Wybieramy roletę - na ścianę, czy na okno? (ZDJĘCIA)

Ewa Wieczorska, PRAKTO
Wybieramy roletę - na ścianę, czy na okno? (ZDJĘCIA)Wybieramy roletę - na ścianę, czy na okno? (ZDJĘCIA)
Wybieramy roletę - na ścianę, czy na okno? (ZDJĘCIA)Wybieramy roletę - na ścianę, czy na okno? (ZDJĘCIA) PRAKTO
Montaż rolet wewnętrznych może odbywać się w kilku systemach - do tych najczęściej rozważanych należą mocowanie rolet na ścianie oraz bezpośrednio na oknie. Warto zapoznać się z "za" i "przeciw" obu rozwiązań.

Montaż rolety na ścianie to rozwiązanie stricte klasyczne. Jego podstawową zaletą jest możliwość zasłonięcia całego okna wraz z wnęką. Sprawdza się ono zwłaszcza wtedy, gdy mamy do zasłonięcia duże powierzchnie oraz okna o nietypowych kształtach. Te możliwości sprawdzają się nie tylko w domu - w sypialni i salonie, ale również w reprezentacyjnych pomieszczeniach biurowych.

Zobacz również: Rolety materiałowe - jak je dobrać do okien skierowanych w różne strony świata 

- Zastosowanie kołków, śrub oraz solidne wwiercenie komponentów bezpośrednio w ścianę daje gwarancję niezawodności całego systemu oraz zapewnia jego wieloletnie użytkowanie - wyjaśnia Leszek Jarema, ekspert marki PRAKTO. Do zamontowania rolety klasycznej będziemy potrzebować: wiertarki, śrubokrętu, ołówka, metrówki, poziomicy, 4 kołków oraz 4 śrub. Wszystkie pozostałe elementy dostępne są w zestawie.

Wersja smart jest w modzie

Dokonując wyboru rolety klasycznej warto zwrócić uwagę na zastosowany w niej mechanizm zwijający. Standardem jest system koralikowy, ale niektórzy producenci rolet oferują swoim klientom również te z mechanizmem bez sznurkowym. Ten drugi stanowi efektowną alternatywę dla łańcuszka koralikowego - możemy zwinąć roletę za jednym pociągnięciem ręki i zatrzymać ją na dowolnym poziomie. To rozwiązanie sprawdzi się zatem szczególnie w tych pomieszczeniach, w których przyjmujemy gości, ale i we wnętrzach biur i sal konferencyjnych. Minusem takiego rozwiązania jest naruszenie ścian i to właśnie różni klasyczny sposób od drugiego - montażu bezpośrednio na skrzydle okna.

Rolety na oknie dla małych powierzchni

W przeciwieństwie do mocowania rolety na ścianie, założenie jej na ramę okna odbywa się bezinwazyjnie, to znaczy bez konieczności wywiercania otworów. - Zazwyczaj rolety mocuje się za pomocą uniwersalnych uchwytów do witryn lub metalowych wieszaków - mówi Leszek Jarema. Przy poprawnie wykonanym montażu nie istnieje ryzyko uszkodzenia ramy ani utraty gwarancji u producenta okna.

To też cię zainteresuje: Wybieramy rolety - jaki kolor i materiał?

Atutem montażu takiej rolety jest ograniczenie zasłoniętej przestrzeni do niezbędnego minimum. Rozwiązanie to pozwala na dodatkową dekorację okna, m.in. zawieszenie ozdobnej zasłony lub firany, ale i na ciekawe wykorzystanie parapetu. Rolety montowane na skrzydle okna są idealne do małych pomieszczeń, zwłaszcza łazienek i kuchni. Sprawdzą się również na poddaszu, do zasłonięcia okien połaciowych. System "na okno" wykorzystuje się głównie w mini roletach i roletach kasetowych, nie sprawdzi się w przypadku zasłonięcia dużego okna o niekonwencjonalnych kształtach. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom