Poduszki z pierzem, łuskami czy lateksem? Jakie poduszki wybrać

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Dobrze dobrana poduszka gwarantuje spokojny sen i wypoczynekPoduszka – jeśli nie będzie poddawana czyszczeniu – może w ciągu roku zwiększyć swoją masę o ponad 10 procent.
Dobrze dobrana poduszka gwarantuje spokojny sen i wypoczynekPoduszka – jeśli nie będzie poddawana czyszczeniu – może w ciągu roku zwiększyć swoją masę o ponad 10 procent. sferrario1968 (Pixabay.com)
Od tego, czym wypełniona jest poduszka, zależy jakość i komfort snu. Dla wielu kupujących jednak głównym wyznacznikiem atrakcyjności jest cena. Czy słusznie?

Od lat bardzo popularne są klasyczne poduszki wypełnione naturalnym pierzem i puchem. Nie bez przyczyny – są one miękkie, bardzo ciepłe, zapewniają komfort snu, w dodatku dobrze odprowadzają wilgoć. Najbardziej cenione, ale i najdroższe są poduszki z wypełnieniem puchowym. Puch pochodzi z podszycia piór dorosłych gęsi (ten jest najbardziej pożądany), kaczek i kur, niekiedy również z piór piskląt. Nieco gorsze właściwości mają poduszki z wypełnieniem mieszanym – pierzem i puchem oraz pierzem.

 Dowiedz się: Czy wykładziny dywanowe są zdrowe dla alergików?

Znana aktorka nie chciała skubania zwierząt

Od poduszek z pierza i puchu odchodzą nie tylko alergicy, ale również ci, którzy nie akceptują sposobu pozyskiwania tego surowca. Cierpienia zwierząt z tym związane stały się głośne za sprawą chociażby aktorki Brigitte Bardot, która protestowała w polskim rządzie przeciw podskubywaniu żywych kaczek i gęsi (choć formalnie nie ma takiego zakazu, Krajowa Rada Drobiarstwa zapewniła, że w naszym kraju nie stosuje się typu praktyk od 2010 roku). Tak czy inaczej, wiele osób spogląda łaskawym okiem na inne naturalne substancje, które mogą wypełniać poduszki, a nie wiążą się z wykorzystywaniem zwierząt.

Wypełnienie poduszki z gryki, lnu lub prosa

Tak jest choćby z wypełnieniem pochodzącym z puchu pałek wodnych. W stosunku do syntetycznych odpowiedników wypełnień pałka wodna zapewnia o wiele lepsze wentylowanie głowy w czasie snu, doskonale dopasowuje się do jej kształtu, a sam puch nie ma właściwości uczulających.

 Radzimy również: Jaki materiał na pościel najlepiej wybrać

Cenione są również poduszki wypełnione łuskami orkiszowymi. Lubią je zwłaszcza alergicy, ponieważ nie przyciąga alergenów. Orkisz „podejrzewany jest" o korzystne działanie na układ nerwowy, przez co ułatwia zasypianie i pogłębia sen, pomaga też w przypadku ataków migreny. Poduszki orkiszowe można dodatkowo podgrzewać a fakt, że długo trzymają ciepło przydaje się w długie jesienno-zimowe wieczory.

Poszukiwanym wypełnieniem dla poduszek jest również łuska gryki, która to według podań w tej roli wykorzystywana była już dwa tysiące lat temu. Łuska gryki zawiera taniny, związki, które hamują rozwój roztoczy i mają właściwości przeciwzapalne oraz rutynę, która wzmacnia układ odpornościowy. Sama łuska nie chłonie wilgoci, można ją również czyścić i wietrzyć, przez co poduszka przedłuża swoją żywotność. W środku poduszki łuska przesypuje się, wydając kojący zmysły dźwięk, a przy okazji nie odkształca się. Ci, którzy jednak szeleszczącej poduszki sobie nie życzą, mogą wypełnić je łuską z prosa, zdecydowanie mniejszą i bardziej miękką, która jednak ma podobne do łuski gryki właściwości.

Do poduszek i kołder stosuje się również, zwłaszcza latem, dający uczucie chłodu len. Na rynku znaleźć można również poduszki z wypełnieniem z włókien bambusowych, z zawartością liści brzozy, płatków róż czy z pomagającymi zasnąć ziołami, na przykład uspokajającą lawendą. Ciekawą propozycją są również poduszki jedwabne, bardzo delikatne i antystatyczne, przez co nie przyciągają drobinek kurzu.

Poduszki pamiętające, w jakiej pozycji leżała na nich głowa

Obecnie najpopularniejsze są jednak poduszki z syntetyczną zawartością. Mają one swoje wady i zalety. Do tych pierwszych należy cena, ale także fakt, że nadają się dla alergików, bo nie uczulają. W dodatku można je dowolnie czyścić i prać, niekiedy w temperaturze 90 stopni, co skutecznie zabija drobnoustroje. Dość popularne są poduszki z wypełnieniem lateksowym w postaci kuleczek z mleczka kauczukowego. Materiał ten jest bardzo elastyczny i nawet po wielu miesiącach używania nie odkształca się, zachowując sprężystość. Wypełnienie z lateksu zapewnia odpowiedni termoobieg w poduszce i skuteczne odprowadzanie wilgoci.

 Przeczytaj poradnikWybór poduszki do spania 

Niektórzy producenci poduszek z pianką poliuretanową reklamują je jako „zapamiętujące kształt". To świetne rozwiązanie dla osób, które mają problemy z kręgosłupem, zwłaszcza w odcinku szyjnym. Odpowiednie wyprofilowanie poduszki, umożliwiające prawidłowe rozłożenie ciężkości głowy poduszka taka „zapamięta" i nie trzeba jej będzie odpowiednio formować przy każdej kolejnej drzemce. Równie dobrze wnętrze poduszki stanowić może włókno akrylowe, poliestrowe czy pianka termoelastyczna.

Dla każdego inny rodzaj poduszki okaże się najlepszy. Z pewnością jednak wybór produktów jest o wiele większy niż jeszcze parę lat temu, a absolutna dominacja produktów z pierza i puchu odeszła już w niepamięć.

Oprócz ceny (poduszki kosztują od kilkunastu do nawet tysiąca złotych) wskazówką dotyczącą wyboru może być możliwość utrzymania poduszki w czystości. Poduszki – nawet wykonane z najlepszego surowca – stają się bowiem szybko siedliskiem dla roztoczy. Warto sprawdzić samemu jej wagę po zakupie i po roku jej używania. W niektórych wypadkach różnica w wadze przekroczy 10 procent, a za zwiększenie ciężaru odpowiadać będą właśnie roztocza. Dlatego – zwłaszcza osoby podatne na alergie, powinny prać poduszki bardzo często i zmieniać je – w zależności od materiału którym są wypełnione – nawet raz do roku. O poduszki trzeba też odpowiednio dbać – najłatwiej zrobić to zimą, kiedy można je wietrzyć. Roztocza giną bowiem przy temperaturze minus 18 stopni, a przy kilkunastu stopniach mrozu przestają się rozmnażać. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom