Ocieplamy dom – jaki materiał wybrać?

Artykuł sponsorowany
Ocieplamy dom – jaki materiał wybrać?Ocieplamy dom – jaki materiał wybrać?
Ocieplamy dom – jaki materiał wybrać?Ocieplamy dom – jaki materiał wybrać? PCC
Odpowiednie docieplenie budynku stanowi kluczowy warunek do tego, by móc cieszyć się niższymi rachunkami za energię i zmniejszonymi kosztami ogrzewania w sezonie grzewczym.

Wielu inwestorów zastanawia się, jaki materiał izolacyjny będzie najlepszy, swój wybór sprowadzając zwykle do wełny mineralnej, styropianu lub izolacji natryskowych. Porównujemy właściwości każdego z nich, podpowiadając, na który warto postawić! 


Wełna mineralna

Wełnę mineralną do ocieplania budynków wybiera się głównie ze względu na jej niepalne właściwości i odporność na skrajnie wysokie temperatury. Zaletami tego rodzaju materiału są również paroprzepuszczalność i elastyczność. Niestety, w kontakcie z wodą lub wilgocią traci ona większości swoich właściwości izolacyjnych. Minusem ocieplania wełną mineralną jest również jej wysoka cena.

Styropian

Wielu inwestorów decyduje się na termoizolację z wykorzystaniem styropianu. W porównaniu z wełną mineralną jest to materiał tańszy i znacznie lżejszy. Do zalet materiału należy również jego niska nasiąkliwość, przez co styropian lepiej niż wełna znosi kontakt z wodą. Jego minusem jest jednak niewielka elastyczność, przez co nie da się nim dokładnie docieplić nieregularnych kształtów i zakamarków, co sprzyja powstawaniu mostków cieplnych.

Piana poliuretanowa

Coraz większą popularnością cieszą się też izolacje natryskowe, wykonywane z zastosowaniem zamknięto- lub otwartokomórkowej piany poliuretanowej. Izolacje pianą PUR w odpocznieniu od styropianu i wełny, charakteryzuje doskonała elastyczność – pianka równomiernie wypełni każdą szczelinę, eliminując ryzyko powstawania mostków termicznych. Poliuretany są również całkowicie odporna wilgoć oraz grzyby, a także w pełni bezpieczne dla zdrowia i środowiska.

Ocieplanie domu, a normy energetyczne

Wybierając materiał do izolacji, należy kierować się jego parametrami, z których ten najważniejszy to współczynnik przenikalności cieplnej U. Zgodnie z normami, obowiązującymi od stycznia 2021, współczynnik U dla ścian zewnętrznych nie powinien przekraczać 0,2 W/m2K.

W przypadku wełny mineralnej współczynnik przenikania ciepła wynosi od 0,031 do 0,045 W/m2K. Podobne właściwości termoizolacyjne oferuje styropian, który w zależności od rodzaju, może mieć U równe od 0,031 do 0,044 W/m2K. W porównaniu z tymi dwoma materiałami bezkonkurencyjne okazują się jednak izolacje natryskowe, które w przypadku wyboru piany zamkniętokomórkowej oferują parametry cieplne na poziomie nawet 0,020 W/m2K. Osiągniecie takich parametrów przy izolacji wełną lub styropianem wymagałoby więc zastosowania minimum 2 warstw materiału.

Izolacje natryskowe – dlaczego warto?

Najniższy spośród wszystkich wiodących materiałów izolacyjnych współczynnik przenikalności cieplnej to nie wszystkie zalety piany poliuretanowej. Ocieplanie pianką PUR jest też znacznie szybsze niż wykonane tej samej termoizolacji z zastosowaniem konwencjonalnych materiałów. Jednocześnie, pianka poliuretanowa nie traci swoich właściwości przez długie dekady, co czyni ją zdecydowanie najlepszym wyborem do ocieplania budynków. Przeczytaj więcej o poliuretanach**

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom