Brick Award 2014. Najciekawsze ceglane budynki na świecie (ZDJĘCIA)

Ewa Wieczorska, MSL Warsaw
Polskie nominacje w konkursie "Brick Award". Nominacja ze stolicy Dolnego Śląska to osiedle Corte Verona autorstwa Biura Projektowego Lewick-Łatak.
Polskie nominacje w konkursie "Brick Award". Nominacja ze stolicy Dolnego Śląska to osiedle Corte Verona autorstwa Biura Projektowego Lewick-Łatak. http://www.brickaward.com
Główną nagrodę tegorocznej edycji plebiscytu Wienerberger Brick Award, dla najlepszych obiektów wybudowanych z materiałów ceramicznych otrzymała siedziba Instytutu Filmowego w Tajlandii. Wśród nominowanych do finału znalazły się także projekty z Polski.

Wręcznie nagród w międzynarodowym konkursie Wienerberger Brick Award 2014 odbyło się 8 maja w Architekturzentrum w Wiedniu. Krytycy architektury i dziennikarze z całego śiata zgłosili ponad 300 projektów z 26 krajów, które ich zdaniem zasługują na miano najlepszego budynku z cegły. Konkurs organizowany jest co dwa lata, od 2004 roku.

Spośród zgłoszony kandydatur, 50 zostało nominowanych do finału konkursu. Na najwyższym stopniu podium znalazł się budynek Instytutu Filmowego w Tajlandii, który jednocześnie został zwycięzcą w kategorii "Specjalne rozwiązanie". 

Zobacz również: Osiedle Corte Verona nominowane do konkursu na najlepszy ceglany budynek na świecie (ZDJĘCIA) 

Nie zabrakło również polskiego akcentu w plebiscycie. Do finału zostały nominowane dwa polskie projekty: wrocławskie osiedle Corte Verona (proj. Biuro Projektowe Lewicki-Łatak) oraz krakowskie Muzeum Armii Krajowej (proj. Air Jurkowscy Architekci). 

GŁÓWNA NAGRODA Brick Award 2014: Budynek Instytutu Filmowego w Tajlandii

- Projekt jest bardzo prosty, ale jednocześnie wyjątkowo piękny - to pierwszy budynek, który sprawił, że od razu pomyślałem - to jest wspaniały projekt - dodał Wang Shu, chwaląc Instytut Filmu i Animacji Kantana w Nakhon Pathom w Tajlandii.

- To centrum szkoleniowe zostało zaprojektowane przez Bangkok Project Studio, a do jego budowy wykorzystano ponad 600 tysięcy ręcznie wykonanych cegieł, pozyskanych z ostatniej produkującej je wioski w Tajlandii. Ponadto, do prac budowlanych przeszkolono i zatrudniono grupę bezrobotnych osób, co nadaje temu projektowi również istotny wymiar społeczny.

Nagrody w pozostałych kategoriach Brick Award 2014

W kategorii "Budynek Mieszkalny" wygrał budynek samowystarczalny, znajdujący się w chińskiej prowincji Shaanxi, autorstwa Johna Lina. "Dom na wszystkie pory roku" architekt zbudował z tradycyjnych materiałów, takich jak cegła. Nagrodę najlepszego "Budynku użyteczności publicznej" przyznano Muzeum Sztuki Revensburg, projektu LRO Lederer Ragnarsdóttir OEI. Z kolei "Najlepszą Modernizacją budynku użyteczności publicznej" okazało się Centrum Sztuki Buda w miejscowości Kortrijk w Belgii, autorstwa Studia 51N4E. W kategorii "Budynek w zabudowie uzupełniającej" uznanie zdobyła Szkoła gotowania, która znajduje się w dawnej rzeźni, w Hiszpanii. Obiekt zaprojektowali architekci ze studia Sol89. Zdobywca podium, Instytut Filmowy w Tajlandii, jednocześnie został zwycięzcą w kategorii konkursu "Specjalne rozwiązanie". 

Nagrody specjalne

Nagrodą Specjalną firmy Wienerberger, którą wyróżniono dwa budynki zbudowane z materiałów producenta: Dom Światła, który znajduje się w Puli w Chorwacji, zaprojektowany przez Andrija Rusana oraz Hotel i Centrum Konferencyjne Paasitorni w Helsinkach, będące dziełem studia K2S Architects, w którym wyprodukowane na zamówienie cegły w kolorze kości słoniowej pozastawiają niezapomniane wrażenia.

To też cię zainteresuje: Polska Architektura XXL. Znamy wyniki plebiscytu (ZDJĘCIA) 

- Szczególnie inspirujące są projekty zbudowane z cegieł pochodzących z recyklingu, gdyż są dowodem, że ten materiał (cegły - red.) jest niezwykle trwały i przyjazny dla środowiska - podsumowuje Heimo Scheuch z firmy Wienerberger AG.

Zobacz budynki nagrodzone Brick Award 2014

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom