Moskitiera na okno i do mieszkania - skuteczny sposób na komary [ZDJĘCIA]

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
MoskitieraSiatki przeciw owadom sprawdzą się we wszystkich pomieszczeniach. Zapewnią tym samym domownikom spokój latem, zarówno w ciągu dnia, jak i nocą.
MoskitieraSiatki przeciw owadom sprawdzą się we wszystkich pomieszczeniach. Zapewnią tym samym domownikom spokój latem, zarówno w ciągu dnia, jak i nocą. Aluprof
Moskitiera pozwala na swobodne wietrzenie domu czy mieszkania, chroniąc jednocześnie przed uciążliwymi komarami, muchami i meszkami. Radzimy, jaką moskitierę wybrać.

Świece zapachowe, specjalne rośliny odstraszające owady, spraye czy inne środki drogeryjne na insekty czasem powodują różnego rodzaju alergie u domowników. O moskitierze powinni pomyśleć – i to nie tylko przed nadchodzącym latem – zarówno właściciele domów nad wodą czy blisko lasu, ale również mieszkańcy bloków. Komary, muchy, meszki i inne owady pojawiają się prawie wszędzie. A bzyczący owad może spędzić nam sen z powiek. Zamykanie okien jest rozwiązaniem, ale przecież trzeba regularnie wietrzyć mieszkanie, aby zapewnić odpowiedni mikroklimat w pomieszczeniach. Z pomocą przychodzą więc moskitiery. Siatki przeciw owadom sprawdzą się we wszystkich pomieszczeniach. Zapewnią tym samym domownikom spokój latem w ciągu dnia i nocą.

Przeczytaj poradnik: Jak wybrać drzwi tarasowe

Moskitiera z korzyścią

– Jeśli odpowiednio dobierzemy moskitierę, nie ograniczy ona naszej swobody ani widoku za oknem – informuje Grzegorz Bułat, kierownik technologii w firmie Oknoplast. – Współczesne moskitiery mają bowiem bardzo drobne oczka. Zapewniają swobodną cyrkulację powietrza oraz dostęp światła dziennego do pomieszczenia, skutecznie zatrzymując przy tym nawet bardzo małe owady. Na rynku dostępne są również rozwiązania przeznaczone specjalnie do drzwi balkonowych.

Poczytaj więcej: Moskitiery jako sprzymierzeńcy w walce z owadami 

Precz z muchołapkami

Przed laty, aby uskutecznić walkę z owadami, które dostały się do pomieszczeń, wieszało się muchołapki lub mucholepki choćby na żyrandol. Bardzo średnio wyglądały wtedy muchy przylepione do klejącego się zwisającego nad naszymi głowami paska. Dzisiaj mamy moskitiery, które mogą być dekoracją okien, np. siateczki imitujące wzroki i ozdobne ramki.

Ramki moskitier mogą mieć kolory takie, jak np. ram okiennych lub być w kolorze rolet czy zasłon. Profile ramek pokryte są zazwyczaj farbami proszkowymi. Farby te są natomiast odporne na działanie czynników zewnętrznych. Siatki są równie wytrzymałe. Niektórzy producenci wykonują je choćby z włókien szklanych. Nie musimy się więc przejmować, że moskitiera po kilku tygodniach od zamontowania wyblaknie pod wpływem słońca czy deszczu. Kiedyś siateczka od moskitiery była zazwyczaj biała, a po paru miesiącach użytkowania stawała się żółta albo szara. Obecnie mamy również wybór koloru tej siatki, a o żółknięciu czy szarzeniu nie ma mowy.

Rodzaje moskitier

Sklepy i bezpośrednio producenci oferują przeważnie trzy typy moskitier ramkowych: stałe, otwierane i przesuwne. Istnieją także moskitiery zwijane, które są montowane niezależnie do stolarki okiennej. Popularne są też moskitiery przenośne. Wykonane są z niegniecącego się, delikatnego materiału, przypominającego tiul. Można je zawiesić np. na łóżkiem czy łóżeczkiem. Podobna moskitiera może zostać zamontowana w drzwiach wejściowych czy tych do pokoju lub kuchni. Można pójść o krok dalej i zainwestować w przenośny pawilon ogrodowy z moskitierą lub hamak stojący z moskitierą.

Szybki montaż

Moskitiery produkowane są przeważnie na wymiar, przed ich zakupem powinniśmy zatem zmierzyć okna. Założenie moskitiery nie jest skomplikowane – jej instalacja czy zdjęcie raczej nie wymagają użycia żadnych narzędzi, więc z powodzeniem możemy zrobić to samodzielnie. Montuje się ją przy wykorzystaniu uchwytów obrotowych lub magnesów. Nie wymaga to ingerencji w ościeżnicę i w razie potrzeby pozwala łatwo zdjąć ramkę.

Dowiedz sięJak radzić sobie z komarami w ogrodzie 

Inne rozwiązanie: moskitiera nakładana jest za pomocą taśmy z rzepem przyklejanej do zewnętrznej ościeżnicy okna. To natomiast umożliwia jej szybkie mocowanie i ewentualny demontaż. Dzięki takiemu systemowi zaczepiania moskitiera w ogóle nie wpływa na otwieranie, uchylanie czy zamykanie okna.
Niektóre rodzaje moskitier mogą wystarczyć na lata. Systemy rolet zewnętrznych, zarówno adaptacyjne, podtynkowe oraz nadstawne, oferowane przez wybranych producentów, mają możliwość bezpośredniego montażu rolety okiennej razem z moskitierą. Takie rozwiązanie pozwala na ochronę przed insektami latem, a gdy moskitiery nie zdejmiemy po sezonie letnim, mamy zimą jednoczesne zabezpieczenie poszczególnych pomieszczeń przed stratami ciepła. Gdy sami nie montujemy moskitier, tylko np. robią to fachowcy z firm produkujących okna i moskitiery, dają gwarancję nie tylko na produkt, ale także na usługę montażu.

Czysta jak moskitiera

Przy konserwacji moskitier nie są wymagane skomplikowane zabiegi pielęgnacyjne. Moskitiery są bardzo łatwe do utrzymania w czystości. Wystarczy delikatne przetarcie siatki za pomocą zwilżonej szmatki czy gąbki. Jeśli jednak chcemy, aby moskitiery służyły nam na kilka sezonów, warto je przed zimą zdjąć i umyć w letniej wodzie z dodatkiem płynu do prania lub mycia naczyń, a następnie wypłukać. Czyste i suche moskitiery możemy przechować w domu do następnego lata. 

od 7 lat
Wideo

Gdynia Orłowo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom