Porządki świąteczne dobrze zaplanowane. Poradnik

redakcja.regiodom, Grażyna Szabuniewicz, ekspert marki Vileda
Polerowanie sztućcówDo polerowania sztućców używamy miękkiej ściereczki.
Polerowanie sztućcówDo polerowania sztućców używamy miękkiej ściereczki. Vileda
Kto z nas lubi przedświąteczne porządki? Nikt? A jednak wiemy, że to konieczność. Radzimy, jak przygotować dom do Bożego Narodzenia i zorganizować czas, by zdążyć przed Wigilią. A co najważniejsze - nie gubiąc po drodze radości z wyczekiwania i pozytywnego nastroju

W jakie środki i akcesoria najlepiej się zaopatrzyć

Naszym niezbędnikiem będą: mleczka czyszczące do trudno zmywalnych zabrudzeń, płyn do podłogi i szyb, ściereczki, mop płaski lub paskowy. Nie zapominajmy także o ochronie dłoni przed szkodliwym działaniem detergentów, by nasze dłonie w święta ładnie wyglądały. Ręce ochronimy stosując rękawice ochronne. Z ciekawostek w sprzedaży są np. rękawice nasączone kremem rumiankowym, albo takie, które można prać w pralce (w trosce o naszą higienę).

Wybierając ściereczki lub mopy kierujmy się ich przeznaczeniem i rodzajem powierzchni, do której czyszczenia będą stosowane. Trudne zabrudzenia usuniemy ściereczką z mikrofibry, która ma dodatkowo warstwę ścierną. Ale już w przypadku wrażliwej powierzchni mebli powinniśmy użyć delikatniejszego materiału – radzi Grażyna Szabuniewicz, ekspert marki Vileda. Do mycia podłóg drewnianych zaleca się stosowanie tzw. mopów płaskich. Możemy je kupić w zestawie z wiadrem wyposażonym w specjalny „wyciskacz". Maksymalnie usunie on nadmiar wody z końcówki mop, by nadmiernie nie moczyć podłogi. To ważne, bo drewno jest wrażliwe na wilgoć (gdy wchłonie nadmiar wody może się odkształcić).

Planowanie sprzątania to podstawa i klucz do sukcesu

Dobrą i sprawdzoną metodą jest przeprowadzenie gruntownych porządków mieszkania na
1–2 tygodnie przed świętami. A w ostatnich dniach jedynie wycieramy kurze i odświeżamy podłogi.

Etapy świątecznych porządków

I etap – to czas na gruntowne porządki, pozbycie się niepotrzebnej odzieży, gadżetów. Prace możemy rozpocząć już w pierwszych dniach grudnia. Wytrzepmy dywany, odsuńmy meble, by pozbyć się największego kurzu. Nie zapomnijmy o odkurzeniu kanapy i jej zakamarków.
W przypadku, gdy tapicerkę „zdobią" plamy i trwałe zabrudzenia – potrzebna będzie pomoc fachowców.

Przeczytaj również: Sprzątanie domu na zamówienie kosztuje nawet 800 złotych 

II etap – pora na mycie okien, pranie firan i zasłon. To także czas na czyszczenie porcelany oraz polerowanie sztućców. Na tym etapie powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na właściwy dobór specjalistycznych środków. Okna skutecznie umyjemy przy pomocy pucerki wykonanej z włókien pochodzenia naturalnego – bawełny i wiskozy. Dzięki temu mamy pewność, że na szybie nie pozostaną smugi. Mycie wysokich okien ułatwi nam ściągaczka wyposażona w teleskopowy drążek.

Sztućce i porcelanę wyczyścimy miękkimi ścierkami i specjalnymi preparatami. Pamiętajmy, że na zastawach ceramicznych, które zwykle przechowujemy w witrynach meblowych, także osadza się kurz i one także wymagają mycia.

III etap – gdy pozbyliśmy się największych zabrudzeń, możemy przystąpić do ścierania kurzu, mycia podłogi, sprzątania łazienki i kuchni. Pamiętajmy o zasadzie sprzątania „od góry do dołu". Na czym polega?

Porządki rozpoczynamy od czyszczenia najwyższych poziomów, np. lamp, półek, mebli, na samym końcu przechodzimy do mycia podłogi. Pamiętajmy o wszystkich zakamarkach, ramach obrazów, włącznikach światła, klamkach.

Doprowadzenie do stanu idealnego delikatnych powierzchni mebli możliwe jest także na sucho, bez konieczności używania wody. Pomoże nam w tym mikroaktywna ścierka, wykazująca właściwości elektrostatyczne. Nie wzbija bowiem kurzu i nie rysuje drewna.

Produkty do czyszczenia armatury łazienkowej wybierajmy według kryterium wysokiej jakości i gwarancji producenta. Odpowiednie akcesoria skutecznie usuną osady wapienne bez ryzyka zadrapań.
Gotowe! Dom lśni czystością. Pozostała najprzyjemniejsza część – ubranie choinki
i udekorowanie domu.

Pamiętaj! Nie zepsuj świąt perfekcjonizmem 

W wirze przedświątecznych zajęć pamiętajmy również o swoich potrzebach. Znajdźmy czas na relaks, chwilę z książką, czy robienie ozdób z dziećmi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom