Podłoga w odcieniach szarości

redakcja.regiodom, Blue Ocean
Podłoga w szarym kolorzeCzy szary oznacza nieciekawy lub nudny? Wystarczy spojrzeć na zdjęcie, żeby wiedzieć, że wcale tak nie jest. Szarości we wnętrzu mogą pasjonować i dodawać mu elegancji.
Podłoga w szarym kolorzeCzy szary oznacza nieciekawy lub nudny? Wystarczy spojrzeć na zdjęcie, żeby wiedzieć, że wcale tak nie jest. Szarości we wnętrzu mogą pasjonować i dodawać mu elegancji. Direct Floor
Szary odcień podłogi jest coraz częściej stosowany we wnętrzach mieszkalnych. O takiej tendencji mówią architekci wnętrz i producenci podłóg.

W Polsce nadal wśród podłóg największym zainteresowaniem cieszą się te w naturalnych odcienia drewna, a najpopularniejszym gatunkiem jest dąb. Jednak na największych europejskich targach podłogowych DOMOTEX 2011 wyrażana była opinia, że udział podłóg w kolorach naturalnych będzie się systematycznie zmniejszać. W ich miejscu mają pojawić się rozwiązania mniej klasyczne.

– Na zachodzie Europy od jakiegoś czasu dominują szarości. W Polsce wciąż przeważają naturalne odcienie. Nie mniej jednak w 2010 roku zaobserwowaliśmy większą sprzedaż podłóg białych lub zdecydowanie ciemnych. Wydaje mi się, że w roku 2011 dominować będą kolory naturalne, ale ich udział będzie spadać – wyjaśniał Bartłomiej Cybulski, kierownik ds. rozwoju sprzedaży Quick-Step.

Moda na uniwersalne szarości znalazła od razu odzwierciedlenie w nowościach produktowych wielu producentów podłóg. – Na ten kolor postawiło wielu producentów: Balterio, choćby w swoich topowych kolekcjach Magnitude i Grandeur (wielkie deski), Quickstep, Berryfloor czy Tarkett. Okładziny te nie tylko pasują do nowoczesnych wnętrz, często w połączeniu z białą listwą czy lakierowanymi drzwiami, ale są też zazwyczaj bardzo praktyczne, ponieważ łatwo utrzymać je w czystości i dobrze maskują ewentualne ślady zużycia – mówi Tomasz Mielcarek, Prezes poznańskiego salonu Direct Floor. 

Szary kolor – mgła, tajemnica, cień

Specjaliści od psychologii kolorów uważają, że człowiek, w którego szafie przeważają szarości, próbuje udowodnić innym, że jest niezależny i sam doskonale radzi sobie ze wszystkimi wyzwaniami. Jest to także jeden z ulubionych kolorów ludzi nieśmiałych, którzy nie lubią się wyróżniać. Zastanówmy się, jak szarości wpływają na wystrój wnętrza, czy ich oddziaływanie jest podobne? Zobaczymy z czym je łączyć, by efekt tworzył wrażenie klasycznej elegancji, a nie przytłaczał.

Szare podłogi stosowane są z powodzeniem głównie w nowoczenych i minimalistycznych wnętrzach, które wyposażono w proste meble. Użycie tych okładzin we wnętrzach urządzonych w innym stylu jest oczywiście możliwe, jednak wymaga dużego wyczucia stylu. Tego typu podłogi najczęściej widuje się w całym mieszkaniu lub na większej części jego powierzchni, np. w przestronnych salonach o powierzchniach rzędu 60–100 m2. Rewelacyjnie wyglądają też gdy są ułożone od samego wejścia, poprzez kuchnię, sypialnię i inne pomieszczenia. Decydując się na panele laminowane o klasie ścieralności AC4 (w których płyta HDF jest bardzo dużej gęstości, a powierzchnia bardzo odporna na zarysowania), bez obaw można układać je w całym domu, również w takich miejsach jak bezpośrednie wyjście na taras czy balkon.

Zobacz również: Podłoga z paneli laminowanych: preparat do jej pielęgnacji

Szarości powracają do łask

Projektanci wnętrz przez lata nie doceniali szarości, które dla wielu osób kojarzą się z elegancją i klasą. Teraz kolor wrócił do łask i stanowi we wnętrzach harmonijne połączenie z intensywnymi i jasnymi kolorami. Szary kolor, ze względu na swoją neutralność, doskonale współgra z wieloma barwami. Należy podkreślić również, że jest jednym z najlepszych odcieni do eksponowania roślinności.

Odpowienio dobra podłoga powinna charakteryzować się kilkoma cechami:

  • podobać się,
  • być praktyczna,
  • pasować do stylu wnętrza – jej wybór nie powinien być odseparowany od takich elementów jak wykończenie drzwi czy kolor ścian.

Decydując się na szarą podłogę należy pamiętać, że będzie ona „chwytać" kolor z pozostałych elementów wnętrza (np. ścian) i jej barwa będzie się zmieniała w zależności od ilości czy rodzaju światła w danym pomieszczeniu.
Do podłóg w odcieniach szarości odpowiednie są nie tylko listwy dopasowane idealnie do powierzchni podłogi, ale również odcinające się (np. białe listwy lub listwy lakierowane pod kolor ściany), często przechodzące płynnie w opaski okalające drzwi w tym samym kolorze. Świetnie mogą prezentujować się również wysokie listwy czarne, np. lakierowane o powerzchni matowej.

Podłoga w kolorach szarości nie tylko z paneli

Oprócz szerokiej gamy paneli laminowanych na rynku znajdują się też nieliczne podłogi drewniane w chłodnych odcieniach szarości. Osiągnięcie takiego efektu na drewnie, aby wyglądało ono naturalnie, jest jednak dość trudne. Niektórzy producenci stosują np. metodę wędzenia i lekkiego zabielania drewna.
– Efekt szarości na podłodze jest możliwy do osiągnięcia poprzez zastosowanie np. odpowiedniego oleju – wyjaśnia Dariusz Turski z firmy Pallmann. – Nie jestem zwolennikiem tradycyjnego bejcowania, gdyż zazwyczaj problemem jest równomierne wybarwienie. Łatwiej jest to zrobić przy pomocy oleju, który można polakierować. W przypadku szarych wybarwień najczęściej stosuje się jednak biały olej, który z czasem wpada w odcienie szarości.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom