. Jeżeli po nałożeniu pierwszej warstwy lakieru z drewna podniosą się mikrowłókna, można je usunąć przecierając powierzchnię drobnym papierem ściernym (o gradacji 200–240) lub specjalną włókniną. Następnie należy powierzchnię drewnianą dokładnie odpylić.
  5. Kolejne warstwy lakieru nakładamy w ten sam sposób, co pierwszą. Pozostawiamy drewno do całkowitego wyschnięcia – na ok. 12–15 godzin w temperaturze 20°C.

Zobacz również: Które balustrady wybrać - drewniane, czy ze stali nierdzewnej

Schody z jakiego drewna można lub warto olejować?

Warto olejować schody z drewna twardego. Olej wnika w strukturę drewna, chroniąc je przed wchłanianiem wilgoci. Nie tworzy jednak, tak jak inne środki (jak lakier, lakierobejca) twardej powłoki. Olej nie chroni więc przed uszkodzeniami mechanicznymi. Dlatego też drewno, na jakim aplikujemy olej, powinno być twarde tak, żeby samo w sobie było odporne na zadrapania i przetarcia. Najtwardsze są gatunki z drewna egzotyczne, a wśród krajowych – dąb, jesion, akacja.

Jak przygotować drewno do olejowania i jak nakładać olej, by efekt był jak najlepszy?

W przypadku lakieru, jeśli zauważmy ubytki w powłoce, musimy cyklinować całą powierzchnię – nie da się ich uzupełnić miejscowo. W przypadku oleju, miejscowe odnawianie powłoki jest możliwe. Ważne jest, by robić to regularnie. Olej nakładamy za pomocą szmatki, tamponu malarskiego lub bawełnianego mopa.

O tym pamiętaj podczas olejowania drewna:

  1. Produkt należy wcierać w kierunku zgodnym z usłojeniem drewna.
  2. W przypadku oleju – produkt wcieramy, dopóki drewno pije. Nadmiar oleju trzeba koniecznie zetrzeć. To bardzo ważne, inaczej produkt nie wchłonie się i na jego powierzchni rozwinie się grzyb. **
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom