Wymiana pękniętej płytki na nową

redakcja.regiodom, Selena
Zacieranie fugiZacieranie fugi
Zacieranie fugiZacieranie fugi Atlas
Do pęknięcia płytki często dochodzi w wyniku upuszczenia ciężkiego przedmiotu lub silnego uderzenia. Wymianę uszkodzonej płyt możemy wykonać samodzielnie.

Wymiana uszkodzonej płytki jest bardzo łatwa i nie zajmuje dużo czasu. Wystarczą do tego jedynie odpowiednie narzędzia, takie jak: młotek, przecinak oraz szpachelka, właściwy klej i fuga.

Zanim przystapimy do prac sprawdźmy, czy mamy w swoich zasobach płytki zapasowe w tym samym kolorze. Jeśli nie, możemy wykorzystać tzw. dekor, czyli element ozdobny. Jeżeli zależy nam na takiej samej płytce, możemy poszukać w sklepach – jednak w przypadku kolekcji sprzed kilku lat zdobycie zasapowej glazury może okazać się niemożliwe. Niektórzy decydują się wstawienie kilku płytek w kontrastowym kolorze z innej kolekcji.

Przygotowanie podłoża pod nową płytkę 

Wymianę uszkodoznej płytki na nową zaczynamy od usunięcia fugi wokół starej płytki oraz przylegających do niej płytek. Spoiny usuwamy  przecinakiem lub rylcem. Następnie rozbijamy płytkę, uderzając młotkiem w jej centralną część. Zachowajmy przy tym szczególną ostrożność, żeby nie uszkodzić sąsiednich płytek.

Następnie przygotowujemy podłoże poprzez usunięcie z niego starej zaprawy klejowej. Musimy oczyścić je z wszelkich zabrudzeń i kurzu, za pomocą szczotki oraz odkurzacza. Jeśli na podłożu występują kilkumilimetrowe ubytki, trzeba je zlikwidować zaprawą wyrównującą. Tak przygotowane podłoże najlepiej jest zagruntować, żeby wzmocnić jego strukturę. Na nową warstwę kleju zostawiamy 3–5 mm pod powierzchnią płytki.

Przyklejanie glazury

Przystąpując do wklejania nowej płytki należy zwrócić szczególnąuwagę na odpowiednie nałożenie zaprawy klejowej. Niewłaściwa aplikacja kleju może spowodować, że nowa płytka ulegnie odspojeniu lub będzie w większym stopniu narażona na uszkodzenia. Żeby ukniknąć takich problemów powierzchnia płytki musi być równomiernie pokryta klejem.

Nowo osadzoną płytkę należy wyrównać i zlicować z pozostałymi mocno dociskając ją listwą do podłoża. Wskutek nacisku w szczelinach pojawi się nadmiar kleju. Trzeba go usunąć, a w narożach płytki umieścić krzyżyki dystansowe (o rozmiarze odpoiwadającym szerokości fugi), co ustabilizuje płytkę.

Zobacz również: Renowacja fug. Stare spoiny jak nowe

Po osadzeniu płytki i związaniu kleju pozostaje już tylko wykonanie spoinowania, czyli wypełnienie przerw między płytkami fugą. Pamiętajmy, że nie należy robić tego zaraz po ułożeniu płytki. Zaleca się poczekać aż klej silnie zwiąże się z podłożem. Szczeliny między płytkami wypełniamy fugą przygotowaną zgodnie z instrukcją na opakowaniu (ważne są m.in. proporcje, czas mieszania, czas dojrzewania). Do nakładania fugi używamy szpachelki, a do dokładnego wypełnienia przestrzeni między płytkami gumowej packi. Spoiny wypełniamy wykonując najpierw ruch ukośny, a następnie ruch prostopadły do krawędzi płytek, jednocześnie zbierając nadmiar masy. Resztki zaprawy zmywamy zwilżoną gąbką po upływie około 10 minut. Po 1–2 dniach przecieramy powierzchnię spoin i płytek suchą, miękką szmatką, usuwając z nich nalot.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom