Dom inteligentny: co potrafi współczesna automatyka

redakcja.regiodom, pio
Dom inteligentnyPanel sterujący w domu inteligentnym zamontowany na ścianie.
Dom inteligentnyPanel sterujący w domu inteligentnym zamontowany na ścianie. Busch Jaeger
W budynku inteligentnym system odpowiada za bezpieczeństwo, funkcjonalność i wygodę domowników. Kontroli mogą podlegać: alarmy, oświetlenie, ogrzewanie z klimatyzacją, okna z roletami, a nawet sprzęt AGD i RTV.

W domu inteligentnym nie musisz nastawiać temperatury w pokojach i innych pomieszczeniach, bo automat zrobi to za ciebie. Podobnie będzie w przypadku włączenia i wyłączenia światła. Gdy w pomieszczeniu zabraknie świeżego powietrza, okno samo się otworzy, a inteligentna instalacja wyłączy automatycznie klimatyzację czy ogrzewanie.

W budynku "myślącym", gdy idziemy spać, rolety same się opuszczają, żeby przysłonić okna. Inteligentny system potrafi również wypełnić wannę wodą o ustalonej przez nas wcześniej temperaturze. Dodatkowo po wyjściu z wanny, będzie na nas czekał ciepły ręcznik i taka sama podłoga (z zainstalowanym ogrzewaniem podłogowym). Instalacje w domu inteligentnym potrafią też zadbać o nastrój. Na przykład rozpylając ulubiony zapach w domu albo włączając relaksacyjną muzyczkę.

Na rynku dostępne są równieżinteligentne systemy alarmowe, które dbają o bezpieczeństwo mieszkańców i ich mienie.

Oszczędność energii w domu inteligentnym

Ważny jest fakt, że zastosowanie odpowiednich instalacji w budynku inteligentnym pozwala zaoszczędzić energię. System, za pomocą odpowiednich czujek, które „badają" ciągle warunki w domu i na zewnątrz, dostosuje temperaturę i wilgotność w domu do odpowiedniej wartości. W inteligentnym domu światło samo włącza się i wyłącza, bo działają czujki ruchu – dlatego prąd zużywany jest tylko wtedy, gdy w danym pomieszczeniu ktoś przebywa. Osoby zapominalskie, nie muszą przejmować się, czy zgasiły światło po wyjściu z pomieszczenia. Czujki zrobią to za niego.

Gdy włączy się sprzęt audio-video, oświetlenie automatycznie się przyciemnia albo kompletnie się wyłącza, jeżeli nastawimy na tryb „noc". Podobny system działa w korytarzach, w przedpokojach i łazienkach.

A może to ci się spodoba? Dom inteligentny bez kabli. Wystarczy moduł w puszce podtynkowej 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom