Zimno w domu – co robić? Poznaj 5 sprawdzonych trików na zatrzymanie ciepła w mieszkaniu. Zobacz, jak sobie radzić, gdy za oknem mróz

Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Wideo
od 16 lat
Jak walczyć z zimnem w mieszkaniu? Co zrobić, żeby w domu było ciepło? Te pytania nurtują wielu z nas, gdy za oknem mróz. Mimo maksymalnie odkręconych kaloryferów z problemem chłodu w mieszkaniu boryka się wiele osób. Do tego część z nas, patrząc na coraz wyższe ceny gazu i innych nośników energii, szuka sposobów na oszczędzanie i nie dogrzewa mieszkań. Warto więc poznać sprawdzone triki, które sprawią, że w domu zrobi się cieplej.

Spis treści

Trwa sezon grzewczy, a wiele osób boryka się z problemem zimna w mieszkaniu. Mamy włączone wszystkie grzejniki, ale w pomieszczeniach wieje chłodem i nie mamy pomysłu, co możemy z tym zrobić. Podsuwamy kilka sprawdzonych sposobów, dzięki którym odzyskamy komfort cieplny w domowym zaciszu. Warto od razu z nich skorzystać!

Triki na darmowe ogrzanie mieszkania
Domowe sposoby na niską temperaturę w domu. Zobacz, jak poprawić komfort cieplny we wnętrzu, gdy za oknem mróz. Pixabay.com

1. W domu jest zimno? Uszczelnij okna i drzwi zewnętrze

Nieszczelne okna i drzwi, to właśnie przez nie ucieka najwięcej ciepła z domu. Jeśli przyłożysz dłoń do okiennej ramy i czujesz, że mocno wieje, to znak, że trzeba uszczelnić futryny. W sklepach i marketach budowlanych można kupić różne rodzaje uszczelek samoprzylepnych w kilku profilach, wymiarach i kolorach. W Internecie jest dostępnych mnóstwo filmów instruktażowy, dzięki którym nawet laik poradzi sobie z uszczelnieniem zarówno okien, jak i drzwi zewnętrznych.

2. Marzniesz w moieszkaniu? Kup ocieplacz na parapet

Dobrym rozwiązaniem na dogrzanie mieszkania jest zakup podłużnej wąskiej poduszeczki, która jest przeznaczona do ułożenia równolegle wzdłuż parapetu, w miejscu, gdzie łączy się z on oknem lub pod drzwiami, tam, gdzie próg łączy się z podłogą. Takie osłonki przeciw przeciągom są dostępne w sklepach z wyposażeniem do wnętrz w kilku wzorach i wielu modnych kolorach. Ocieplacze mają za zadanie tworzenie blokady, żeby zimne powietrze nie dostawało się do wnętrza mieszkania.

3. W domu jest za chłodno? Powieś grube zasłony

Kolejnym sprawdzonym sposobem na zatrzymanie ciepła w domu, jest zakup zasłon z grubej tkaniny. Mocno marszczony materiał nie tylko ozdobi pokój, ale również ociepli wnętrze. Dekoracyjne, zasłony o grubym splocie można zastosować nie tylko we wnętrzach urządzonych w stylu klasycznym, ale również jako kontrast w nowoczesnych aranżacjach.

Niektórzy producenci oferują nawet specjalne zasłony termiczne uszyte z profesjonalnej tkaniny technicznej, która zatrzymuje ciepło w pomieszczeniu. Ta opatentowana tkanina sprawia, że okna są dobrze izolowane. Termiczne zasłony nie tylko chronią przed zimnem, ale również mają właściwości zaciemniające. Są uszyte z elastycznych jednokolorowych materiałów, więc dobrze się będą komponowały z każdą aranżacją. Należy jednak pamiętać, by nie zasłaniać nimi działającego grzejnika.

4. Niska temperatura w mieszkaniu? Usuń kurz i graty z grzejnika

Zadbajmy o efektywne działanie grzejników w naszym domu. Regularnie usuwajmy z nich kurz i brud, które blokują prawidłową cyrkulację ciepłego powietrza. Zawsze róbmy to przed rozpoczęciem sezonu grzewczego, a później powtarzajmy czynność regularnie.

Nie trzymajmy na grzejniku książek, bibelotów i nie zakrywajmy go zasłonami. Wokół kaloryfera nie powinno też nic stać, żeby powietrze mogło swobodnie przepływać.

5. Ostatnia deska ratunku na chłód w domu – niezawodny termofor

Pluszowe, kolorowe, dekoracyjne termofory nie przypominają już tych brzydkich, gumowych worków z czasów naszych babć. Teraz te relikty przeszłości przybrały nowoczesną, designerską formę i często są kupowane najbliższym na prezent. Ciepłe i zabawne ogrzewacze działają na tej samej zasadzie co kiedyś. Do szczelnego pojemnika wlewamy gorącą wodę i uzyskujemy prywatny kompaktowy kaloryfer. Możemy nim ogrzać dłonie lub pościel przed położeniem się do łóżka.

Pamiętajmy, że w termoforze znajduje się gorąca woda, więc warto uczulić dzieci, jak prawidłowo korzystać z termoforu i że nie służy on do zabawy. Przezorny zawsze ubezpieczony!

Oczywiście powinniśmy również korzystać z innych niezawodnych sposobów na ciepły klimat w domu, m.in. pijąc zimową herbatę z cytryną, imbirem, miodem i sokiem malinowym lub relaksując się podczas gorącej kąpieli.

Polecjaka Google News - RegioDom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom