Oprawy oświetleniowe wykonane z gipsu mają różne formy: kinkietów, downlight'ów i opraw wiszących. Mają gładką, aksamitną powierzchni. Są wyprofilowane w zależności od modelu w opływowe kształty lub ostre kąty.
Oprawy gipsowych można stosować tylko we wnętrzach. Mają one klasę szczelności IP20, która gwarantuje ich prawidłowe działanie we wszystkich wnętrzach oraz w łazienkowej w strefie, która nie jest narażona na kontakt z wodą (strefa 3). W zależności od modelu oprawy można wykorzystywać różne źródła światła. Wybrane modele opraw, które mają zintegrowane moduły LED'owe charakteryzuje temperatura światła na poziomie 2700– 3000 K, co odpowiada białej, ciepłej barwie. Takie światło nada miękkości i łagodności zarówno pokojowi dziennemu jak i sypialni czy korytarzowi.
Przeczytaj również: Jak ilość światła w pomieszczeniu wpływa na nasze samopoczucie
Warto przeczytać: Jaką barwę światła wybrać do różnych pomieszczeń w mieszkaniu
Zabawa kolorem i fakturą
Oprawy gipsowe są uniwersalne i można wykorzystać je na wiele sposobów w aranżacji wnętrz. Ich dużą zaletą jest możliwość ich wielokrotnego malowania lub nakładania na nie innych materiałów. W tym sezonie trendy wystroju wnętrz podpowiadają nam, że na szarej, imitującej surowy beton ścianie idealnym podkreśleniem charakteru wnętrza będzie np. oprawa Milo pozostawiona w swoim naturalnym, gipsowym wykończeniu. Natomiast jeśli rozpoczynamy zabawę z kolorem możemy przemalować oprawę na dowolny kolor. Świetnym przykładem będzie tu ciekawa aranżacja białego kinkietu Edge umieszczonego na wrzosowej ścianie oraz Eclipse pomalowanego na ten sam, wrzosowy kolor i umieszczonego na białej ścianie.
Personalizowanie gipsowych opraw nie polega tylko na możliwości ich malowania. Chcąc nadać im niepowtarzalny charakter, który idealnie wkomponuje się w aranżację wnętrza, można zastosować inne, bardziej kreatywne techniki. Jedną z nich jest decoupage.
Innym sposobem zindywidualizowania opraw gipsowych jest zastosowanie niebanalnej faktury, na przykład juty. W sumie jedyne co ogranicza ich personalizację jest wyobraźnia projektanta i inwestora.
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?