Mamy sposoby na uporządkowanie podręczników, słowników, poradników, encyklopedii, i innych książek w domu.
Tradycyjny regał na książki
Regały to rozwiązanie standardowe. Te wolno stojące, zależnie od wysokości i szerokości, pomieszczą od kilkudziesięciu do ponad 100 książek. Tradycyjne regały wykonane są z drewna i posiadają od 3 do 5 półek. Równie dobrze jednak mogą być z metalu albo płyty MDF.
Godne polecenia: Nietypowe półki na książki
Niektóre regały sięgają do sufitu. Inne są na całą szerokość ściany. Są i półki zamontowane na specjalnych wspornikach i szynach przymocowanych do ściany. Plus jeszcze taki, że istnieje możliwość regulacji odstępu pomiędzy półkami.
Ekspertka w dziedzinie designu
Dziennikarka Ewa Mierzejewska pokazuje, jak w elegancki sposób wkomponować książki w wystrój salonu lub sypialni. – Bardzo modne jest to, żeby te regały na książki były lekko "pijane", chwiejne – mówi ekspertka. Poleca też kilka nietypowych rozwiązań na książki.
Źródło: Dzień Dobry TVN/x-news
Ściana z książek
Niektórzy miłośnicy książek decydują się na zabudowę przestrzeni nad drzwiami. Tam robią półki. To natomiast powoduje, że pomieszczenie wygląda na przytłoczone. Zdaniem wybranych, lepiej jest zagospodarować przestrzeń pod łóżkiem, o ile ono nie jest składane. W miejscu, gdzie byłaby skrzynia na pościel, można zorganizować miejsce na książki. Inny pomysł: zamiast kołdry i poduszek, włożyć w
skrzynię książki, oczywiście w formie leżącej. Łatwiej będzie poszukać danej książki, o ile umieścimy je w segregatory albo chociaż wstawimy w przegródki.
Zobacz także: Jaki regał na książki wybrać
Są i tacy, którzy budują regały na ścianie we wnęce pod oknem, tam, gdzie wiszą zasłony. To propozycja dla tych, którzy wolą ukryć nadmiar książek. Uwaga: książki nie mogą leżeć bezpośrednio przy grzejnikach.
Encyklopedia pod schodami
Jeżeli w domu są schody czy antresola, warto zrobić kąt na książki właśnie pod schodami. Zmieści się ich pewnie kilkaset. Oryginalnie wyglądają też książki włożone w kufry (choćby rattanowe), które posiadają odkryte klapy. Mogą one stać pod parapetami albo stołem, o ile ten stół nie stanowi codziennego centrum spotkań rodzinnych, bo kufry zaczną przeszkadzać nam w swobodnym siedzeniu. W sklepach są także dostępne specjalne, ozdobne wózki czy skrzynki (trochę przypominające kwietniki) na książki.
Książka jak dekoracja
Kto ma mało książek, a zamierza je wyeksponować, może je położyć na regale, w sąsiedztwie szklanych wazonów, ozdobnych kamieni, miniluster, zdjęć w ramkach czy ceramicznych figurek. Przegródki na książki mogą stanowić ozdobę same w sobie. A jeszcze utrzymają tomy w pionie.
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?