Rodzaje styropianu i ich zastosowanie. Jak wybrać właściwy styropian (EPS)?

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Izolacja domu wykonana z szarego styropianuKażda odmiana styropianu przeznaczona jest do konkretnego zastosowania i ma odmienne wartości parametrów technicznych. Szary styropian wyróżnia się bardzo korzystnym współczynnikiem przewodzenia ciepła ʎ (ok. 0,035-0,031 W/mK).
Izolacja domu wykonana z szarego styropianuKażda odmiana styropianu przeznaczona jest do konkretnego zastosowania i ma odmienne wartości parametrów technicznych. Szary styropian wyróżnia się bardzo korzystnym współczynnikiem przewodzenia ciepła ʎ (ok. 0,035-0,031 W/mK). Domy Lipińscy
Styropian jest najpopularniejszym materiałem ociepleniowym, ponieważ ma najlepszy wskaźnik ceny do skuteczności. Nie każdy styropian nadaje się do wszystkich zastosowań, niektóre jego rodzaje dedykowane są „zadaniom specjalnym".

Najpopularniejsza klasyfikacja styropianu (polistyrenu ekspandowanego, EPS) opiera się na jego kolorze.

Podział styropianu ze względu na kolor

Styropian biały (klasyczny) – służy m.in. do ocieplania ścian, izolacji podłóg, stropów, wewnętrznych ścian działowych, wypełniania przestrzeni między krokwiami. Występuje najczęściej w postaci płyt styropianowych o różnych wymiarach. – Biały styropian wybiera się, ponieważ gwarantuje optymalne warunki ocieplenia ścian przy mniejszych wydatkach. Pasują do niego wszystkie produkty budowlane. Izolacja z tego materiału musi często osiągnąć odpowiednią grubość, co może zaważyć o estetyce budynku – uważa ekspert z firmy Arsanit.

Styropian „dalmatyńczyk" – to płyty styropianowe w kropki ze styropianu grafitowego, którego dodatek sprawia, że ma lepszy współczynnik przewodzenia ciepła. Może być wykorzystywany do wykonania izolacji cieplnej ścian i fasad. W zależności od producenta płyty mogą mieć boki płaskie lub frezowane, co ułatwia układanie ich „na zakładkę".

Styropian grafitowy (szary) – może występować również w innych kolorach – od srebrnego do prawie czarnego. Płyty styropianowe grafitowe są nawet o 25–30 procent cieplejsze od białego styropianu. Standardowo mają grubość 100 mm. Umożliwia on docieplanie ścian nawet tam, gdzie niemożliwe jest zastosowanie grubej warstwy białego styropianu, na przykład w starych kamienicach. Mimo mniejszej grubości zastosowanie styropianu grafitowego pozwala na osiągnięcie zadowalającego komfortu cieplnego w pomieszczeniach.

Przeczytaj również na temat:

Ten rodzaj styropianu jest droższy, wymaga więc od inwestora zarezerwowania większych środków. – Grafit ma lepsze parametry cieplne (niski współczynnik przewodzenia ciepła), przez co warstwa izolacyjna może być cieńsza. Jest on jednak trudniejszy w obsłudze, ponieważ instaluje się go inaczej niż styropian biały, wymaga specjalnego kleju i jest mniej odporny na zmienne temperatury – podkreśla Radosław Marciniec.

W graficie wykorzystywanym do produkcji występują silne naprężenia wewnętrzne powstające w wyniku wahań temperatury związanych z nagrzewaniem się płyt pod wpływem słońca, a także różnicami temperatur na przegrodach o różnych porach dnia i nocy. Naprężenia te mogą powodować odkształcanie się płyt, zerwanie ciągłości ocieplenia, a w skrajnych przypadkach odpadanie naklejonych płyt styropianu z przegrody. Jedną z metod zapobiegania odkształceniom płyt z szarego styropianu jest wykonanie na nich nacięć przeciwprężnych.

Aby skutecznie zredukować występujące w szarej płycie naprężenia wewnętrzne, nacięcia muszą być wykonane w ściśle określonych miejscach płyty. Głębokość
Aby skutecznie zredukować występujące w szarej płycie naprężenia wewnętrzne, nacięcia muszą być wykonane w ściśle określonych miejscach płyty. Głębokość nacięć jest skorelowana z grubością płyty. Nacięcia muszą też być na tyle wąskie, żeby nie zapychał ich klej, bo w takich miejscach tworzyłby się mostki termiczne. Fot. SWISSPOR Polska

Styropian niebieski – to specjalne płyty o obniżonej chłonności wody (mogą występować też w innych kolorach, na przykład zielonym). Stosowany jest najczęściej do docieplania fundamentów.

Zastosowanie różnych rodzajów styropianu

Zastosowanie konkretnego rodzaju styropianu do ocieplenia musi wynikać z projektu budowlanego, który powinien wskazywać jego najistotniejsze właściwości, w tym przede wszystkim współczynnik przewodzenia ciepła (czyli lambda λ), a także wytrzymałość na rozciąganie. Izolacyjność cieplna, którą będzie można uzyskać po dociepleniu budynku będzie tym lepsza, im niższy współczynnik przewodzenia ciepła będą miały zastosowane płyty styropianowe.

Ten sam efekt można uzyskać stosując grubszą warstwę styropianu białego o wyższym współczynniku lambda, jak wykorzystując cieńszą warstwę styropianu grafitowego. Pewne wskazówki mogą dać wytyczne stowarzyszenia producentów styropianu, które zaleca by stosować płyty styropianowe o lambdzie poniżej 0,040 W/(mK) i wytrzymałości na rozciąganie nie mniejszej niższych 80 kPa.

 Wybór styropianu należy do inwestora. Powinny oby być jednak poprzedzony wyliczeniami opłacalności zastosowania określonych materiałów. Jeśli kluczowa jest grubość warstwy ocieplenia, dobrym wyborem będzie styropian grafitowy. Jeśli nie ma ona istotnego znaczenia, bardziej opłacalne może okazać się zastosowanie białego styropianu lub wybranie materiału pośredniego. Przy czym do ułożenia ocieplenia ze styropianu grafitowego potrzebna jest doświadczona ekipa budowlana. Wszelkie błędy wykonawcze zemszczą się na inwestorze i spowodują w przyszłości spore kłopoty.

Odpowiednio dobrany i ułożony styropian będzie spełniał swoje zadania przez lata. Przy tym jest to materiał bezpieczny, umożliwiający szybką i bezproblemową obróbkę i wykończenie, a także bezpieczny dla ludzi i środowiska (poddaje się m. in. recyklingowi). Charakteryzuje się również odpornością na pleśnie, grzyby i bakterie. To wszystko powoduje, że warto wybrać dobrej jakości materiał na ocieplenie, bo oszczędności na tym elemencie będą „mściły się" przez długi czas. 

Polecamy poradnik: Jakich błędów unikać ocieplając dom styropianem

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom