Budowa altany na działce - z pozwoleniem czy bez

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Altana na działceAltana na działce, o ile ma powierzchnię, o której mowa w przepisach, nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę.
Altana na działceAltana na działce, o ile ma powierzchnię, o której mowa w przepisach, nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. AxxLC (Pixabay.com)
To, czy na budowę altany w ogrodzie trzeba uzyskać zezwolenie, zależy od jej wielkości, powierzchni działki oraz od tego, czy na tej działce stoi już inny tego rodzaju obiekt.

W kwestii budowy altany na działce zastosowanie mają przepisy ustawy Prawo budowlane oraz ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych. Altana jednak altanie nierówna. Najprościej byłoby powiedzieć, że altana stanowi obiekt małej architektury. Tyle że niektórym obiekty małej architektury kojarzą się np. z pomnikami lub fontannami albo piaskownicami, a nie z domkiem stawianym na działce.

Warto zobaczyć: Pomysły na pergolę ogrodową

Altana w świetle prawa

W przepisach pojawia się również definicja altany. – Zgodnie z art. 2 ust. 9a Ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych, przez altanę należy rozumieć wolno stojący budynek rekreacyjno-wypoczynkowy lub inny obiekt budowlany spełniający taką funkcję, położony na terenie działki w rodzinnym ogrodzie działkowym, o powierzchni zabudowy do 35 metrów kwadratowych oraz o wysokości do 5 metrów przy dachach stromych i do 4 metrów przy dachach płaskich, przy czym do powierzchni zabudowy nie wlicza się tarasu, werandy lub ganku, o ile ich łączna powierzchnia nie przekracza 12 metrów kwadratowych – wyjaśnia insp. Maciej Kowalski z Wieloosobowego stanowiska ds. Konsultacji i Inicjatyw Lokalnych w Urzędzie Miasta Bydgoszczy.

Altana na terenie ROD

I dalej: – Mając na uwadze wyżej przytoczone przepisy, budowa altany ogrodowej na terenie rodzinnych ogrodów działkowych, spełniającej przepisy ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych, nie wymaga uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę ani zgłoszenia zamiaru jej realizacji. Nie ma znaczenia ani konstrukcja altany, ani materiał, z jakiego jest wykonana.

Altana poza terenem ROD

Insp. Kowalski kontynuuje: - Zgodnie z art. 29 ust. 1 pkt. 2d, budowa wolno stojących altan o powierzchni zabudowy do 35 metrów kwadratowych, poza terenami rodzinnych ogrodów działkowych, również nie wymaga uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę, przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 metrów kwadratowych powierzchni działki.

Budowa takiej altany przy powyższych założeniach także nie wymaga zgłoszenia zamiaru jej realizacji do organu administracji architektoniczno-budowlanej.

Te same przepisy, ale interpretacja odmienna

Czasem urzędy inaczej interpretują jednak te same przepisy, ponieważ pod uwagę biorą różne artykuły. Część z urzędników uważa altanę za obiekt małej architektury w oparciu o definicję Prawa budowlanego (art. 3 pkt. 4 Prawa budowlanego). Według niej obiektem małej architektury są np. posągi, wodotryski, inne obiekty architektury ogrodowej czy obiekty użytkowe służące rekreacji codziennej i utrzymaniu porządku, choćby piaskownice, huśtawki. W tym przypadku nie trzeba załatwiać żadnych formalności. Inne urzędy natomiast twierdzą – i to również zgodnie z przepisami tej ustawy, ale już innymi, bo mowa o art. 28–30 – że altana jest obiektem budowlanym, na który należy otrzymać wymagane zgody z urzędu. Stanowiska urzędników oraz ich decyzje są niekiedy na tyle różne, że sprawy swój finał czasem znajdują w sądzie. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom