9/14
Obydwie rośliny to krzewy o ładnych, pomarańczowoczerwonych...
fot. Uschi_du (pixabay.com), Wasi1370 (pixabay.com)

Rokitnik i ognik

Obydwie rośliny to krzewy o ładnych, pomarańczowoczerwonych owocach (ogniki mogą mieć także żółte oraz czerwone). Ich pomylenie nie będzie miało tragicznych skutków, ale nieprzyjemne – owszem. Niekoniecznie doczekamy się również wzmocnienia organizmu.

Rzecz w tym, że dużo pożytecznych właściwości mają owoce rokitnika (m.in. mnóstwo witaminy C), natomiast owoce ognika są ich pozbawione. W dodatku owoce ognika mogą powodować zatrucia pokarmowe (jeśli zjemy pestki), poza tym są mdłe w smaku (choć bywa, że robi się z nich galaretki i dżemy).

Obydwa krzewy najłatwiej odróżnić po liściach, które u rokitnika są wąskie, dość długie. Co ważne – są pokryte drobnymi włoskami. Z wierzchu są zielone lub szarozielone, od spodu – srebrzyste. Natomiast ognik ma liście mniej wydłużone i intensywnie zielone. Owoce ognika są kuliste z wyraźnym, czarnym tzw. kielichem na spodzie (tak jak np. w jabłku) i osadzone na cienkich szypułkach. Owoce rokitnika są bardziej jajowate i rosną niemal „przyklejone” do gałązek.

10/14
Poziomki to pyszne owoce, które można napotkać i w lasach, i...
fot. ugglemamma (pixabay.com), Katarzyna Laszczak

Poziomka i poziomkówka

Poziomki to pyszne owoce, które można napotkać i w lasach, i w ogrodach. Nieduże, ale pełne smaku, czerwone o wydłużonym kształcie. Zwisają z łodyżek, wyrastających z kępek trójdzielnych liści. Wcześniej mają kwiatki o białych płatkach i żółtym oczku. Są pyszne i zdrowe.

Co jednak, gdy na swej drodze, albo w ogrodzie napotkamy „poziomkę” bardziej okrągłą niż podłużną, której owoc jest wzniesiony do góry? Liście również żywo przypominają poziomkę, jednak kwiaty mają żółte płatki? Wtedy mamy do czynienia z poziomkówką indyjską.

Ta roślina bywa sprzedawana jako ozdobna (tzw. ozdobna poziomka), ale często pojawia się sama i intensywnie rozrasta. Na szczęście pomylenie owoców poziomki i poziomkówki nie jest groźne, tylko niesmaczne. Poziomkówki są pozbawione smaku, a ich „pestki” bardzo twarde.

11/14
Podobnie, szczególnie kiedy nie kwitną, wyglądają pokrzywa i...
fot. Neelam279 (pixabay.com), Couleur (pixabay.com)

Jasnota biała i pokrzywa

Podobnie, szczególnie kiedy nie kwitną, wyglądają pokrzywa i jasnota biała. Tę ostatnią nazywa się również głuchą pokrzywą. Obie rośliny są uważane za chwasty, ale to też zioła o pożytecznych, ale różnych właściwościach. Ich pomylenie może też skończyć się boleśnie w bezpośrednim kontakcie z rośliną – pokrzywa parzy, a jasnota – nie.

Obie rośliny mają podobne liście, o kształcie zbliżonym do trójkąta i ząbkowanych brzegach. U obu gatunków są one pokryte włoskami, ale dotknięcie jasnoty nie skończy się poparzeniem. Natomiast jasnotę i pokrzywę bardzo łatwo odróżnić po kwiatach. Jasnota ma dość duże tzw. kwiaty wargowe w białym kolorze, natomiast pokrzywa – bardzo drobne, zielonkawe i zebrane w wiszące kwiatostany.

12/14
Obydwa gatunki są równie pięknie, co popularne i nagminnie...
fot. Magdalena Kmita-Kulesza, philsimagiging (pixabay.com)

Lilie i liliowce

Obydwa gatunki są równie pięknie, co popularne i nagminnie mylone. Jest jednak sporo różnic. Kwiaty lillii mocno pachną, są dość trwałe i wyrastają na łodygach pokrytych liśćmi. Kwiaty liliowców nie mają zapachu, są rozwinięte przez jeden dzień. Wyrastają na nagich łodygach, a ich liście tworzą kępy. Poza tym lilie mają cebule, a liliowce kłącza. Te rośliny nie są zbierane jako jadalne czy lecznicze, ale również warto odróżniać, bo mają różne wymagania uprawowe.

Kontynuuj przeglądanie galerii
WsteczDalej

Polecamy

Czarna ściana w salonie – odważny i ciekawy pomysł na zmianę wnętrza

Czarna ściana w salonie – odważny i ciekawy pomysł na zmianę wnętrza

Zajrzyj do domu Michała Szpaka. Tak mieszka juror „Czas na Show. Drag Me Out”

Zajrzyj do domu Michała Szpaka. Tak mieszka juror „Czas na Show. Drag Me Out”

Jakie domy podobały się nam najbardziej w 2023 roku? Tak chcieliśmy mieszkać

Jakie domy podobały się nam najbardziej w 2023 roku? Tak chcieliśmy mieszkać

Zobacz również

Szczypior czy szczypiorek? Cienki czy gruby? Sprawdź, czym się różnią te liście

Szczypior czy szczypiorek? Cienki czy gruby? Sprawdź, czym się różnią te liście

5 największych bolączek mieszkańców bloków i kamienic spółdzielni

5 największych bolączek mieszkańców bloków i kamienic spółdzielni