Włocławek: ożywienie na rynku nieruchomości. Poszukiwane małe mieszkania

redakcja GP, Małgorzata Goździalska
Pośrednik nieruchomości, ma sporo pracy z ofertami dotyczącymi sprzedaży mieszkańMichał Durniat, pośrednik nieruchomości, ma sporo pracy z ofertami dotyczącymi sprzedaży mieszkań. Zainteresowanie nimi bowiem wciąż rośnie.
Pośrednik nieruchomości, ma sporo pracy z ofertami dotyczącymi sprzedaży mieszkańMichał Durniat, pośrednik nieruchomości, ma sporo pracy z ofertami dotyczącymi sprzedaży mieszkań. Zainteresowanie nimi bowiem wciąż rośnie. Wojciech Alabrudziński
We Włocławku wyraźne ożywienie. Chodzi o mieszkania z tzw. drugiej ręki. Małe lokale, na które popyt jest wyższy niż podaż. Sprawdzamy, czym to jest spowodowane.

Po wakacjach, kiedy na rynku nieruchomości we Włocławku był bezruch, nastąpiło wyraźne ożywienie. - We wrześniu i październiku znacząco wzrosło zainteresowanie mieszkaniami na rynku wtórnym - podkreśla Maria Leśniak-Durniat, pośrednik w obrocie nieruchomości. Podkreśla to także Wojciech Pierowski, właściciel biura nieruchomości.

Popyt jest głównie na małe, dwupokojowe mieszkania, o powierzchni do 40 metrów kwadratowych, z jasną kuchnią i balkonem, w budynkach czteropiętrowych. Najlepiej, żeby takie M znajdowało się na pierwszym lub drugim piętrze i należało do takich spółdzielni, jak Zazamcze, Południe, Ursus, gdzie czynsze są stosunkowo niskie.

Ceny takich mieszkań - średnio 2,5 tys. złotych za metr kwadratowy.

Nowe mieszkania we Włocławku, w niskich czyli 4-piętrowych budynkach, wykończone tak, że tylko wejść i zamieszkać, są, niestety, dużo droższe. To 4 tysiące złotych za metr kwadratowy i więcej. Za te w najwyższym standardzie trzeba zapłacić nawet 5 tysięcy złotych za metr kwadratowy.

Mieszkania na sprzedaż we Włocławku - najnowsze oferty

Skąd ożywienie na włocławskim rynku wtórnym? Niestety, jak mówią pośrednicy w obrocie nieruchomości, nie wynikają one z tego, że przybyło nam gotówki. Młodzi włocławianie, którzy wyjechali do pracy w Anglii, Irlandii, Niemczech już nie inwestują zarobionych pieniędzy w swym rodzinnym mieście, jak to się działo w minionych latach. Częściej zaciągają kredyty za granicą i tam kupują mieszkania.

Ożywienie na rynku nieruchomości może więc wynikać z zapowiadanych zmian, jeśli chodzi o uzyskanie kredytu bankowego na zakup własnego M. Od 1 stycznia przyszłego roku dostęp do kredytów ma być jeszcze bardziej utrudniony ze względu na zaostrzenia wynikające z konieczności wniesienia wkładu własnego.

- Ta sytuacja być może zdopingowała włocławian do tego, żeby jeszcze na starych zasadach dokonać zakupu własnego M - mówi Maria Leśniak-Durniat. Wojciech Pierowski twierdzi z kolei, że swoje zrobiło niskie oprocentowanie lokat. - Trzymanie pieniędzy w bankach stało się mało opłacalne - tłumaczy. - Stąd tendencja do lokowania w nieruchomości.

Ożywienie na rynku nieruchomości we Włocławku dotyczy jednak tylko mieszkań. Fatalnie sprzedają się bowiem domy, zwłaszcza te, które kosztują w granicach 500-600 tysięcy złotych. Jeśli jest zainteresowanie, to tylko domami małymi, starszymi - w cenie około 300 tys. złotych.

Ale kupujący polują głównie na domy w mieście. Nieruchomości w Cypriance, Bogucinie czy w Wieńcu są mniej atrakcyjne dla nabywców. Dlaczego? Bo, jak twierdzą pośrednicy, każdy liczy koszty. A te związane z dojazdem do pracy czy szkoły wciąż rosną.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom