Wypadki w domu: łazienka newralgiczne miejsce

Magdalena Kmita-Kulesza
Magdalena Kmita-Kulesza
Wypadki w domu: łazienka newralgiczne miejsceTo właśnie w łazience dochodzi do największej liczby wypadków w domu. Dlatego poprzez jej właściwe zaprojektowanie łazienki powinniśmy minimalizować zagrożenie.
Wypadki w domu: łazienka newralgiczne miejsceTo właśnie w łazience dochodzi do największej liczby wypadków w domu. Dlatego poprzez jej właściwe zaprojektowanie łazienki powinniśmy minimalizować zagrożenie. Roca
W łazience dochodzi do największej liczby wypadków w domu. Mają na to wpływ m.in. śliska podłoga i gorąca woda połączone z nieuwagą.

Unijna baza danych o urazach (IDB) donosi, że ponad 80% wszystkich wypadków ma miejsce w domu lub podczas spędzania czasu wolnego, czyli w sytuacjach, w których najmniej się tego spodziewamy. Osób, które trafiają do szpitala z tego powodu, jest aż sześć razy więcej niż rannych w wyniku wypadków drogowych. Najłatwiej o nieszczęście jest w łazience, kuchni i na schodach. Najwięcej zagrożeń czyha w tych miejscach na małe dzieci i osoby starsze. 

Przeczytaj również: Łazienka dla niepełnosprawnych. Co powinno w niej być. Poradnik 

Zbyt gorąca woda może być przyczyną wypadku

Odczuwanie ciepła jest inne w przypadku ludzi dorosłych, a inne w przypadku dzieci i osób starszych. Przykładowo dla noworodka niebezpieczny może być już kontakt z wodą o temperaturze 40°C. Tymczasem strumień ciepłej wody wypływający z baterii w naszych domach powinien mieć zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury maksymalnie 60°C. W praktyce woda bywa jednak bardziej gorąca. Jednym ze sposobów na zwiększenie bezpieczeństwa w naszym domu jest zainstalowanie baterii termostatycznych. – Dziś to praktycznie już standard – wyjaśnia ekspert Katarzyna Dietrich z firmy Deante, producenta wyposażenia łazienek i kuchni. – Z jednej strony utrzymują na stałym poziomie pożądaną temperaturę, z drugiej pozwalają na ustawienie blokady ograniczającej dostęp gorącej wody. Takie rozwiązanie jest niezwykle przydane w panelach prysznicowych i bateriach łazienkowych, gdzie najłatwiej o przypadkowe poparzenie.

Śliska powierzchnia i upadek murowany

Wyjście spod prysznica zakończone spektakularnym poślizgiem na ręczniku – taka scenka zabawna jest dopóki, dopóty nie przytrafi się nam samym. Niefortunny upadek może bowiem skończyć się czymś więcej niż dotkliwe potłuczenia. O bezpieczeństwo domowników najlepiej zadbać już na etapie projektowania łazienki. Najlepiej zastsosować płytki z wysokim parametrem antypoślizgowym, pokryte np. odpowiednim impregnatem lub specjalnymi żłobieniami. Zwróćmy też uwagę na brodzik, czy posiada on na swoim dnie występy przeciwpoślizgowe.

W już urządzonej łazience możemy zastosować działania doraźne: maty do wanny lub dywaniki z powierzchnią pokrytą gumą. Nie mniej ważny jest również porządek w łazience. Rzucony na mokrą podłogę ręcznik może stać się przyczyną niejednego poślizgu i upadku.

Łazienka bezpieczna dla dziecka

W przypadku, gdy z łazienki korzystają dzieci, należy zadbać o każdy szczegół. Dostosujmy jej wnętrze do wzrostu młodszych użytkowników. Nie oznacza to oczywiście niskiego mocowania armatury, ale wyposażenie łazienki w wygodne schodki, które umożliwią im komfortowe sięganie do wyżej umieszczonych elementów. Zadbajmy też, aby papier toaletowy i ręczniki były w dostępnym na wyciągnięcie ręki dziecka miejscu. Wspinanie i wychylanie się to zawsze ryzyko upadku.

O ile przedmioty codziennego użytku powinny być łatwo dostępne, o tyle należy usunąć wszystko, co jest potencjalnie niebezpieczne. Chodzi tu przede wszystkim o środki chemiczne i detergenty, które powinny być zamykane w niedostępnym dla dziecka miejscu. Dodatkowym zagrożeniem są ostre przedmioty typu nożyczki i pilniczki, a także sprzęt elektryczny (golarki, depilatory i suszarki). Aby uchronić ciekawskie dzieci, zabezpieczmy także kontakty specjalnymi osłonkami. I pamiętajmy, żeby pod żadnym pozorem nie zostawiać dziecka samego podczas kąpieli. 

Warto wiedzieć:

  • Baterie termostatyczne pozwolą uniknąć oparzenia gorącą wodą.
  • Na rynku dostępne są płytki podłogowe, brodziki i wanny z rozwiązaniami antypoślizgowymi.
  • Detergenty, ostre i elektryczne akcesoria trzymaj w miejscu niedostępnym dla dziecka.
  • Dbaj o porządek w łazience.
  • Nie zostawiaj małego dziecka bez nadzoru nawet na krótką chwilę.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom