Mieszkanie dla Młodych - zapowiedź kolejnych zmian w programie dopłat

redakcja.regiodom, Emmerson S.A.
Budowa mieszkańMieszkanie dla Młodych - zapowiedź kolejnych zmian w programie dopłat
Budowa mieszkańMieszkanie dla Młodych - zapowiedź kolejnych zmian w programie dopłat mk
Zapowiadany w życie program dopłat Mieszkanie dla Młodych ma wejść w życie za niespełna cztery miesiące. Tymczasem wciąż nie znamy jego ostatecznego kształtu. Poprawki zgłasza nie tylko opozycja, ale i przedstawiciele rządzącej partii. Zobacz najnowsze pomysły. Kto na nich skorzysta?

Krótko o podstawowych założenia Mieszkania dla Młodych (MdM) – do ukończenia 35 roku życia rodziny bezdzietne i osoby samotne będą mogli dostać od państwa wsparcie w wysokości 10 proc. ceny zakupu pierwszego mieszkania/domu. Jednak cena nieruchomości będzie musiała mieścić się w ramach ustalonego limitu cenowego. Gdy rodzina lub osoba samotna posiada potomstwo, dofinansowanie wzrośnie do 15 proc. Jeżeli w ciągu pięciu lat od zakupu lokalu na świat przyjdzie trzecie bądź kolejne dziecko – będzie można otrzymać dodatkowe 5 proc. Dopłatą ma być objęte maksymalnie 50 metrów kwadratowych zarówno w przypadku mieszkania o powierzchni do 75 mkw., jak i domu o powierzchni do 100 mkw.

Niestety skorzystanie z rządowego wsparcia ograniczone będzie wyłącznie do rynku pierwotnego. Na nieco innych zasadach będzie możliwe jeszcze uzyskanie pomocy przy budowie domu metodą gospodarczą.

Większe wsparcie dla rodzin wielodzietnych?

W przyszłym tygodniu klub PO najprawdopodobniej zgłosi poprawkę mającą na celu zwiększenie wsparcia dla rodzin posiadających co najmniej trójkę dzieci. Na czym ono miałoby polegać? Otóż takie rodziny zyskałyby możliwość nabycia mieszkania/domu na rynku pierwotnym o 10 mkw. większego niż przewiduje obecna wersja projektu ustawy. Zatem rodzina licząca trójkę lub większą liczbę dzieci mogłaby w ramach programu MdM nabyć mieszkania na rynku pierwotnym o powierzchni 85 mkw. W wypadku domu powierzchnia mogłaby wynosić maksymalnie 110 mkw.

Za zwiększeniem metrażu nie poszłoby równocześnie zwiększenie kwoty dopłaty. Tak jak do tej pory dofinansowanie obejmowałoby jedynie 50 metrów kwadratowych.

Zwiększenie limitu metrażowego dla dużych rodzin jest z pewnością sensownym rozwiązaniem. Z drugiej strony kwota dofinansowania nie ulegnie zmianie, co sprawia, że najliczniejsze rodziny nie zyskają konkretnych pieniędzy na proponowanych zmianach. Na te trudno jednak liczyć, znając obecną sytuację budżetu państwa.
 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom