Ściana jedowarstwowa

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Ściany jednowarstwoweBudowa domu to niełatwa sztuka. Szczególnie jeśli wznosimy ściany jednowarstwowe, należy bardzo uważać, żeby nie powstały mostki termiczne.
Ściany jednowarstwoweBudowa domu to niełatwa sztuka. Szczególnie jeśli wznosimy ściany jednowarstwowe, należy bardzo uważać, żeby nie powstały mostki termiczne. YTONG
Każdy dom musi mieć ściany. To ogólnie znany fakt. Gdy jednak stawiamy własny dom, musimy zastanowić się, jakie ściany mają chronić nas przed światem zewnętrznym i wybrać te najbardziej nam odpowiadające.

Najprostszą i najszybszą w budowie, a przy tym najtańszą technologią wznoszenia ścian zewnętrznych jest murowanie ścian jednowarstwowych. Wykonywanie ścian jako przegrody jednowarstwowe ma jedną zaletę – nie ma potrzeby dodatkowego ocieplania, oczywiście przy zachowaniu wystarczającej (zgodnej z przepisami) izolacyjności cieplnej.

Ochrona domu

Podstawowym zadaniem ścian zewnętrznych jest ochrona domu i jego mieszkańców przed wychłodzeniem zimą i przegrzewaniem w upalne dni.

Wybór rodzaju ściany jest jedną z najważniejszych decyzji przed postawieniem wymarzonego domu, bo czy ktoś widział dom bez ścian? Te powinny być przede wszystkim wytrzymałe, ciepłe, ciche, ale też zdrowe dla domowników. Ponadto muszą spełniać wymagania bezpieczeństwa pożarowego.

Przed rozpoczęciem budowy należy zdać sobie sprawę, że ściany zewnętrzne mogą być dwóch rodzajów: nośne (konstrukcyjne) i nienośne (wypełniające lub osłonowe). Te pierwsze przenoszą wszelkie obciążenia, zwłaszcza pionowe - od dachu począwszy. Obciążenia poziome to głównie uderzenia bocznego wiatru. Ściany nienośne przenoszą tylko swój ciężar, ale przy okazji mogą pełnić rolę dodatkowego usztywnienia konstrukcji domu.

Ten podstawowy podział to nie wszystko. Ściany zewnętrzne mogą być jedno -, dwu - lub trójwarstwowe.

Szybko i oszczędnie: charakterystyka ścian jednowarstwowych

Nas interesują ściany jednowarstwowe, które mają swoje zalety: są proste i szybkie w budowie. Niestety nie są wolne również od wad.

Ściany jednowarstwowe pełnią jednocześnie rolę konstrukcji nośnej i izolacji cieplnej. Wznosi się je z wytrzymałych materiałów o wysokich parametrach cieplnych, takich jak: ceramika poryzowana, beton komórkowy, keramzytobeton z wkładką styropianową.

Normowy współczynnik przenikania ciepła

Zgodnie z przepisami współczynnik przenikania ciepła U ścian zewnętrznych nie może być wyższy niż 0,3 W/(m2K) – im niższy współczynnik U, tym lepsza izolacyjnośćtermiczna ściany. 

Zwykle jest tak, że materiały budowlane o dużej wytrzymałości konstrukcyjnej, a zatem zwarte w swej strukturze, mają słabe własności termoizolacyjne. I odwrotnie – materiały o dobrych własnościach izolacyjnych i małej gęstości – charakteryzują się niewielką wytrzymałość.

Zalety ścian jednowarstwowych

Największe zalety tego typu konstrukcji to przede wszystkim szybki czas budowy oraz najmniejszy w porównaniu do ścian dwu i trzywarstwowych nakład pracy. To oczywiście wpływa na obniżenie kosztów inwestycji. Nie wymaga dodatkowego ocieplenia, jako że właściwą izolację cieplną zapewnia sam materiał, z którego wybudowano ścianę nośną. Wśród zalet wymienia się także niewielki ciężar ściany oraz mniejsze niż w ścianach dwu- i trójwarstwowych zużycie zaprawy murarskiej.

Wady ścian jednowarstwowych

Ściany jednowarstwowe nie są pozbawione wad. Przede wszystkim ich właściwości użytkowe są przeciętne i wykazują mniejszą odporność na uszkodzenia mechaniczne. Ich murowanie wymaga dużej precyzji. Trzeba zwłaszcza uważać, by podczas docieplenia nadproży, wieńców, filarów i słupków ścianki kolankowej, nie doszło do powstania mostków termicznych. Ściany jednowarstwowe wymagają szerszych fundamentów niż ściany dwuwarstwowe.

Kilka praktytcznych rad

Przy budowie ścian jednowarstwowych należy pamiętać o kilku rzeczach:

  • elementy stosowane do ich wznoszenia mają porowatą strukturę, dlatego są bardziej narażone na uszkodzenia, wymagają w związku z tym odpowiedniego transportu, składowania i używania w trakcie budowy;
  • elementy powinny być składowane na równej powierzchni, zabezpieczonej dodatkowo przed wilgocią;
  • gdy przed sezonem zimowym nie uda się nam zadaszyć domu, to ostatnią warstwę muru trzeba zabezpieczyć folią; 
  • żeby pozbyć się ze ścian wilgoci technologicznej, pomieszczenia należy intensywnie wietrzyć; również w okresie jesienno-zimowym, gdy dom nie jest jeszcze zamieszkany;
  • kupując elementy murowe upewnij się, że mają one dokumenty potwierdzające ich jakość (nie każdy wyrób dostępny w sprzedaży spełnia wymagania norm i aprobat).

Komentarz fachowca

– Moim zdaniem, zewnętrzne ściany jednowarstwowe nie są najlepszym rozwiązaniem w budownictwie mieszkaniowym mówi Mirosław Wesołowski z Przedsiębiorstwa Budowlano-Usługowego Budopol w Bydgoszczy, inżynier z 30-letnią praktyką. Teoretycznie ściana o 24-centymetrowej grubości powinna wystarczyć, ale w praktyce tak nie jest. Ściana niby stoi, ale pracuje i po pewnym czasie mogą pojawić się pęknięcia, szczeliny, które potem trzeba zalepiać, dodatkowo ocieplać całą ścianę styropianem. Tak było na jednym z osiedli w Bydgoszczy. Rysy pojawiły się po 2–3 latach ekspolatacji budynku. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom