Wilgoć w domu - jej rodzaje przyczyny występowania

ewk
Powodów wilgoci w domu jest wiele. Warto wiedzieć co jest przyczyną i jak temu zapobiegać!
Powodów wilgoci w domu jest wiele. Warto wiedzieć co jest przyczyną i jak temu zapobiegać! ewk
Wilgoć w domu to prawdziwa zmora dla jego mieszkańców. Pierwszym, najważniejszym etapem likwidacji wilgoci jest określenie przyczyn jej powstania, potem usuwamy przyczynę, osuszamy i usuwamy szkody. Nieodpowiednia wilgotność powietrza w domu to bardzo ważna sprawa - ona może być przyczyną wielu schorzeń.

Aby uniknąć zagrożenia, jakim są pleśnie i grzyby, należy bezwzględnie wyeliminować wszystkie przyczyny występowania wilgoci w domu. Samo usunięcie plam i doraźne osuszenie nie gwarantuje trwałego skutku. Rodzaje wilgoci kwalifikujemy według podstawowych przyczyn jej powstawania takich jak:

  • zalanie (w tym powódź),
  • podciąganie kapilarne (wilgoć od ziemi),
  • kondensacja pary wodnej,
  • podwyższona higroskopijność materiałów budowlanych,
  • roboty wykończeniowe lub remontowe.

Wilgoć po zalaniu

Jedną z najczęściej występujących jest wilgoć spowodowana zalaniem. I nie chodzi tylko o zalanie powodziowe, ale także zalanie wodą opadową, wodociągową i ściekami sanitarnymi.

Zalanie na skutek powodzi jest wyjątkowo niszczycielskie, a usuwanie przyczyn i skutków bardzo pracochłonne. Po wstępnej ocenie stanu fundamentów należy ostrożnie, kontrolując poziom wód gruntowych, wypompować wodę. Wszelkie prace osuszeniowe powinny być w tym przypadku poprzedzone dokładnymi oględzinami eksperta, który po zbadaniu stopnia zawilgocenia przegród określi bezpieczne metody osuszania.

Dowiedz się więcej:

Zalanie wodą opadową może też być spowodowane uszkodzeniami lub wadami technicznymi budynków takimi jak: uszkodzone lub zatkane rynny, rury spustowe, studzienki na deszczówkę, rury drenażowe, uszkodzenie pokrycia dachowego, źle osadzone parapety i gzymsy, uszkodzona obróbka komina.

Uszkodzenie instalacji wodociągowej (pęknięta rura) to kolejna przyczyna zalania. Tego typu zalanie ma najczęściej bardzo intensywny charakter, ale też jest krótkotrwałe. W tym przypadku, podobnie jak przy zalaniu wodą opadową, mamy do czynienia z wodą czystą, bez zanieczyszczeń.

Gorzej bywa, jeśli wilgoć pochodzi od zalania wodą rozpryskową spod kół samochodów, ściekami na skutek awarii instalacji kanalizacyjnej oraz wodą zanieczyszczoną z urządzeń typu pralka i zmywarka.
Zawarte w tej wodzie sole, azotany i inne agresywne substancje chemiczne mogą prowadzić do znacznych uszkodzeń murów i materiałów wykończeniowych (tynków, farb, tapet).

Wilgoć kapilarna w domu

Występowanie wilgoci kapilarnej jest związane z właściwościami, jakimi charakteryzują się niemal wszystkie materiały budowlane. Są to mikropory (kapilary), które umożliwiają rozprzestrzenianie się wody w ścianach.

Przyczyny powstawania tej wilgoci to:

  • uszkodzenie warstwy izolacji przeciwwilgociowej lub przeciwwodnej pionowej lub poziomej ścian,
  • brak hydroizolacji,
  • nieprawidłowo wykonana hydroizolacja.

Typowe oznaki wilgoci pochodzącej od ziemi to, ślady zawilgocenia ograniczone do obszaru 1,5–2,0 m od dolnej części ścian parterowych, wilgotne lub zbutwiałe wykładziny podłogowe i listwy przyścienne oraz wykwity solne na powierzchni ściany.

Wilgoć kondensacyjna, higroskopijna i technologiczna

Wynikiem nieprawidłowej, niedostatecznej wentylacji jest wilgoć kondensacyjna (powierzchniowa). Para wodna osadza się na ścianach i jeśli jej nie będziemy usuwać poprzez odpowiednią wymianę powietrza w pomieszczeniach zacznie wnikać w materiał budowlany (wilgoć higroskopijna).

Wilgoć technologiczna związana jest najczęściej z prowadzeniem prac budowlanych (remontowych i wykończeniowych) i wynika z zawilgocenia wbudowanych materiałów oraz prowadzenia tzw. robót mokrych (m.in. tynkowania, układania wylewek).

Usuwanie wilgoci w mieszkaniu

Proces usuwania wilgoci można podzielić na etapy:

  • usunięcie przyczyny zawilgocenia (np. naprawa rur, dachu, wymiana obróbek blacharskich,
  • naprawa urządzeń AGD, wykonanie odpowiedniego zabezpieczenia murów przed
  • wilgocią, poprawa wentylacji),
  • usunięcie zawilgocenia pomieszczeń przy wykorzystaniu odpowiednich urządzeń (wentylatory, osuszacze kondensacyjne, pochłaniacze wilgoci, materiały higroskopijne)
  • ocena zniszczeń i wybór technologii naprawczej (w przypadku zalania wodą czystą najczęściej wystarczy osuszenie i malowanie, przy wodzie zanieczyszczonej może okazać się niezbędna również wymiana tynków)
  • osuszenie miejsc zawilgoconych (!) i przeprowadzenie prac naprawczych.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom